Slováci opět vyšli do ulic. Pellegrini je loutka, zní z opozice

  • 98
Zatímco ve slovenském parlamentu se jedná o důvěře vládě Petera Pellegriniho, v ulicích Bratislavy byly v pátek opět tisíce demonstrujících lidí. Akci na památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky svolali studenti. Shromáždění probíhala i v dalších městech.

Pietního průvodu na památku Kuciaka a jeho partnerky se v pátek odpoledne v Bratislavě zúčastnily tisíce lidí. Akci zorganizovali vysokoškolští studenti poté, co organizátoři dřívějších velkých protivládních demonstrací v reakci na čtvrteční jmenování nového kabinetu plánovaný protest ve slovenské metropoli odvolali. Shromáždění byla svolána i do jiných měst.

V Bratislavě se dav lidí shromáždil u budovy Univerzity Komenského u řeky Dunaj a následně se přesunul na nedaleké náměstí, kde se v uplynulých týdnech konaly velké protivládní demonstrace. V čele průvodu studenti nesli transparent s nápisem „Není nám to jedno“.

„My studenti jsme se rozhodli zapojit do společenského dění v naší zemi. Chceme se postavit za změny na Slovensku. Nezapomínejme, že jsme všichni odpovědní za naši zemi a za to, jak se v ní bude žít. Nepřijde nikdo jiný, kdo bude za nás měnit věci k lepšímu,“ řekl za organizátory z pódia Timotej Lauko.

Po skončení pietního shromáždění se část demonstrantů přesunula k budově parlamentu. „Tuto vládu nechceme. Předčasné volby. Zloději. Mafie,“ křičeli demonstranti před sněmovnou, kterou chránil kordon policistů. 

V uplynulých dvou týdnech se na Slovensku konaly největší demonstrace od takzvané sametové revoluce v roce 1989. Jen v Bratislavě se obou shromáždění zúčastnilo podle odhadů shodně přes 50 000 lidí, kteří často skandovali hesla proti tehdejšímu premiérovi Ficovi. Účast na pátečním shromáždění byla menší.

Fico minulý týden podal demisi a dosavadní koalice vytvořila novou vládu v čele s někdejším vicepremiérem a Ficovým kolegou ze strany Směr-sociální demokracie Peterem Pellegrinim. V jeho kabinetu zůstala většina ministrů Ficovy vlády. Právě jmenováním nové vlády zdůvodnili aktivisté z občanské iniciativy Za slušné Slovensko zrušení plánovaného pokračování demonstrací v Bratislavě.

Parlament jedná o nové vládě

O vyslovení důvěry Pellegriniho vládě začal v pátek jednat parlament. Očekává se, že kabinet důvěru sněmovny získá. Rozprava o programovém prohlášení vlády, do které se přihlásili vesměs pouze opoziční poslanci, by měla pokračovat i v příštím týdnu. Největší opoziční strany oznámily, že nový kabinet při hlasování nepodpoří.

„Programové prohlášení nové vlády přebírá cíle a plány předchozí vlády. Je to logické, protože programové cíle zůstávají nezměněné. Předchozí kabinet navzdory jen dvouleté době vládnutí vícero cílů splnil,“ řekl před poslanci Pellegrini, jehož vládu prezident jmenoval ve čtvrtek.

Vražda novináře Jána Kuciaka

Nový kabinet převzal prakticky celý program předchozí vlády, byť některé přísliby v dokumentu již nejsou aktuální. Pellegrini řekl, že nežádá obvyklých 100 dnů na obeznámí se se stavem resortů. Slíbil opatření s cílem zlepšit životní úroveň lidí či snížení byrokracie.

Pellegrini za zásadní povinnost nové vlády označil vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, která vyvolala v zemi politickou krizi a vyústila v demisi Fica, který zůstal předsedou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD).

Ze 150členné sněmovny se do rozpravy k programového prohlášení vlády zatím přihlásily zhruba čtyři desítky především opozičních poslanců. Největší opoziční strany již předem oznámily, že programové prohlášení vlády nepodpoří. Šéf protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič označil premiéra a místopředsedu Směr-SD Pellegriniho za loutku Fica.

„Přemalovali chobotnici, napudrovali zdechlinu. Nic se (za nové vlády) nezmění. Politika by měla být o službě lidem. Vy jste z politiky udělali byznys pro sebe a své sponzory,“ vzkázal koalici Matovič v emotivním projevu, během kterého použil také fotografii Kuciaka a Kušnírové, byť podobné pomůcky poslanci používat již nesmějí. Matovič tvrdil, že zastřelení zmiňované dvojice bylo politickou vraždou a že koalice vytvořila systém, který reportéra a jeho přítelkyni zabil.

Matovič se po svém projevu dostal do slovní přestřelky s místopředsedou sněmovny a šéfem koaliční strany Most-Híd Bélou Bugárem. Matovič označil Bugára kromě jiného za osobu, která v souvislosti s prodejem pozemků pod budoucí dálnici okradla své příbuzné. Předseda sněmovny Andrej Danko následně Matoviče vykázal z jednacího sálu. Podle jednacího řádu předsedající může poslance v případě jeho nevhodného chování vykázat ze sálu až do konce jednání parlamentu v daném dnu, vykázaný poslanec se ale může zúčastnit hlasování.

Nový slovenský premiér Pellegrini se kvůli jednání sněmovny o programu vlády předčasně vrátil ze schůzky státníků členských zemí EU. Bratislava požádala o zastupování Slovenska na zbylé části summitu českého premiéra Andreje Babiše. Pellegrini na jaře 2016 přednesl ve sněmovně programové prohlášení tehdejší Ficovy vlády, ve které zastával funkci vicepremiéra. Fico byl v té době hospitalizován v kardiologickém centru.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video