Se slabým není slitování. Izraelský ministr děkoval za zásah proti flotile

  13:30aktualizováno  17:22
Izraelský ministr obrany poděkoval vojákům, kteří se zúčastnili pondělního přepadení flotily propalestinských aktivistů. Izrael urychleně deportuje zadržené aktivisty za hranice. Na odjezd čekají také zbývající tři Čechů, kteří souhlasili s vyhoštěním. Čtvrtý už je doma od úterý.

Izraelský zásah proti flotile aktivistů (31. května 2010) | foto: AP

Po pondělním zásahu izraelské armády proti flotile aktivistů je 50 lidí hospitalizováno, včetně šesti izraelských vojáků. Zásah si vyžádal devět mrtvých. Židovská komanda podle diplomatických zdrojů podcenila možnost, že na lodích narazí na odpor, zásah kritizuje i veřejnost.

Naopak ministr obrany Ehud Barak vojáky ocenil. "Zabránili jste flotile dostat se do Gazy. Nesmíme zapomínat na to, že nejsme Severní Amerika ani západní Evropa. Žijeme na Blízkém východě, na místě, kde se slabým není slitování a kde ti, kteří se nebrání, nedostanou druhou šanci," řekl ministr.

Deportovaní aktivisté z Izraele. (2. června 2010)Deportovaní aktivisté z Izraele. (2. června 2010)

Židovský stát postupně vyhošťuje sedm set zadržených. Tři Češi včetně zpravodaje České televize Petra Zavadila podepsali deportační příkazy a čekají na odjezd ze země. Souhlas s vyhoštěním byl podmínkou pro brzké opuštění Izraele.

Podle konzula Dušana Králíka Češi odletí, až Izraelci dokončí seznamy cestujících. Z Istanbulu pak trojice zamíří domů. Čtvrtý Čech, kameraman ČT Jan Línek, se vrátil už v úterý.

"V současnosti už není nikdo ve vězení," potvrdil mluvčí izraelské vězeňské služby. Přes čtyři sta aktivistů prý čeká na odlet na letišti v Tel Avivu, další stovka na letiště míří.

To, že se Češi vbrzku dostanou domu, předpokládal i předseda Senátu Přemysl Sobotka, a to díky dobrým česko-izraelským vztahům. Podle něj byl zásah izraelských komand proti konvoji vyprovokovaný. "Podle mého názoru došlo v podstatě k plánované provokaci, která se skrývala za humanitární pomoc," uvedl Sobotka.

Zadržený kameraman ČT

Zážitky Jana Línka z izraelského vězení

Na plavidlech bylo přes 10 tisíc tun humanitárního zboží pro obyvatele pásma, které Izrael blokuje od nástupu radikálního Hamasu k moci v roce 2007. V pondělí z Malty do Gazy vyplula loď Rachel Corrie s 15 aktivisty, léky, školními potřebami a cementem. Je odhodlána pokračovat v cestě bez ohledu na pondělní incident.

Podle aktivistů byli vojáci extrémně brutální

Izrael a aktivisté se stále přou o to, kdo při zásahu jako první použil násilí. "Kolem naší lodi Mavi Marmara kroužily izraelské vojenské čluny. Asi v půl páté jsme zaslechli detonace a z helikoptér se na palubu spustili vojáci. Všichni byli maskovaní a extrémně brutální. Všiml jsem si jen tří aktivistů s tyčemi, kteří se bránili. Nikdo žádné nože neměl," řekl podle BBC bývalý německý levicový poslanec Norman Paech.

Řecký aktivista Dimitris Gielalis vzpomíná na zásah na lodi Sfendoni: "Náhle se kolem nás objevily nafukovací čluny, ze kterých na palubu vyskákali po zuby ozbrojení vojáci. Stříleli po nás gumovými projektily, zbili nás, dávali nám elektrické šoky."

Incident poškodil vztahy židovského státu s Tureckem, které dosud bylo na Blízkém východě jeho spojencem. Ankara si přeje, aby byla pro vyšetření zásahu ustavena mezinárodní komise. Na lodích bylo asi 400 Turků, z devíti mrtvých jsou Turci nejméně čtyři. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu řekl, že je ochoten vztahy s Iraelem přehodnotit, jestliže Izrael zruší blokádu palestinské Gazy.

Otázky a odpovědi

Co bylo cílem aktivistů?

Aktivisté chtěli dopravit humanitární pomoc do Pásma Gazy, na které Izrael v roce 2007 uvalil blokádu. Na lodích bylo 10 tisíc tun humanitárního materiálu, aktivisté zároveň chtěli upozornit na nelegálnost blokády z pohledu mezinárodního práva. Izrael tvrdí, že šlo o čistě propagandistickou akci, aktivistům před zásahem nabídnul převzetí nákladu a jeho dopravu do Gazy. Židovský stát chtěl náklad zkontrolovat, aby se ujistil, že neobsahuje zbraně a materiál pro jejich výrobu.

Kdo flotilu organizoval?

Skupina nazvaná Free Gaza, která zastřešuje různé skupiny z celého světa, a turecká skupina IHH (Nadace pro lidská práva, svobody a humanitární pomoc), která je podle Izraele napojená na Hamas a je členem organizace Union of the Good, která podporuje sebevražedné atentáty. Naopak Turecko tvrdí, že IHH je řádná charitativní organizace.

Porušil Izrael mezinárodní právo?

Incident se stal zhruba 20 kilometrů od teritoriálních vod Gazy. Podle Charty OSN je útok na plavidlo v mezinárodních vodách možný pouze tehdy, pokud panuje podezření, že jsou na lodi zbraně. Jinak je třeba vyžádat si pro vstup na palubu povolení země, jejíž vlajkou je loď označena. Charta povoluje vstup na plavidlo, které se snaží prolomit námořní blokádu. V takovém případě může být použita přiměřená a odpovídající síla. O tom, zda Izraelci použili přiměřené síly, by mělo v tomto případě rozhodnout vyšetřování OSN nebo Turecka.

Jaká byla mezinárodní reakce?

Řada států, jejichž občané byli na palubě přepadených lodí, izraelskou akci odsoudila, vlády několika zemí si předvolaly izraelské diplomaty. Bezpečnostní rada OSN požaduje řádné a nestranné vyšetření incidentu. Nejbližší spojenec Izraele, Spojené státy, zásah nekritizovaly a naopak tvrdě lobbovaly, aby rezoluci OSN otupily hrany.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Loď Sea Watch 3 s migranty vplula do italských vod. Úřadům i soudu navzdory

Migranti z lodi Sea-Watch 3 mohli po dvou týdnech opustit palubu a vstoupit na...

Humanitární loď Sea Watch 3 s 42 migranty na palubě se rozhodla porušit italskou blokádu a u ostrova Lampedusa vplula...

Putin se v Japonsku krátce sejde s Trumpem, schůzku potvrdil Kreml

Naposledy se prezidenti obou velmocí setkali loni v červenci ve finských...

Moskva ve středu oficiálně potvrdila, že ruský prezident Vladimir Putin se setká s prezidentem Spojených států...

Matka Kuciakovy zavražděné snoubenky vstoupí do politiky, píší na Slovensku

Zlatica Kušnírová, matka snoubenky slovenského novináře Jána Kuciaka. Oba mladí...

Zlatica Kušnírová, jejíž dceru Martinu loni zavraždili spolu s novinářem Jánem Kuciakem, se chce zapojit do slovenské...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz