Ústí vrtu v antarktickém ledovci

Ústí vrtu v antarktickém ledovci | foto: Hermann Kolanoski

Ruští vědci se přes kilometry ledu v Antarktidě provrtali k obřímu jezeru

  • 290
Ruští vědci se provrtali bezmála čtyřkilometrovou vrstvou ledu k hladině největšího jezera Antarktidy nazvaného Vostok. K třetímu největšímu jezeru na světě z hlediska objemu vody, jež bylo objeveno v 90. letech, pronikli vědci z petrohradského institutu pro výzkum Arktidy a Antarktidy.

Projekt by mohl přinést nové poznatky o vývoji života na Zemi, o neznámých formách života i o klimatických změnách.

"V neděli přestali naši vědci vrtat v hloubce 3 768 metrů a dosáhli hladiny jezera ukrytého pod ledem," citovala ruská agentura Ria Novosti ruské vědecké zdroje. Antarktických jezer zakrytých ledem je asi 200, Vostok je z nich největší.

Ruští vědci připravovali projekt po dvě desítky let, vrtat začali začátkem roku. Protože v Antarktidě právě končí léto, budou moci v práci pokračovat až koncem roku po skončení zimy. Z Vostoku chtějí odebrat vzorky.

Vědci si slibují, že by v jezeře mohly žít jednobuněčné organismy, které se pod vrstvou ledu a ve tmě vyvíjejí miliony let odlišným způsobem od ostatního života na Zemi. Stejně tak by výzkum Vostoku mohl přinést nové poznatky o podmínkách na některých měsících Jupitera a Saturnu, kde také existují jezera pod příkrovem ledu.

Vše o záhadném jezeře

Hrozí miliony let staré zásobárně vody kontaminace?

Vědci by mohli získat i poznatky o dynamice změny klimatu. Na Antarktidě je asi 70 procent zásob sladké vody na Zemi a informace o tom, zda a jak se objem této vody měnil, by mohly být klíčové pro pochopení toho, jak se bude měnit hladina moří.

"Pokud byli úspěšní, jejich úsilí promění způsob vědeckého výzkumu na Antarktidě a poskytne nám úplně nový pohled na to, co existuje pod ohromným antarktickým ledovým příkrovem," řekl listu The Washington Post odborník na Antarktidu z univerzity v Montaně John Priscu.

Projekt však provází kontroverze kolem chemikálií, které Rusové používali při vrtání, napsal The Washington Post. Řada lidí se obává, že by voda Vostoku mohla být kontaminována petrolejem, freony a dalšími materiály nasazenými při vrtání, dodal list.

S ohledem na možnou kontaminaci však Mezinárodní komise pro výzkum Antarktidy (SCAR) už před více než deseti lety doporučila, aby se vrt zastavil přibližně 30 metrů nad hladinou jezera. Vědci se báli, že by se do Vostoku mohli dostat mikrobi z vrtné soupravy. Pod kritiku se "podepsala" i řada dalších specialistů na výzkum Antarktidy.

Rusové se s námitkami museli vypořádat. Zavedli nová opatření proti kontaminaci. Mimo jiné přepracovali plány na odběr vzorku vody: ve vrtné soupravě bude podtlak, aby se do Vostoku nedostala pokud možno ani kapka směsi používané při vrtání.

Ale ani tato opatření by možná kritiky neumlčela, kdyby se v posledních letech nezjistilo, že jezero Vostok zřejmě nakonec není zcela izolovanou konzervou. Novější výzkumy totiž odhalily, že pod antarktickým ledem leží řada dosud neznámých jezer. A především "řeky", které je spojují - o jezeře si více přečtěte v tomto článku na Technet.cz.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video