O vraždě Kuciaka jsem předem nevěděl, řekl u soudu šéf Penty Haščák

  • 20
Ve slovenském Pezinku v pondělí vypovídal další svědek v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák odmítl, že by mu podnikatel Marian Kočner – podezřelý z objednání vraždy – psal o přípravě fyzické likvidace nějakého člověka. Zpráva se podle něj týkala kauzy Gorila.

Slovenská média dříve informovala, že Kočner poslal v lednu 2018 Haščákovi SMS zprávu, ve které uvedl, že pracuje na odstranění „čur*ka“. A jeden z nejbohatších Slováků Haščák už loni popřel, že by se zmíněná zpráva týkala přípravy vraždy.

V pondělí u soudu tvrdil, že obsah SMS vnímal tak, že Kočner měl informace o nelegálním jednání šéfa vyšetřovacího týmu obří korupční kauzy Gorila Lukáše Kyselicy. 

A že se zpráva, kterou mu Kočner poslal měsíc před Kuciakovou vraždou, týkala Kočnerovy snahy Kočnera Kyselicu sesadit. 

Podle Denníku N se Haščák u soudu snažil vysvětlit, že formulace „odjebat čur*aka“ může mít různé výklady, protože samotné použité sloveso má ve slovenštině desítky významů.

Kočner je klientem finanční skupiny Penta, do směnek Penty investoval deset milionů eur (251,5 milionu korun), a je také klientem jedné z bank Penty. Haščák o něm řekl, že patří do okruhu jeho známých a že se s podnikatelem zná zhruba od roku 1998.

„Za poslední dva roky jsme se podle mého kalendáře sešli asi osmkrát. K tomu jsme spolu relativně pravidelně komunikovali i telefonicky a přes aplikace,“ uvedl. Na otázku, co znamená pravidelně, odpověděl: „Na dvoutýdenní bázi.“

Haščák rovněž řekl, že s Kočnerem hovořili o článcích, které o něm média ze skupiny Penta psala. Haščák tvrdil, že neměl pocit, že by Kočner vyhrožoval redaktorům za to, jak informují o jeho aktivitách. 

O Kuciakových článcích o Kočnerovi se spolu prý nebavili, protože server Aktuality.sk, pro nějž Kuciak psal, nepatří pod skupinu Penta. Snažil se podle svých slov také Kočnerovi vysvětlit, že média jsou nezávislá a že do jejich tvorby ze své pozice nemůže zasahovat.

Podle prokuratury si Kočner objednal Kuciakovu vraždu jako pomstu za to, že investigativní novinář poukazoval na Kočnerovu rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost. Minulý týden se k vraždě novináře přiznal další obžalovaný Miroslav Marček a řekl také, že spolu s reportérem v jeho domě v únoru 2018 zastřelil i jeho snoubenku Martinu Kušnírovou.

Za svého pomocníka označil dalšího obžalovaného, svého bratrance Tomáše Szabóa, který dříve u soudu vinu popřel a tvrdil, že objednávka byla na zbití novináře.

Z nahrávky, která se dostala na veřejnost loni, vyplývá, že Kočner prodal Haščákovi nahrávky jeho rozhovorů týkající se korupční aféry Gorila, které patrně slovenská tajná služba pořídila v odposlouchávaném bytě. Tam se Haščák setkával s politiky a vysokými úředníky. 

Do médií unikla i samotná nahrávka odposlechů v kauze Gorila, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků v letech 2005 a 2006 za vlády tehdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy. Penta, která nekalé jednání popírá, podle médií výměnou za úplatky získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků.

Zorganizoval jsem sledování Kuciaka, přiznal bývalý šéf kontrarozvědky

Haščák byl dalším se svědků, které soud v případu Kuciakovy vraždy vyslechl. Dopoledne vypovídal také podnikatel a vzdálený příbuzný někdejšího slovenského policejního prezidenta Norbert Bödör. 

Ten popřel, že by se podílel na financování sledování novinářů pro Kočnera a že u policie získal osobní údaje o sledovaných reportérech. Ze zmíněných aktivit Bödöra minulý týden u soudu obvinil bývalý šéf kontrarozvědky (slovenské civilní tajné služby SIS) a někdejší novinář Peter Tóth, který se také přiznal k tomu, že sledování novinářů zorganizoval.

U soudu v pondělí vypovídal také svědek Marián Sehnal, který uvedl, že na žádost Szabóa a Marčeka vyrobil do jejich zbraně novou hlaveň a tlumič a že se zúčastnil zkušební střelby. Takto upravená zbraň, kterou policie nenašla, byla patrně použita při vraždě Kuciaka. Sehnal také řekl, že za zmíněnou práci na úpravě zbraně mu jiný soud vyměřil podmínku.

Záběry ze soudní síně (14.1.2020):

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video