Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Saddám se prohlásil za nevinného, soud proces odročil

  9:19aktualizováno  14:31
Saddám Husajn má za sebou první soudní stání v obvinění z podílu na vraždě 150 šíitů v obci Dudžail v roce 1982. Hrozí mu trest smrti. Irácký exprezident zpochbynil legitimitu soudu a odmítl vypovídat. Prohlásil, že je nevinný. Soudce líčení odročil na konec listopadu.

Saddám Husajn u soudu - Saddám Husajn u bagdádského soudu. (19. října 2005) | foto: Reuters

Proces, v němž Saddám Husajn stanul před pěti soudci, se konal v jeho někdejším palácovém komplexu v centru Bagdádu. Provázela ho mimořádná bezpečnostní opatření.

Saddám do síně přišel v černém obleku, bílé košili bez kravaty a s koránem v ruce. Jednání mělo začít v 09:00 SELČ. Kvůli organizačním problémům a bezpečnostním opatřením se však o dvě hodiny zpozdilo.

Protahoval se i samotný průběh procesu. Saddám totiž odmítl se soudcem komunikovat. Nechtěl například vyslovit své jméno. "Vy mě znáte. Jste Iráčan a víte, kdo já jsem," řekl soudci.

Prohlásil se za prezidenta Iráku a zpochybnil legitimitu soudu. "Nebudu tomuto takzvanému soudu odpovídat. Kdo jste? Co chce tento soud?" ptal se Husajn.

Soudce potom požádal o identifikaci zbývajících sedm obžalovaných, někdejších Husajnových podřízených. Vyjmenoval konkrétní body obžaloby a zeptal se Saddáma, jestli se cítí vinen ve věci nařízení masakru. "Nevinen," prohlásil Husajn. Stejně odpověděli i ostatní muži.

Saddám přiletěl vrtulníkem
Do budovy soudu Saddáma podle agentur dopravil vrtulník. Ještě před začátkem soudu dopadly do střežené oblasti dvě minometné střely, které ale nikoho nezranily ani nezpůsobily žádnou škodu.

Americké úřady jmenovaly hlavním soudcem Kurda Rizgara Muhammada Mína. Soudci seděli na vyvýšených místech, Saddám a dalších sedm obžalovaných v ohrazených kójích naproti soudcům.

Kromě Saddáma před soudem stanul bývalý šéf zpravodajské služby Barzán Ibráhím Hasan Tikrití, někdejší viceprezident Táhá Jasín Ramadán a pět místních představitelů bývalé vládní strany Baas.

Sedadla pro svědky odděloval závěs na ochranu jejich identity. Novináři a pozorovatelé byli za přepážkou z neprůstřelného skla.

Saddáma čekají v budoucnosti procesy v mnohem "těžších" kauzách, jako je genocida, potlačení šíitského povstání, invaze do Kuvajtu a vyprovokování války s Íránem.

Obhajoba požádala odročení
Právní odborníci počítali s tím, že obhajoba bude postavena na zpochybnění legitimity soudu. To potvrdila už první reakce Saddáma. Soud vznikl po invazi v roce 2003, kdy byl Irák pod americkou civilní správou.

Obhajoba také předem avizovala, že požádá o odročení stání, aby měl Saddámův právní tým čas seznámit se s dokumentací. Soud jí vyhověl a odročil proces na 28. listopadu.

Co se stalo v Dudžailu 8. července 1982
Onoho horkého letního dne před více než třiadvaceti přijel Saddám Husajn na návštěvu do prašného městečka Dudžail severně od Bagdádu. Konvoj několika vozů se v Dudžailu setkal jen s vlažným přijetím.

Saddám, sekulární sunnita, který 18 měsíců předtím rozpoutal válku proti sousednímu převážně šíitskému Íránu, nebyl ve městě s převahou šíitů moc populární.

Jen strach zabránil jeho obyvatelům dát averzi výrazněji najevo. Saddám přečetl projev, vyfotil se s několika místními dětmi a vydal se do staré části Dudžailu. Na cestě mezi palmami si na něho počíhalo osmičlenné komando atentátníků ze šíitské strany Dava, prý zaplacené Íránem.

Konvoj se ocitl v husté palbě. Pokus o zabití tehdy 45letého Saddáma nevyšel. Prezident vyvázl nezraněn a obyvatelům městečka se krutě pomstil.

"Vyřiďte to s nimi," nařídil podle obžaloby Saddám obávaným Republikánským gardám. Jejich příslušníci městečko mžikem obklíčili, domy srovnali se zemí a zatkli členy 400 rodin. Mnoho z nich prošlo mučením, 140 šíitů Saddámovi věrní zavraždili.

Vyšetřovatelé prý opatřili důkazy, že Saddám rozkázal vdovy a děti zavražděných umístit do nechvalně proslulé věznice Abú Ghrajb. Později byli všichni internováni v provizorních táborech v poušti.

Začátek procesu zvýšil napětí v Iráku
Ve vesnici Dudžail se v souvislosti se Saddámovým procesem ve středu manifestovalo. Její obyvatelé žádali pro bývalého iráckého prezidenta smrt. Mnozí z nich nesli fotografie příbuzných, kteří přišli v roce 1982 o život.

Velké napětí panovalo také v Husajnově rodném Tikrítu. Skupinky obyvatel protestovaly u stadionu proti soudu. Tamní obchody zůstaly zavřené a v okolí města zaujaly pozice policejní jednotky.

Autoři: ,

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Vondra zesměšnil gender Kolaji. Trapárna, eklhaft, reagují Bartoš a další

19. června 2024  22:02

Lídr koalice SPOLU Alexandr Vondra, který získal křeslo v Evropském parlamentu, se na platformě X...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...