Sadrovi šíité opustí vládu, aby vyhnali USA z Iráku

  11:00aktualizováno  11:50
Šíité z hnutí radikála Muktady Sadra odejdou z irácké vlády. Duchovní nařídil svým šesti ministrům, aby kabinet okamžitě opustili. Nelíbí se mu totiž, že premiér Málikí odmítá stanovit časový rozvrh pro odchod amerických vojáků ze země.

Muktada Sadr - Muktada Sadr, neboli Moqtada Al Sadr, plakát, v popředí figurína Saddáma, bez hlavy. | foto: Profimedia.cz

"Ihned odejdou z kabinetu a svá místa poskytnou vládě s nadějí, že je dostanou nezávislí představitelé, kteří budou zastupovat vůli lidu," přečetl z oficiálního prohlášení šéf Sadrových poslanců Nasar Rubájí.

"Premiér musí vyjadřovat vůli iráckého lidu. Miliony Iráčanů vyšly do ulic a žádaly rozvrh pro stažení Američanů. Ale reakce předsedy vlády není v souladu s jejich vůlí," prohlásil Rubájí.

Narážel tak na události z minulého týdne, kdy desetitisíce lidí ve městě Nadžáf uposlechly Sadrových výzev a vyrazily demonstrovat za stažení 140 tisíc amerických vojáků ze země.

Jenže šéf vlády Núrí Málikí nechce o ničem takovém slyšet. Tvrdí, že pro vytváření časového plánu není důvod a že se jeho vláda snaží co nejrychleji vybudovat vlastní bezpečnostní síly, aby pak Američané mohli odejít.

Neztratit ho z dohledu
Muktada Sadr je známou figurou v Iráku i daleko za jeho hranicemi. Radikální šíitský klerik ovládá ozbrojené jednotky známé pod názvem Mahdího armáda. Ty v roce 2004 rozpoutaly dvě povstání proti Američanům.

Pak Sadr vstoupil do hlavního proudu politiky. Jeho populistické hnutí, jež se těší podpoře hlavně mezi chudými šíity, má (přesněji řečeno mělo) šest ministrů a čtvrtinu poslaneckých křesel v Málikího rozhárané Šíitské alianci.

Odchod Sadrových lidí Málikího sedmatřicetičlenný kabinet nepoloží, nicméně pozorovatelé se shodují, že může významně zvýšit napětí.

Pro premiéra je krok šíitského klerika radostí stejně jako strastí, upozorňují. Málikí teď sice bude snadněji prosazovat svou politiku, nicméně bude muset vyvinout mnohem větší úsilí, aby udržel Sadrovo zapojení do politiky. Nemůže si dovolit ztratit ho z dohledu - na to je šíitský radikál příliš mocný.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Hodní lidé z kostela. Američtí pastoři věznili bezdomovce a nutili je žebrat

Ilustrační snímek

Slibovali přístřeší a stravu, místo lásky k bližnímu však provozovali moderní otroctví. Před kalifornským soudem stojí...

Polsko má svou Annu Frankovou. Její deník čekal v trezoru 70 let

Židovská dívka Renia Spiegelová, která zahynula za druhé světové války v Polsku.

Téměř sedmdesát let čekal v bankovním sejfu deník dospívající židovské dívky Renii Spiegelové, která na jeho stranách...

Lid Zimbabwe promluvil. Na pohřbu exprezidenta Mugabeho bylo prázdno

Zimbabwe se rozloučila s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem...

Zimbabwe se v sobotu loučí s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem Robertem Mugabem, státního pohřbu se...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz