Slovinci jdou k volbám, čeká se těsný souboj premiéra s politickým nováčkem...

Slovinci jdou k volbám, čeká se těsný souboj premiéra s politickým nováčkem (24. dubna 2022). | foto: Reuters

Slovinské volby vyhrálo liberálně zelené hnutí, porazilo konzervativce Janšu

  • 25
Nedělní parlamentní volby ve Slovinsku vyhrálo liberálně zelené Hnutí Svoboda (Gibanje Svoboda) s 34,3 procenta hlasů. Druhá skončila Slovinská demokratická strana (SDS) dosavadního premiéra Janeze Janši s 23,8 procenta. Po sečtení 98 procent odevzdaných hlasů o tom informovala agentura Reuters. Vládnoucí uskupení už uznalo porážku.

Prvotní odhady hovořily o tom, že by si Hnutí Svoboda mohlo přijít dokonce až na 35,8 procenta hlasů a SDS jen na 22,5 procenta. I tak je ale hlasování považováno za jasný úspěch politického nováčka a někdejšího manažera Roberta Goloba, který hnutí vedl do jeho prvních parlamentních voleb. Agentura APA očekává, že by se měl stát příštím ministerským předsedou.

„Dnes lidé tancují. Zítra je nový den a od zítřka budeme tvrdě pracovat, abychom tuto důvěru ospravedlnili,“ vzkázal voličům Golob, podle něhož hlasování ukázalo, že si lidé skutečně přejí změnu. Janša v projevu ke svým stoupencům uznal porážku a gratuloval vítěznému hnutí. „Je zřejmé, že lidé znovu vsadili na novou tvář,“ prohlásil místopředseda SDS Aleš Hojs.

K sestavení vlády bude Hnutí Svoboda potřebovat koaličního partnera. Jeho hledání by mělo usnadnit to, že už před volbami daly některé strany najevo, že s Janšou po hlasování určitě spolupracovat nebudou.

K hlasování přišlo 68 procent z 1,7 milionu oprávněných voličů, uvedla podle Reuters volební komise. Do parlamentu by se měli dostat ještě křesťanskodemokratické a dosud koaliční Nové Slovinsko se sedmi procenty, sociální demokraté s více než šesti procenty a Levice se čtyřmi procenty hlasů.

Slovinsko šéfuje EU a tanečky začínají. Seznamte se s evropským „mini-Trumpem“

Současná vláda je v úřadu od března 2020. Přestože Janša v roce 2018 vyhrál volby, dostal se k moci až o dva roky později, kdy padl Šarecův menšinový středolevý kabinet. Od té doby je Janša tvrdě kritizován za to, že svou zemi vede k autoritářství po vzoru maďarského premiéra Viktora Orbána.

Nejčastěji jsou mu vytýkány útoky na média, soudnictví a nevládní organizace, omezování občanských práv pod pláštěm boje proti koronaviru, snahy o ovládnutí nezávislých institucí či sbližování s neliberálně smýšlejícími představiteli v Maďarsku a Polsku.

Janša kritiku označuje za levicové spiknutí a slíbil voličům stabilitu a kontinuitu v nejisté době. Během kampaně se také distancoval od Orbána a zaujal tvrdý postoj vůči Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. V březnu spolu s premiéry České republiky a Polska Petrem Fialou a Mateuszem Morawieckým navštívil Kyjev a následně vrátil do ukrajinské metropole slovinské diplomaty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video