Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018) | foto: Reuters

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

  • 535
Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin Schulz na sjezdu své strany. Ta v neděli odsouhlasila, že začne jednat o velké koalici s CDU/CSU. Schulz rovněž hovořil o pravicové vlně, která se prohnala Evropou. V této souvislosti zmínil i Českou republiku.

„Jde o otázku, jestli budou koaliční rozhovory, nebo nové volby. Můj postoj v této otázce je zcela jasný. Nemyslím si, že jsou pro nás nové volby dobrou volbou,“ řekl Schulz v asi hodinovém projevu 600 delegátům, kteří měli rozhodovat, jestli SPD zahájí koaliční rozhovory s CDU/CSU, či nikoliv.

Nakonec dali předsedovi za pravdu. Rozhodli, že SPD zahájí koaliční rozhovory s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Další velká koalice se tak zase o krok přiblížila. Vzniknout by podle nejčastějších odhadů mohla v březnu, jisté to ale ještě zdaleka není.

Pravicová vlna v Evropě

Předseda SPD Martin Schulz na sjezdu hovořil rovněž o pravicových tendencích v Evropě. „Evropou se prohnala pravicová vlna. Podívejte se na vládu ve Vídni, podívejte se do Prahy, podívejte se do Varšavy, podívejte se do Budapešti," nechal se slyšet Schulz. Pokud jde o Česko, tak zřejmě narážel především na volební úspěch hnutí ANO, které je v Německu vnímané jako pravicově populistické, a Svobody a přímé demokracie, kterou řada zdejších odborníků a komentátorů považuje za krajně pravicovou.

„Tato pravicová vlna v Evropě může být zastavena německou vládou, která se k demokracii, lidským právům, svobodě a Evropě přihlásí tím, že SPD vstoupí do této vlády," míní Schulz.

SPD v sondovacích rozhovorech, které předcházely vlastnímu koaličnímu vyjednávání, dokázala prosadit dost ze svého programu. Předseda sociálních demokratů zdůraznil například oblasti školství, pečovatelské služby, boje proti dětské chudobě nebo evropské politiky.

Počítá navíc s tím, že se SPD v rozhovorech o konkrétní podobě koaliční smlouvy podaří prosadit i další priority. „Budeme do posledního dne bojovat za výsledky, s nimiž můžeme s dobrým svědomím předstoupit před naše členy,“ prohlásil. 

Konkrétně zmínil například zdravotnictví, otázky pracovního trhu nebo migraci. „Se sociálnědemokratickou stranou nebude v žádném případě žádná horní hranice pro uprchlíky,“ zdůraznil. SPD podle něj také prosadí více, pokud jde o slučování rodin migrantů.

V sondovacích rozhovorech se strany dohodly na tom, že by do Německa nemělo přicházet více než 180 000 až 220 000 běženců ročně. Zároveň by ale každý migrant měl mít možnost podat žádost o azyl.

Schulz reagoval i na kritiky, podle nichž by další účast SPD ve velké koalici mohla vést k posilování stran na pravém okraji. „Kdo ale říká, že nové volby je také neposílí?“ ptal se spolustraníků. Nová vláda podle něj nemůže pokračovat tak jako dosud. SPD v ní musí být viditelnější a slyšitelnější než v minulosti. Ve vládě také podle Schulze musí být stejný počet mužů a žen.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video