ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ve Skotsku jmenovali menstruačním úředníkem chlapa, aktivistky zuří

  • 223
Skotsko se stalo první zemí na světě, kde mají ženy právo na menstruační potřeby zdarma. Radost ženských spolků nad zavedením pokrokového zákona však kalí fakt, že v jednom z regionů byl koordinátorem pro dohled nad jeho zaváděním jmenován velmi nepravděpodobný kandidát: muž.

Nově zavedená, státem placená funkce se v originále nazývá „period dignity officer“, což se dá do češtiny poněkud kostrbatě přeložit jako „koordinátor pro důstojnost během menstruace.“

Nebo možná lépe řečeno „koordinátorka“ – protože jak se zdá, většina aktivistek předpokládala, že na zajišťování práva na bezplatný přístup k vložkám a tamponům (a také na šíření osvěty o menopauze) budou dohlížet jen ženy.

K jejich překvapení však byl jako vůbec první člověk ve Skotsku do této funkce jmenován muž. Jmenuje se Jason Grant, bude působit v regionu Tyside a podle BBC by si ročně měl vydělat 36 126 liber (přibližně milion korun).

Z jeho životopisu není příliš zřejmé, jaké má pro nově zřízenou pozici předpoklady a jestli má s menstruací nějaké osobní zkušenosti. V minulosti pracoval jako account manager pro koncern Imperial Tobacco nebo jako osobní trenér.

Poněkud překvapivý výběr okamžitě vzbudil pořádný rozruch. „Vůbec nechápu, jak někoho mohlo napadnout jmenovat do této funkce chlapa,“ napsala komentátorka listu The Scotsman a aktivistka za práva žen Susan Dalgetyová.

Ještě tvrdší slova zvolila Martina Navrátilová. „Tohle je naprostá pí*****a. Copak jsme někdy chlapům radili, jak se holit, jak se mají starat o svoji prostatu nebo něco takového?!? Je to absurdní,“ cituje slavnou tenistku a ohnivou komentátorku věcí veřejných stanice Sky News.

Dokonce i někteří mužští politici přiznávají, že žena by se pro nově zřízenou pozici hodila více. „Je to zákon, na který bychom měli být hrdí všichni. Ale ve finále si myslím, že na tyto posty by měly být prioritně jmenovány ženy,“ uvedl Ian Blackofrd z vládnoucí Skotské národní strany.

Konec menstruační chudobě. Piráti jdou do boje s novým volebním tématem

Dlužno dodat, že vláda je ve výběru „menstruačního úředníka“ nevinně. Do funkce ho jmenovala pracovní skupina složená z představitelů místních úřadů a univerzit. Podle ní byl Jason Grant nejlepší kandidát.

Zákon o bezplatném přístupu k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu schválil skotský parlament jednomyslně v listopadu 2020, v platnost vstoupil toto pondělí. Skotsko se tak stalo první zemí na světě, která začala poskytovat příslušné hygienické potřeby „všem, kteří to potřebují,“ jak to s ohledem na translidi opatrně formulovala premiérka Nicola Sturgeonová.

V Česku se tématu nyní chopili Piráti, kteří před volbami prezentovali návrh na poskytnutí menstruačních pomůcek zdarma. „Řadě žen s nízkými příjmy totiž zasahuje nutnost nákupu těchto potřeb každý měsíc do výdajů,“ vysvětlila poslankyně strany Klára Kocmanová.

Mělo by Česko zavést hygienické potřeby pro ženy zdarma?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 23. srpna 2022. Anketa je uzavřena.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video