Kandidátka na slovenskou ministryni kultury Martina Šimkovičová (9. října 2023)

Kandidátka na slovenskou ministryni kultury Martina Šimkovičová (9. října 2023) | foto: Profimedia.cz

Máme podporovat památky, nebo LGBTI+? Slovenský resort kultury pobouřil anketou

  • 127
Slovenské ministerstvo kultury spustilo anketu, zda má podporovat kulturní dědictví, nebo akce LGBT+ komunity. Na těch chce totiž šetřit. Postup ministerstva vyvolal kritiku ze strany opozice i nevládního sektoru. Nynější slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová už dříve opakovaně kritizovala liberály a například je obvinila z pochmurného způsobu života.

Ministerstvo vybídlo zájemce, aby se zapojili do debaty o tom, zda má úřad z omezených zdrojů podporovat obnovu kulturních památek, zachování kulturního dědictví a uměleckou obec, nebo zda má podpořit „LGBTI+ akce, kde se nezletilé děti mají učit, jak se předvádět na sexuální show, duhové průvody, kde se polonazí lidí předvádějí na náměstích“.

„Pokud ano, proč? Uveďte konkrétní příklad, co pozitivního z této podpory vyplyne pro společnost, konkrétně děti, mládež, dospělé a seniory,“ zeptal se v také resort u obou možností.

Anketu ministerstva kultury kritizovalo například nejsilnější opoziční hnutí Progresivní Slovensko (PS). „Diskuse o rozdělování financí z dotačních mechanismů v rámci resortu se má vést na příslušných odborných fórech, nikoliv homofobními podjatými pseudo-anketami na sociálních sítích,“ uvedl předseda PS Michal Šimečka.

Už před samotnou anketou Šimkovičová řekla, že ministerstvo bude šetřit například na podpoře akcí lidí jiné než heterosexuální orientace či na školeních mládeže a aktivistů v tématech LGBTI+. Tyto akce ironicky označila za „umění“ s poznámkou, že snad přežije i bez státních dotací. Ministryně kritizovala také aktivity ohledně témat LGBTI+ z programu nevládní organizace Saplinq, které se vůči výpadům Šimkovičové v reakci ohradilo.

Šimkovičová, kterou po parlamentních volbách z konce loňského září navrhla do čela ministerstva kultury nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), dříve tvrdila, že odmítá „progresivní normalizaci“ a chce návrat k normálnosti. V této souvislosti liberály obvinila, že společnosti vnucují svůj pochmurný styl chování.

Při vší úctě, dovoluji si napsat vám. Slováky baví dopis ministryně Česku

Ministerstvo kultury pod vedením Šimkovičové už dříve vzbudilo pozornost v souvislosti s jinými kroky. Například rozhodlo, že peníze původně vyčleněné na boj proti dezinformacím přesune na opravu střechy Slovenské filharmonie. Úřad také odmítl rozpočet bratislavské galerie Kunsthalle, v reakci na to tento týden rezignoval její ředitel Jen Kratochvil.

Podle slovenských médií chce ministerstvo začlenit Kunsthalle pod Slovenskou národní galerii. Krok zdůvodnilo tím, že Kunsthalle podle něj nevyužila svou historickou šanci ohledně programu, očekávání veřejnosti a hospodaření.

Ať je Kristus králem Slovenska. Tajemník resortu kultury překvapil i biskupy

V souvislosti s LGBT+ komunitou se na Slovensku v minulosti objevilo množství homofobních útoků a slovních výpadů, a to i ze strany politiků. Nejvážnějším činem byl teroristický útok na gaybar Tepláreň (Teplárna), při kterém vrah v říjnu 2022 zabil dva lidi a dalšího zranil. Zločin tehdy otřásl slovenskou společností, krátce poté však došlo k několika dalším, méně fatálním napadením Slováků s jinou sexuální orientací.

A v souvislosti se současnou vládou se slovenská LGBT+ komunita už před volbami obávala, že návrat Roberta Fica (Směr-SD) a nacionalistů jejich život nadále zhorší.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video