ilustrační snímek | foto: Reuters

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů. Vyvolalo kritiku

  • 10
Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.

Národní cenu býčích zápasů mělo Španělsko od roku 2011. Patřila do soustavy národních cen, které jsou v gesci ministerstva kultury. Jsou to například ceny za literaturu či další druhy umění.

Cena se udělovala lidem či organizacím, jež mají mimořádné zásluhy v pořádání býčích zápasů. Ministerstvo kultury se letos rozhodlo ceny nevyhlásit a zahájit úřední postup vedoucí k jejich zrušení. V minulosti cenu dostali slavní matadoři či sdružení, jež se býčími zápasy zabývají.

Cenu vyhlásí na regionální úrovni

Radní pro kulturu madridského regionu, kde vládnou konzervativní lidovci, Mariano de Paco vyzval levicového ministra kultury Ernesta Urtasuna, aby se zabýval skutečnými problémy svého resortu. Další šéfové regionů z řad Lidové strany uvedli, že cenu vyhlásí na regionální úrovni. Tento záměr vyjádřil i socialista a šéf regionu Kastilie - La Mancha Emiliano García-Page.

Rozhodnutí ministerstva kritizovala i nadace Toro de Lidia, která je jednou z nejvlivnějších organizací v oboru býčích zápasů. Podle ní se jedná o cenzurní zásah ministra Urtasuna. Nadace oznámila, že vytvoří vlastní cenu, pokud ocenění přestane udělovat resort kultury. Ten má podle ní povinnost podporovat všechny druhy kulturních akcí, mezi které nadace počítá i býčí zápasy.

Ministr kultury Urtasun z levicové platformy Sumar však rozhodnutí svého úřadu hájí. Podle něj ministerstvo zrušilo cenu, která souvisí „s týráním zvířat“. „Většina Španělů moje rozhodnutí podporuje,“ uvedl ministr.

Běh s býky není jen nebezpečnou zábavou, učí se z něj architekti i inženýři

Jeho ministerstvo tvrdí, že býčí zápasy přitahují jen velmi malý počet diváků. V letech 2021 a 2022 je navštívilo méně než dvě procenta Španělů. Údaj ale mohla ovlivnit pandemie covidu-19 a související omezení.

O býčích zápasech se ve Španělsku poměrně často diskutuje. Ochránci práv zvířat hovoří o tom, že pro lidské potěšení jsou pořádána představení, ve kterých zvířata trpí a která často končí smrtí býka. Část Španělů však namítá, že slavná korida je důležitou součástí národní identity. Zájem o býčí zápasy podle agentury AFP polevuje především mezi mladšími Španěly.

7. července 2017

,

Video