Soud v USA nechápe podvod po česku

  • 56
Americký soudce William Strasser je nevěřící Tomáš. Nejde mu do hlavy, že je v Česku možné lehce ukrást milion dolarů způsobem, z něhož se zpovídá Dušan Krstovský. Podle českých úřadů se dopustil podvodu - bral zboží a neplatil faktury. Do vlasti nechce být vydán, protože nedůvěřuje místní justici.

"Potřebuji podrobnější informace," uvedl soudce Strasser při pondělním slyšení u soudu v Newarku ve státě New Jersey.

Žádost je tak, jak přišla, podle něj příliš obecná. Nespecifikuje, kdy, jak a čeho se vlastně Krstovský dopustil.

Pokud soudce nebude mít k dispozici dokumentaci do 16. června, zvažuje, že Krstovskému sníží kauci, na kterou může být propuštěn na svobodu.

Další čtyři dny bude mít Krstovský na studium obvinění. Další slyšení bylo stanoveno na 20. června.

První soudcova slova však byla plná údivu a pochyb. Jak je možné, že společnosti dávaly zboží Krstovskému, když neplatil faktury, k tomu za 35 milionů korun? Proč se už tehdy společnosti neobrátily na český soud?

Podiv byl o to větší, že dorazila informačně naprosto nedostatečná žádost. "Proč nepřišla okamžitě celá," tázala se americké státní zástupkyně, poněkud zmatena, protože případ převzala narychlo místo kolegy.

Soudce proto nařídil, že on sám i Krstovský musí dostat celou dokumentaci týkající se jeho obvinění v Česku, a to co nejrychleji. Podle něj musejí být tyto dokumenty v obou zemích přístupné osobám, kterých se týkají.

"Další podrobnosti jsou nezbytné. Nemůžeme pana Krstovského držet pod zámkem. Je nutná rychlost. Stejně je to ale zvláštní," stále se William Strasser vracel k faktu, že někdo může obchodovat s dlužníkem.

Šestatřicetiletý Dušan Krstovský působil u soudu klidným dojmem. Tvrdí, že jde o spiknutí. Soudům v České republice nevěří, protože jsou v nich podle něj převlečení komunisté.

Ve Spojených státech je od roku 1996. Odešel tam v době, kdy byl jeho partner v podnikání nalezen mrtev a o Krstovského se začínala zajímat policie kvůli dluhům.

"Ty jsem neudělal já, nevím o nich," tvrdí Krstovský. Proč se nejede obhájit do vlasti? "Protože mě tam zavřou za něco, co jsem neudělal," vysvětluje svoji žádost o azyl.

Podle svých slov počátkem devadesátých let založil s přítelem společnost na obchod s uhlím Fuksant. Pak se dozvěděl o dluzích, které neudělal, ale za které prý nesl odpovědnost.

Kdyby šlo skutečně jen o nechtěné dluhy, možná by měl špetičku naděje. Nedávno americký soud ve Fort Myers zamítl českou žádost o vydání podnikatele Petra Lukeše, který údajně zpronevěřil miliardy korun.

Žalobě se nepodařilo najít žádný trestný čin ve Spojených státech, který by odpovídal českému trestnému činu poškozování věřitele, uvedl americký soudce, kterého citoval Lukešův právník. - více ZDE

Krstovský však čelí i jinému obvinění. V USA žil ilegálně a za to ho může čekat deportace. Ovšem každý americký soudce zabývající se imigračním případem se zeptá, zda mu po deportaci do vlasti nehrozí nebezpečí nebo nemůže přijít k újmě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video