Americký Kongres zažívá revoluci, zasedne v něm buddhistka i bisexuálka

  18:14aktualizováno  18:14
Složení amerického Kongresu se dramaticky mění, strany tím lákají voliče a také sponzory. Do slovutných křesel usedl rekordní počet žen a zástupců menšin, mezi nimi buddhistka i bisexuálka. A obě hlavní strany se tomu přizpůsobují – demokraté sice mnohem víc, ale republikáni už pozvolna také.

Členové Kongresu při slavnostní přísaze 3. ledna | foto: Profimedia.cz

Mezi kongresmany, kteří v částečně novém složení zasedli do lavic minulý týden, je historicky největší množství zástupců menšin i žen. A vidět je to možné i z druhé strany. Jak podotkl deník The Washington Post, demokraté ve Sněmovně reprezentantů jsou vůbec první politickou skupinou v jedné z komor Kongresu, kde nemají většinu bílí muži.

Nejdříve celková čísla: mezi 535 kongresmany (435 ve Sněmovně reprezentantů a 100 v Senátu) je po listopadových volbách 101 žen, 43 politiků černošského původu, 32 Hispánců a sedm zástupců sexuálních menšin (tedy homosexuálů a bisexuálů). A pro doplnění: ve Sněmovně reprezentantů poprvé zasedla hinduistka (Tulsi Gabbardová, narozená v Americké Samoi a zvolená za Havaj) a v Senátu mají zase poprvé vyznavačku buddhismu (Mazie Hironovou, která však už byla členkou dolní komory). "Znamená to, že více odrážíme podobu Ameriky," nechala se slyšet nově zvolená demokratická členka Sněmovny reprezentantů Tammy Duckworthová.

Obama chce, aby Pentagon vedl veterán z Vietnamu a CIA exšpion

Ostatně i ona sama je typickým příkladem. Je první kongresmankou asijského původu zvolenou za stát Illinois (shodou okolností domovského státu prvního černošského prezidenta Baracka Obamy), vůbec první členkou amerického zákonodárného sboru narozenou v Thajsku a pozornost poutá i její tělesný handicap. Během nasazení v irácké válce – jako pilotka vrtulníku – přišla v boji o obě nohy...

Demokraté jsou "odvážnější"

Otevřenější vůči zástupcům menšin i ženám byli na svých kandidátkách demokraté, což je nejen odrazem jejich často liberálnějšího přístupu, ale i známkou pragmatičnosti – působilo to totiž jako lákadlo na voliče i sponzory. A jejich větší důraz na pestrost kandidátek se projevil i ve 113. Kongresu.

Například mezi jedenaosmdesáti ženami ve Sněmovně reprezentantů jich je hned 61 zvolených za Demokratickou stranu. Znát to bylo také, když se demokraté pokoušeli po dvouleté pauze vrátit do křesla šéfky dolní komory Nancy Pelosiovou. "Pelosiová se zářivě usmívala, když její jméno vyvolávaly desítky žen a zástupců menšin... Dvakrát její nominace hlasitě zazněla i ve španělštině," komentoval to již výše citovaný The Washington Post. Jelikož ve Sněmovně reprezentantů udrželi většinu republikáni, zůstal v čele komory John Boehner.

Senátorka Mazie Hironová při slavnostní přísaze 3. ledna 2013.

Senátorka Mazie Hironová při slavnostní přísaze 3. ledna 2013.

Nebývale silné zastoupení mají ženy i v Senátu – nově jich je tam celkem dvacet. Je to sice jen pětina členů horní komory, i tak to ale například televizi ABC News stálo za to, aby s nimi udělala hromadný rozhovor. A zpátky k dolní komoře – k demokratům se hlásí i první otevřeně bisexuální kongresmanka Kyrsten Sinemová.

Pozadu nezůstávají ani republikáni

Zcela imunní vůči demografickým změnám však nejsou ani republikáni. Právě z jejich řad pocházejí dva ze tří původem hispánských senátorů. Bez zajímavosti není, že kromě vycházející hvězdy strany Marca Rubia je to Ted Cruz, který patří ke konzervativnímu křídlu republikánů a jemuž vyjádřilo podporu i hnutí Tea Party. A republikán je i jediný černošský senátor.

Ve Sněmovně reprezentantů je to již se stranickým poměrem zákonodárců hispánského původu "v normálu" – celkem z 29 jich 24 hájí barvy demokratů.

I když mohou změny ve složení obou komor Kongresu vypadat radikálně, pořád odrážejí složení americké společnosti jen částečně. Internetový deník The Huffington Post spočítal, jaké zastoupení by jednotlivé menšiny – a ženy – měly ve Sněmovně reprezentantů teoreticky mít, aby to bylo v souladu s demografickým složením voličstva obou stran.

Například u již zmiňovaných žen by jich tam muselo být 218 (nyní jedenaosmdesát), což by byl dvojnásobek demokratek a téměř pětinásobek republikánských zástupkyň. Stále rostoucí hispánskou menšinu by mělo zastupovat dvaasedmdesát politiků (nyní devětadvacet), relativně blízko demografickému stavu je to u černošských členů dolní komory – zatímco nyní jich je tam 42, dle přepočtů by jich mělo být 56.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Do brexitu zbývá čtrnáct dní. A Johnson není o nic blíž než předtím Mayová

Velká Británie má podle plánu za dva týdny opustit Evropskou unii. Z nové brexitové dohody sice zmizela kritizovaná...

Na hidžáb máme právo všude, i v ringu, soudí německo-libanonská boxerka

Zeina Nassarová je slibnou představitelkou německého ženského boxu, ale nebojuje jen v ringu. Usiluje rovněž o to, aby...

Premium

Nakresleno a naplánováno: jak Turci chtějí vrátit miliony Syřanů domů

V pásmu, které nyní chtějí Turci obsadit, plánují pro uprchlíky postavit deset měst a 140 vesnic, každou po 5 000...

USA se s Tureckem dohodly na příměří. Jde jen o přestávku, říká Ankara

Turecko a Spojené státy se dohodly na klidu zbraní v severní Sýrii. Oznámil to ve čtvrtek v Ankaře podle agentury...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz