Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Korčok, Pellegrini, Harabin... a Matovič. Prezidentem Slovenska chce být 9 mužů

  18:01aktualizováno  21. března 9:40
Do boje o post slovenského prezidenta jde devět lidí. A jsou to samí muži, žádná z avizovaných žen nedodala včas patřičné listiny. Nejvýraznějšími tvářemi voleb jsou šéf parlamentu Peter Pellegrini, diplomat Ivan Korčok, expředseda Nejvyššího soudu Štefan Harabin či expremiér Igor Matovič. Dva z původních jedenácti kandidátů nakonec odstoupili.
Kandidáti na slovenského prezidenta, zleva Ivan Korčok, Peter Pellegrini, Igor...

Kandidáti na slovenského prezidenta, zleva Ivan Korčok, Peter Pellegrini, Igor Matovič a Štefan Harabin (nedatováno) | foto: koláž iDNES.cz

1 Peter Pellegrini

Šéf slovenské sněmovny a vládní strany Hlas-SD Peter Pellegrini ohlásil, že...

Expremiér a šéf strany Hlas-SD byl favoritem nadcházejících prezidentských voleb dřív, než svou kandidaturu vůbec ohlásil. Spekulovalo se o ní totiž už delší dobu. Sám Pellegrini nejprve přesvědčoval Slováky, že se ve svých osmačtyřiceti letech ještě nechce odklidit do prezidentského paláce. „Ještě je třeba pracovat,“ dušoval se.

Pak otočil a váhavě přiznával, že kandidaturu zvažuje. Definitivně ji potvrdil týden poté, co z pozice předsedy Národní rady vyhlásil termín volebního klání. To se bude konat 23. března a Pellegrini do něj jde s podpisy patnácti poslanců. V kandidatuře jej veřejně podporuje také strana Směr-SD premiéra Roberta Fica.

Pellegrini chce podle svých slov do politiky vnášet slušnost a důstojnost a ve funkci prezidenta by rád sjednotil slovenskou společnost. Do politiky se nicméně dostal coby člen Směru a premiérem se stal jen díky tomu, že se Fico po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové a následných masivních demonstracích vzdal funkce.

A přestože se Pellegrini během kampaně před loňskými parlamentními volbami vůči Směru a čím dál radikálnějšímu Ficovi opakovaně vymezoval, nyní je jeho strana součástí koalice. Kritici mu proto přezdívají „podržtaška“.

2 Ivan Korčok

Slovenský exministr zahraničí a nynější kandidát na post slovenského prezidenta...

Dlouholetý diplomat a někdejší ministr zahraničí Ivan Korčok je nejpravděpodobnější volbou všech těch, kteří před pěti lety hlasovali pro Zuzanu Čaputovou. Do voleb jde s více než 40 tisíci podpisy občanů, podporují jej také opoziční strany Progresivní Slovensko a Svoboda a Solidarita (SaS).

Během své diplomatické kariéry Korčok působil coby velvyslanec ve Spojených státech a v Německu, pracoval také jako stálý zástupce Slovenska při Evropské unii a ještě předtím svou zemi zastupoval i v NATO.

Slovenský exministr zahraničí Korčok ohlásil kandidaturu na prezidenta

„Chci nabídnout svou zkušenost ze třiceti let služby Slovenské republice. Pokud uspěji, chtěl bych nést spoluodpovědnost za to, jaká bude budoucnost naší země,“ řekl loni v srpnu v Banské Bystrici, kde se narodil. Liberální a prozápadní kandidát se tehdy vymezil i vůči kritikům Evropské unie. Falešní vlastenci podle něj hledají rozpor mezi láskou ke své zemi a „evropanstvím“.

Se startem předvolební kampaně Korčok čelil několika konspiračním teoriím o své osobě. Na sociálních sítích se například šíří dezinformace, že za minulého režimu spolupracoval se slovenskou státní bezpečností Štb. Údajný dokument je však podvrh. Korčok vyvracel i zprávy, že vlastní americký pas.

3 Štefan Harabin

Kandidát na slovenského prezidenta Štefan Harabin (26. ledna 2024)

Bývalý předseda Nejvyššího soudu a exministr spravedlnosti Štefan Harabin se do prezidentského paláce snaží dostat už podruhé. A podle průzkumů má ze všech nacionalistických kandidátů největší šanci, v lednu se pohyboval na třetím místě za Peterem Pellegrinim a Ivanem Korčokem.

Symbol mečiarismu proslul například tvrzením, že minulé prezidentské volby vyhrál. Ještě i po druhém kole, do kterého se nedostal, se neváhal prohlašovat za vítěze. Tedy „ví-tě-ze“, jak politik svým rétorickým stylem kouskujícím každé slovo na slabiky neustále opakoval.

Někdejší volební lídr strany Vlast je také známou postavou slovenské dezinformační scény. Po propuknutí covidové pandemie například vystupoval proti povinnému nošení roušek. V květnu 2022 ho pak krátce zadržela policie pro podezření z hanobení národa či rasy a ze schvalování ruské agrese na Ukrajině. Po několika hodinách jej zase propustila.

4 Igor Matovič

Lídr hnutí Slovensko Igor Matovič oznamuje kandidaturu na slovenského...

Na poslední chvíli – jen několik minut před vypršením termínu – podpisy poslanců odevzdal i lídr hnutí Slovensko, bývalého OLaNO, Igor Matovič. Expremiér na tiskové konferenci prohlásil, že ještě v den, kdy lhůta pro registraci uchazečů o post prezidenta končila, nevěděl, že bude kandidátem.

Excentrický politik momentálně patří k nejméně populárním na Slovensku. Poté, co se i vlivem jeho osobních sporů rozpadla koaliční vláda OLaNO se stranami Jsme rodina, Za lidi a Svoboda a Solidarita, přišel úřednický kabinet a po něm volby. Ty po několikaleté pauze opět vyhrál Směr-SD Roberta Fica.

Matovič nedal Romům slíbených 500 eur za volby. Podali na něj trestní oznámení

Právě o porážku Ficovy „mafie“ přitom Matovičovi šlo, když mu lidé dali důvěru naposledy. Za své vlády se potýkal s pandemií covidu a s ní související krizí, ve funkci ministra financí ještě „zažil“ začátek války na sousední Ukrajině.

Nyní trnavský podnikatel vzkazuje, že se svým případným postupem do druhého kola prezidentských voleb ani nepočítá. „Nebojte se, nevidíte před sebou budoucího prezidenta. Není to ani má úloha, ani můj sen. Není to v reálných schopnostech v zemi, která doslova trpí neláskou k pravdě,“ prohlásil.

5 Ján Kubiš

Bývalý slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš

Diplomat Kubiš začal kariéru už v roce 1976 a postupně prošel posty v Praze, Addis Abebě a v Moskvě. Po rozdělení Československa působil mimo jiné jako velvyslanec Slovenska při OSN v Ženevě, vedoucí mise vojenských pozorovatelů OSN v Tádžikistánu či generální tajemník Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Komandér francouzského Řádu čestné legie a držitel několika dalších státních vyznamenání vedl v jedné z minulých vlád Roberta Fica ministerstvo zahraničí. Do roku 2021 byl zvláštním vyslancem OSN v Libyi. O post slovenského prezidenta projevil zájem už v roce 2019, tehdy se mu však nepodařilo nasbírat ani podpisy občanů, ani poslanců. Jednasedmdesátiletý Kubiš je v letošních volbách nejstarším kandidátem.

6 Marian Kotleba

Kandidát na slovenského prezidenta Marian Kotleba (30. ledna 2024)

Odsouzený extremista Marian Kotleba vede krajně pravicovou Lidovou stranu Naše Slovensko (LSNS), jež se po odchodu části poslanců do nové partaje Republika potácí na konci průzkumů volebních preferencí. Na prezidenta kandidoval už v minulých volbách, se svými 10 procenty však tehdy skončil na čtvrtém místě.

Nyní hlásá, že chce Slováky ochránit před „globalisty“. „Do dnešního dne na Slovensku neohlásil kandidaturu ani jeden skutečně národní kandidát. Národní volič, člověk, který nechce, aby Slovensko skončilo v rukou globalistů, by v prezidentských volbách za současné situace neměl koho volit,“ vysvětloval Kotleba ještě před tím, než vysbíral potřebné podpisy občanů.

Kandidovat může i přes své problémy se zákonem. V dubnu 2022 přišel o poslanecký mandát v návaznosti na verdikt Nejvyššího soudu, který mu za šíření extremistických symbolů prostřednictvím šeků s částkou 1 488 eur uložil podmínku. Šestačtyřicetiletý politik je nejmladším kandidátem těchto voleb.

7 Krisztián Forró

Kandidát na slovenského prezidenta Krisztián Forró (26. ledna 2024)

Předseda strany Aliance Krisztián Forró kandiduje coby zástupce početné menšiny slovenských Maďarů. „Jsme si vědomi toho, že je malá pravděpodobnost, že se prezidentem Slovenska stane Maďar,“ přiznal. Během kampaně však prý chce zdůrazňovat „maďarská“ témata. Jmenoval třeba regionální školství, dvojí občanství nebo problémy jižního Slovenska.

Politik, který mimo jiné ocenil pomoc maďarské vládní strany Fidesz slovenským Maďarům, v minulosti dostal zákaz vstupu na Ukrajinu. Podle svých slov jen proto, že na sociálních sítích vyzval ukrajinské Maďary, aby volili své zástupce. Oficiální důvod se však prý nedozvěděl.

8 Patrik Dubovský

Kandidát na slovenského prezidenta Patrik Dubovský (15. listopadu 2023)

Slovenský historik a pracovník Ústavu paměti národa Patrik Dubovský jde do voleb díky podpisům poslanců a vedle Igora Matoviče je druhým zájemcem o post prezidenta, kterého veřejně podpořilo hnutí Slovensko. Voleb se však účastní coby kandidát stran Za lidi a Křesťanská unie, které s Matovičovým hnutím v loňských parlamentních volbách tvořily koalici.

Dubovský se prezentuje jako muž s jasnými hodnotami, který se veřejně angažoval i za minulého režimu a proti komunistům například podepsal několik petic. Chce být volbou „demokratického konzervativního voliče“ a v rozhovoru pro Denník N říká, že by rád přispěl k porážce Petera Pellegriniho. Prezident se podle něj musí umět postavit „nové totalitě“ valící se ze strany politiků, jako je Robert Fico.

9 Milan Náhlik

Kandidát na slovenského prezidenta Milan Náhlik (4. února 2020)

Nezávislý kandidát Milan Náhlik pochází z Bratislavy a v minulosti pracoval jako policista, uvedl portál Aktuality.sk. V roce 2020 Náhlik neúspěšně kandidoval do parlamentu za stranu Hlas lidu. Do voleb tehdy šel s mottem: „U mne bude váš hlas v pevných rukou, které budou chránit vše, na čem vám záleží.“

Prezentuje se jako vlastenec a na sociálních sítích často kritizuje Evropskou unii. Podporuje také vystoupení Slovenska z Unie. Do letošních prezidentských voleb jde s podporou více než patnácti tisíc občanů.

X Andrej Danko

Kandidát na slovenského prezidenta Andrej Danko (29. ledna 2024)

Původně kandidoval i předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko. Někdejší předseda slovenského parlamentu úřadům odevzdal přes 20 tisíc podpisů občanů. Kvůli prezidentským volbám se rozhádal i se svým koaličním partnerem Peterem Pellegrinim. Šéfa Hlasu-SD vyzval, aby odkryl svou sexuální orientaci, a vyčetl mu, že je příliš liberálním kandidátem. Ideálním prezidentem by podle Danka byl premiér Robert Fico.

V pondělí 18. března však odstoupil s tím, že podporuje Štefana Harabina. Ten má podle průzkumů větší šanci na postup do druhého kola, „Kapitán“ Danko měl vždy jen pár procent. Politik zapletený do mnoha bizarních kauz popudil Slováky i srážkou se semaforem, po které se vymlouval a měnil popis celé havárie, test na alkohol mu policie udělala až po patnácti hodinách a nakonec byli potrestáni jen sloužící policisté, zatímco slibované video z nehody úřady ani po dvou měsících nezveřejnily.

Nefeť pleseň, chskym či stožár. Kapitán Danko je bezedná studnice vtipů

V minulosti neoprávněně přeskočil několik vojenských hodností, opsal svou rigorózní práci a z jeho popudu také vybudovali „národní“ sloup před Národní radou. Legendární jsou pak i jeho přeřeknutí a proslovy, za všechny jmenujme třeba větu: „Já v životě nepoužívám papír, když čtu.“ „Nikdo nedokáže dát tolik lásky člověku, jako jen člověk člověku,“ řekl také.

X Róbert Švec

Kandidát na slovenského prezidenta Róbert Švec (28. února 2019)

Předsedu strany Slovenské Hnutí Obrody Róberta Švece slovenská média popisují coby neofašistu, který otevřeně obdivuje fašistický Slovenský štát a jeho prezidenta Jozefa Tisa. „Po pádu současného dekadentního režimu proběhne radikální optimalizace v mediální oblasti,“ sliboval v minulosti a nebál se mluvit ani o „spravedlivých soudech se škůdci slovenského národa“.

„Vím, že naše vlast je odsouzená k úspěchu, jen musíme optimalizovat počet lidí, kteří jí škodí. To je a bude jedna ze základních úloh našeho hnutí po převzetí moci v našem státě. Žádné kompromisy. Nikdy a s nikým. Žádné místo pro slabost,“ nechal se také kdysi slyšet. Na prezidenta kandidoval už v roce 2019, kdy skončil na desátém místě. Získal 0,3 procenta hlasů.

Parlamentní komise sice původně uvedla, že Švec nepředložil ke své kandidatuře potřebných 15 tisíc podpisů, Nejvyšší správní soud mu však nakonec umožnil kandidovat. Komise prý nemá pravomoc zkoumat věrohodnost podpisů pod peticí. Navzdory tomu všemu Švec svou možnost ucházet se o post prezidenta nevyužije. Tři dny před volbami, na konci velké debaty všech kandidátů, oznámil, že odstupuje, a vyjádřil podporu Štefanu Harabinovi.

Autor:

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Útočník pobodal v centru Amsterdamu pět lidí. Nejmladší oběti bylo 19 let

Pět lidí utrpělo zranění při čtvrtečním útoku nožem v centru Amsterdamu. Policie už útočníka zadržela, motiv jeho činu však zatím neuvedla. Incident se stal nedaleko centrálního náměstí Dam, na...

27. března 2025  16:13,  aktualizováno  21:22

Miliony hlasů v ohrožení. Trump baží po ještě větší moci, úprava voleb je důkazem

Jeden z mnoha exekutivních příkazů Donalda Trumpa vydaný v posledních dnech cílí na úpravu organizace voleb. Mimo povinnosti předložit úřední doklad o občanství při registraci do voleb obsahuje i...

27. března 2025  21:16

Depardieu může za sexuální napadení dvou žen skončit až na pět let ve vězení

Za sexuální napadení dvou žen při natáčení v roce 2021 navrhl ve čtvrtek žalobce pro francouzského herce Gérarda Depardieua trest 18 měsíců s odkladem na tři roky. Státní zástupce také požaduje, aby...

27. března 2025  20:56

Američané nás ochrání, varuje Guyana Venezuelu. Ta baží po jejím území a ropě

Spojené státy ochrání celistvost a suverenitu Guyany, která vede územní spor s Venezuelou o oblast bohatou na ropu. Dnes to podle agentury AFP řekl po setkání s americkým ministrem zahraničí Markem...

27. března 2025  20:50

Výpadek zabezpečení ETCS zpomalil vlaky. Na koridoru u Pardubic nabírají zpoždění

Provoz vlaků na železničním koridoru u Pardubic dnes večer komplikují výpadky zabezpečovacího systému ETCS. Vlaky musí jezdit v úsecích Pardubice - Přelouč a Pardubice - Kostěnice sníženou rychlostí....

27. března 2025  20:39

Influencer Tate má na kontě další obvinění. Jeho přítelkyně tvrdí, že ji škrtil

Zatímco v Rumunsku očišťuje své jméno před tamními soudy, doma na něj vyskočil další problém. Influencera Andrewa Tatea, který proslul svým nenávistným štvaním mužů proti ženám, obvinila jeho...

27. března 2025  20:07

Americké rakety na Filipínách vytočily Čínu. Trump má její pobřeží na dostřel

Premium

Donalda Trumpa už brzy čeká první těžká zkouška ze strany Číny. Peking vyjadřuje znepokojení nad novým americkým raketovým systémem, který byl ještě za minulé administrativy rozmístěn na filipínském...

27. března 2025

Trumpova administrativa zrušila rozhodnutí o konci financování Svobodné Evropy

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa zrušila své předchozí rozhodnutí ukončit financování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) ve snaze ukončit soudní spor v této věci. S odkazem na...

27. března 2025  16:46,  aktualizováno  19:44

Stop pirátské tyranii, skandovali popeláři. S kritikou radní Komrskové ale neuspěli

K budově pražského magistrátu na Mariánském náměstí, v níž ve čtvrtek zasedli zastupitelé, se ráno vydali demonstrovat zaměstnanci Pražských služeb (PS). Sešlo se jich několik desítek, kolem náměstí...

27. března 2025  10:09,  aktualizováno  19:28

Putin žene více ruských vojáků do Arktidy. Geopolitická rivalita tam stoupá, řekl

Geopolitická rivalita v Arktidě stoupá, spolupráce je však možná, a to i mezi Ruskem a západními státy. Ve čtvrtek to prohlásil ruský diktátor Vladimir Putin. Počet ruských vojáků v této oblasti...

27. března 2025  18:53

Ruští bachaři po návratu z fronty přitvrdili. Monstra s obuškem, líčí aktivisté

Ruské věznice byly vždy proslulé brutálním chováním dozorců vůči vězňům, v posledních třech letech se však tento problém ještě výrazně zhoršil. Uvádějí to lidskoprávní aktivisté, podle nichž to přímo...

27. března 2025  18:28

Při srážce vlaku s autem na Rakovnicku zemřel řidič, jedna cestující je zraněná

Mezi Kounovem a Janovem na Rakovnicku narazil ve čtvrtek vpodvečer na přejezdu vlak do auta, řidič zemřel. Jedna cestující z vlaku se lehce zranila, řekly policejní mluvčí Michaela Richterová a...

27. března 2025  18:27