Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Nefeť pleseň, chskym či stožár. Kapitán Danko je bezedná studnice vtipů

  17:01
Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko o víkendu znovu vybudil internetové vtipálky k akci. A to když v rádiu popisoval, že premiér Peter Pellegrini v nemocnicích fotí plísně na zdech. V Dankově podání se totiž z focení stalo spíš fetování. Lídr koaliční strany SNS je díky svým přeřekům a bizarním nápadům legendou. Slováky baví už léta.

Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko (6. září 2019) | foto: Profimedia.cz

Ač jsou si čeština a slovenština velmi blízké, tentokrát překlad neobstojí. Musíme sáhnout k originálu: „Veď dneska odfotí premiér pleseň a já mu vždy hovorím: Nefeť pleseň, urob zmenu verejného obstarania,“ řekl Danko v sobotním rozhovoru pro rádio Express.

Fotogalerie

Znovu se tak vrátil ke svému návrhu, že by si Slovensko mělo půjčit peníze a ty investovat do stavby dálnic nebo oprav nemocnic. Peteru Pellegrinimu v sobotu podle serveru Trend.sk vzkázal, že nestačí fotit plísně, „ukažme, že umíme stavět“. 

Jenže to by nebyl „Kapitán Danko“, aby se alespoň nepřeřekl. Místo focení plísní tak posluchačům na mysli vytanulo spíš užívání drog. 

Drobného trapasu se ihned chopili internetoví vtipálci, zejména z platformy Zomri, a jako obvykle z něj vytěžili celou sérii vtipů. „Nefeť pleseň, nefeť pleseň, nebo se z toho zblázníš,“ říká třeba nově Ladislav Smoljak ve známé scénce z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje.

Předseda slovenské Národní rady Andrej Danko je pro slovenský humor studnicí námětů, a to už od svého vstupu do vysoké politiky. Pětačtyřicetiletý právník se na podzim 2012 stal lídrem upadající Slovenské národní strany (SNS), kdy nahradil kontroverzního nacionalistu Jána Slotu

„Nefeť pleseň,“ poradil Danko premiérovi Peteru Pellegrinimu:

Podle vtipálků si premiér vzal radu k srdci:

„Nefeť pleseň, nebo se z toho zblázníš,“ zní nová verze oblíbené scény:

Danko dovedl partaj s 8,6procentním volebním výsledkem do vládní koalice se sociálními demokraty ze Směru-SD Roberta Fica, ve které je dodnes. Díky tomu šéf SNS také už tři a půl roku vede slovenský parlament. 

Za tu dobu proslul množstvím přeřeků („nástroj světí prostředky“ či „l’udia otupejevjájú“), vět s nesmyslným slovosledem a projevů s mnohdy bizarním obsahem. Vražedná kombinace mu zajistila například přezdívku „generátor náhodných slov“ a velký mediální prostor. V kvízu deníku Sme si třeba čtenáři mohli vyzkoušet, jak těžké je Danka odlišit od skutečného generátoru. 

A neuplyne týden, aby Danko svou pověst znovu nepřiživil. Stejně jako u ostatních i u něj přitom platí, že se jeho výrazové prostředky a komunikační schopnosti projeví nejlépe ve stresu a bez přípravy. Jako když před měsícem odpovídal na tiskové konferenci na dotaz, zda byl někdy v kontaktu s Peterem Tóthem.

Tóth je klíčovým svědkem v případu slovenského mafiána Mariana Kočnera obviněného z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka. Zatímco schůzku s Kočnerem předseda parlamentu podle deníku Sme přiznal, otázka na Tótha ho zaskočila.

„Chskym? Niejá soms, ja vôbec, ja naozaj Tótha akože absolútne vôbec, hej? A preto vám hovorím, že, že viete, ja by som mal problém aj vizuálne Tótha, aj keď vidím v médiách,“ vyhrkl nervózně Danko a urychleně ukončil celou konferenci s tím, že už všechno potřebné řekl. 

Bizarní úsek tiskovky, kdy politik připomínal spíš nepřipraveného školáka u tabule, už je nyní legendární a stejně tak výrazy „chskym“, „niejá soms“ nebo „ani vizuálne“. V minulosti si už Danko na seznam svých novotvarů připsal třeba slovo „deštruizmus“, kterým komentoval stav, kdy si „poslankyně na jednání parlamentu otevřela Horalku“.

Chskym? Danko vysvětluje, jestli byl v kontaktu s Peterem Tóthem:

Příklad jednoho z desítek vtipů, které na téma „Chskym? Niejá soms, ani vizuálne“ vznikly:

Ale nejsou to jen Dankovy rétorické schopnosti, které budí pozornost Slováků. Kontroverzní je sám Danko. Ať už svou neskrývanou náklonností k Rusku či „vizi Slovenska typu Kaczynského a Orbána“, jak podle HNOnline uvedl v neděli. Zaujal i svými studijními výkony. 

Podle zjištění Denníku N totiž vystudovaný právník opsal svou rigorózní práci. Plagiát poskládal z pěti učebnic, seznam použité literatury pak úplně chybí. Kromě titulu JUDr. ovšem předseda parlamentu rád užívá ještě jeden, a sice vojenskou hodnost kapitán v záloze. 

Desátník Danko se jím stal před třemi lety, kdy jej povýšil ministr obrany Peter Gajdoš. Předseda Národní rady tehdy netradičně přeskočil hned devět hodností a čelil výzvám, aby výložky vrátil. Kapitán Danko, jak mu od té doby říkají škodolibí Slováci, to však odmítl. 

„Já si tu hodnost zasloužím, nemám z toho žádnou výhodu,“ prohlásil podle serveru Pravda. Nacionalista, který v minulosti například kritizoval podnikání českého podnikatele Radima Jančury na Slovensku, pravidelně přichází i s neobvyklými až kontroverzními nápady.

Dankova SNS například stála za zpřísněním pravidel pro hraní hymny cizích států na Slovensku, z jeho popudu také v Bratislavě stojí 30 metrů vysoký vlajkový stožár, na který kapitán Danko sám přispěl a o kterém pak s radostí prohlásil, že je vyšší, než mají Maďaři.

To však podle pondělního upozornění skupiny Demagog.sk není pravda, neb v Budapešti národní vlajka vlaje ve výšce 33 metrů. „To jste sem neměli psát, teď bude na hradním kopci přestavba,“ komentují to pobavení Slováci. Do předimenzovaného sloupu navíc už na konci srpna uhodil blesk a internetové memy tehdy měly o náplň opět postaráno.

Danko, pán stožárů a elektřiny:

Chskym, Chčinaski, Chskim Kardashian, Chskim Čong-un, Chsthor...

Stejně tak ve chvíli, kdy předseda SNS oznámil, že pro stranu nechal zaregistrovat ochrannou známku Člověk člověku. I ta přitom podle Denníku N vychází z Dankova komicky krkolomného vyjadřování. A sice z prohlášení, že „žádný člověk nedokáže dát tolik lásky člověku, jako dokáže dát jen člověk člověku“. Ani to nezůstalo bez povšimnutí. 

Akční Slováci po zprávě o ochranné známce Dankovi okamžitě sebrali internetovou doménu s názvem Člověk člověku a kromě ní i několik dalších. Mimo jiné třeba chskym.sk. 

Legraci si Slováci dělají i z Dankovy záliby v líbání náhodných předmětů. Kromě svých kapitánských výložek políbil také stuhu na smutečním věnci Alexandera Dubčeka či ikonu v ruském pravoslavném chrámu.

Šifrovací aplikaci Threema používal i Marian Kočner, jemu však nepomohla:

Lidový Danko se letos také v živém rozhlasovém vysílání přiznal, že předcházející noc strávil zapíjením prohry slovenského týmu na hokejovém mistrovství světa a je „ještě trochu omámený“ a na kladenou otázku hned nezareagoval, protože toho „fakt toho dost vypil“.

Dankovy výstupy slovenskou veřejnost zásobují už několik let a dokonce o nich vznikla i kniha symbolicky nazvaná Kapitán. Skupina autorů v ní dala dohromady šedesát politikových nejvýraznějších „hlášek“ a nejméně pochopitelných souvětí. 

Ta sbírá také facebookový účet Andrej Danko Prezidentom. A podle jednoho kolujícího nevybíravého vtipu je Slovensko díky zapojení Danka do vysoké funkce jednou z nejprogresivnějších zemí na světě.

Danko si na údajné útoky médií a internetových vtipálků často stěžuje, nicméně i on si ze sebe nejspíš umí udělat legraci. Svým voličům loni na silvestra věnoval originální PF, kde v podstatě paroduje sám sebe.

PF 2019 Andreje Danka:

Na své voliče lídr SNS myslel také minulý týden, kdy se postavil proti zvyšování spotřební daně u cigaret a tabákových výrobků s tím, že „se jen vymýšlejí daně, které lidem zdražují život “. „Cigarety jsou vždy v této společnosti vnímané citlivě,“ poznamenal.

Popularita impulzivního mistra nesrozumitelných vět nicméně upadá a podle průzkumu agentury AKO, který zveřejnil server HNOnline, mu v březnu důvěřovalo jen 23 procent respondentů. 

„Jsi buzerant a špinavec,“ křičel také minulý týden ve čtvrtek Danko na svého dlouhodobého rivala z opozice Igora Matoviče. Sám přitom v minulosti komplikovaně žádal poslance, aby „se v sále neděla expresivní slova“.

Autor:

Koronavirus

Další události:

  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

Vyžeňte Orbána, vyzvala Maďary šéfka české Sněmovny. Klaus žádá její konec

Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům. V sobotu to uvedla předsedkyně Poslanecké...

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noční maratón jednání o důvěře vládě protáhl Okamura. Rozhodne se až večer

Poslanci strávili kvůli hlasování o důvěře nové vládě Petra Fialy ve Sněmovně celou noc, přesto se k výsledku...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Hlůšková dál nemůže z Pákistánu. Celníci se odvolali k Nejvyššímu soudu

Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy...

Stabilní vztahy s Ruskem nemají alternativu, řekla Baerbocková v Moskvě

Stabilní vztahy mezi Německem a Ruskem nemají alternativu. V úterý to v Moskvě uvedla šéfka německé diplomacie Annalena...

Ukrajinský exprezident Porošenko se vrátil do země. Hrozí mu patnáct let

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se v pondělí vrátil do země, kde mu hrozí kvůli podezření z vlastizrady...

Breivik chce na svobodu. Už nejsem nebezpečný pro ostatní, tvrdí vrah

Norský soud se zabývá žádostí o podmíněné propuštění teroristy Anderse Behringa Breivika, který při atentátech v roce...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...