Vyjádření irského ministra zahraničí bylo podle Václava Klause licoměrné.

Vyjádření irského ministra zahraničí bylo podle Václava Klause licoměrné. | foto: ČTK

Šéf irské diplomacie: Klausovy názory na EU jsou směšné a falešné

  • 1230
Irský ministr zahraničí Michael Martin kritizoval českého prezidenta Václava Klause za to, že se během státní návštěvy setkal s předákem irských odpůrců Lisabonské smlouvy Declanem Ganleym. Martin označil některé Klausovy názory za "směšné, povrchní a falešné".

Ke Klausově návštěvě se šéf irské diplomacie vyjádřil v ranním programu rádia RTE Morning Ireland. "To, co Klaus řekl při setkání s Declanem Ganleym, bylo nevhodné při státní návštěvě. Každý se může scházet s kýmkoliv, ale jeho komentáře byly jasně politické," řekl podle zpravodajky MF DNES ve vysílání.

Klaus označil vyjádření irského ministra za příklad licoměrnosti a úbytku demokracie v Evropě. Podle zpravodaje České televize se prezident zároveň podivoval nad tím, že Michael Martin s kritikou vystoupil až v samém závěru jeho návštěvy a kritiku mu nesdělil tváří v tvář.

PŘEČTĚTE SI

ANKETA: Co říkají Klausovu „eurodisidentství“ čeští politici?

Na slova irského ministra už reagoval i premiér Mirek Topolánek. Podle něj má v Evropské unii každý, tedy i prezident Václav Klaus, právo na své názory, které je možné také svobodně vyjadřovat.

Podobně komentovalo slova Michaela Martina i české ministerstvo zahraničí. "Protesty nás nechávají chladnými a nebudeme na ně reagovat. Prezident se může scházet s opozicí," reagoval na slova irského ministra náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

Ganley uspořádal pro Klause večeři

Český prezident se s vůdčí postavou irských odpůrců Lisabonské smlouvy Declanem Ganleym sešel včera večer. Šéf hnutí Libertas, které mělo velký podíl na odmítnutí dokumentu reformujícího fungování unijních institucí v irském referendu, uspořádal pro Klause, jeho ženu Livii a dalších osmdesát hostů večeři v dublinském hotelu Shelbourne.

SDRUŽENÍ LIBERTAS

Ganleyho sdružení Libertas uvažuje o vytvoření euroskeptické strany, jež by kandidovala ve volbách do Evropského parlamentu v červnu příštího roku. V Irsku se dlouhou dobu spekuluje o původu peněz, jimiž Ganley a jeho sdružení kampaň proti smlouvě financovalo. Ganley má totiž údajně úzké kontakty na americké bezpečnostní služby a armádu. V roce 2004 prý například získal bez výběrového řízení od amerického ministerstva obrany zakázku na dodávku vojenského materiálu ve výši 200 milionů dolarů.

Oba politici se při ní shodli na tom, že nástupce zkrachovalé euroústavy předává příliš pravomocí členských států do Bruselu a neumožňuje občanům kontrolu nad jejím výkonem.

Večeře s úspěšným podnikatelem a multimilionářem Ganleyem byla podle Klause více než společenská událost. "Já velmi fandím tomu, oč pan Ganley usiluje. Byl bych rád, kdyby se mu podařilo uspět s uskupením Libertas v evropských volbách, protože Evropský parlament potřebuje rozumné hlasy, které říkají, že není všechno zlato, co se třpytí," prohlásil Klaus o Ganleyovi, se kterým se poprvé sešel v červenci. - přečtěte si Klaus přišel v Irsku na "večeři disidentů EU"

Klaus veřejně vychvaloval Ganleyho hnutí

Veřejnou podporou hnutí Libertas český prezident rozčílil irskou vládu a komentují ji i místní média. Například irský list Irish Examiner označil Klausovo jednání za "bezprecedentní zasahování" do irských záležitostí během státní návštěvy. Podle listu riskuje prezident schůzkou s Ganleyem diplomatickou roztržku mezi Irskem a Českem.

Jedna z opozičních stran podle The Irish Times dokonce vyzvala irské ministerstvo zahraničí, aby proti Klausovu "nevhodnému chování" podalo stížnost.

Klaus jako jeden z mála předních evropských politiků červnové irské "ne" smlouvě přivítal a označil ji za mrtvou. Stejný názor na její osud má i čtyřicetiletý rodák z Londýna Ganley. V pondělí český prezident svého hostitele a sebe označil za disidenty Evropské unie kvůli jejich odmítavému stanovisku k reformní smlouvě. - přečtěte si Klaus se v Irsku označil za disidenta Evropské unie

Čeští politologové soudí, že Klausova návštěva v Irsku zřejmě nebude mít vliv na rozhodování Irů o dalším osudu Lisabonské smlouvy. Klausovy aktivity ale podle nich přispívají k nečitelnosti české zahraniční politiky, kdy prezident a vláda zastávají rozdílné názory.

Je správné, že se Klaus při státní návštěvě Irska sešel s předákem odpůrců Lisabonské smlouvy?

celkem hlasů: 22057

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 26. listopadu 2008. Anketa je uzavřena.

ano
ano 11531
ne
ne 7258
je mi to jedno
je mi to jedno 3268
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video