SARS pokořil hranici 500 obětí

  13:14aktualizováno  13:14
Za posledních 24 hodin zemřelo na novou infekční chorobu plic SARS nejméně dalších devět lidí. Pět hlásí kontinentální Čína a čtyři Hongkongu. Celosvětově tak počet obětí překročil hranici 500. Nakažených zdravotníci na celém světě napočítali přes 7000.

Světová zdravotnická organizace (WHO) opět vydala doporučení, do jakých oblastí by lidé kvůli SARS neměli jezdit.

Kromě Pekingu, Hongkongu a čínských provincií Kuang-tung a Šan-si rozšířila doporučení o tchajwanskou metropoli Tchaj-pej a čínské město Tchien-ťin a autonomní oblast Vnitřní Mongolsko.

Právě z Tchaj-wanu je podle agentury AP hlášeno už čtrnácté úmrtí na SARS. Je podezření, že na ostrově onemocnělo 22 lidí.

Místní úřady teď musí počkat minimálně pět dní na to, aby se podezření potvrdilo, nebo vyvrátilo. WHO vyzvala tchajwanské lékaře, aby přijali veškerá nutná preventivní opatření k zabránění dalšího šíření viru.

Další články o SARS

V Číně také přibylo 146 nových případů nakažení a v Hongkongu sedm. Většina obětí jsou lidé vyššího věku. Podle poslední bilance agentury AP je tak obětí SARS 225 v kontinentální Číně, 208 v Hongkongu, 27 v Singapuru, 23 v Kanadě, 14 na Tchaj-wanu, pět ve Vietnamu a po dvou v Malajsii, na Filipínách a v Thajsku.

WHO zvedla odhad úmrtnosti na SARS. V celosvětovém měřítku prý dosahuje 14 až 15 procent, tedy dvojnásobku původních odhadů. U starších 65 let je úmrtnost více než 50procentní, zatímco u lidí mladších 24 let jednoprocentní, ve věkové kategorii 25 až 44 let šestiprocentní a ve skupině od 45 do 65 let 15procentní.

WHO původně hovořila o šesti- až desetiprocentní úmrtnosti.

Průměrná doba mezi nakažením a úmrtím je kratší než doba mezi onemocněním a vyléčením. Čím déle pacient s nemocí zápolí, tím větší je naděje, že tělo se s virem úspěšně vypořádá.

Šanghaj zavádí karanténu
Úřady v čínském velkoměstě Šanghaj nařídily dvoutýdenní karanténu pro všechny, kteří se vracejí domů z těch míst, jež jsou postižena smrtícím virem SARS. Chtějí tak zabránit šíření původce nemoci.

Šanghajský zdravotní úřad nařídil, aby se těmto lidem nejprve změřila teplota. "Ti, kteří budou mít vysokou teplotu, budou posláni do nemocnice, a ti s normální teplotou se budou po dva týdny zdržovat v domácí karanténě," uvedl úřad.

Pro ostatní návštěvníky Šanghaje nařízení neplatí, po dva týdny si však mají dvakrát denně měřit teplotu.  Šanghaj hlásí šest případů nákazy a 12 podezřelých případů.

Nový zápal plic se objevil v Kambodži
V Kambodži se objevil nový druh dosud neidentifikovaného zápalu plic, který ve dvou vesnicích usmrtil sedm lidí. Symptomy nemoci - vyšší teploty, kašel a dýchací potíže - připomínají SARS. Ale jinak pacienti trpí ještě průjmy a naopak si udržují stejné množství bílých krvinek.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Hledá se kat za 4600 Kč měsíčně. Musejí se oběsit dealeři drog na Srí Lance

Ilustrační foto

Srí Lanka hledá inzerátem v tisku dva katy, které láká na v přepočtu 4 600 korun měsíčně, což je na tamní poměry dobrý...

Uvěznili otce v Číně. Dceru vydírali s pomocí švédské velvyslankyně

Švédská velvyslankyně v Čínské lidové republice Anna Linstedtová na fotografii...

Švédsko vyšetřuje svou velvyslankyni v Číně poté, co zprostředkovala sérii setkání mezi dcerou uvězněného spisovatele...

Najdete na iDNES.cz