Ruský prezident Vladimir Putin se před ruskými poslanci vyjadřuje k návrhu na...

Ruský prezident Vladimir Putin se před ruskými poslanci vyjadřuje k návrhu na zrušení zákazu opakovaných kandidatur na prezidentskou funkci. Putin nevyloučil opětovnou kandidaturu, zdůraznil však, že změnu musí schválit Rusové v referendu i ústavní soud. (10. března 2020) | foto: Reuters

Putinovu změnu ústavy posvětil soud. Hrozí převrat, protestuje inteligence

  • 145
Ruský ústavní soud oznámil, že návrh ústavních změn, které umožní Vladimiru Putinovi zůstat hlavou státu až do roku 2036, je v pořádku. Ruští právníci, vědci, novináři a spisovatelé však napsali politikům a soudcům ústavního soudu otevřený dopis, ve kterém proti změnám protestují. Podepsaly se pod něj více než čtyři stovky známých osobností.

Návrh změn v ústavě minulý týden schválili poslanci a senátoři, jakož i zákonodárné sbory všech 85 ruských regionů. Pak jej podepsal prezident a předal ústavnímu soudu. Změny mají schvalovat voliči v referendu naplánovaném na 22. dubna.

Součástí změn je i návrh poslankyně a první kosmonautky světa Valentiny Těreškovové, schválený oběma komorami parlamentu, který umožňuje Putinovi ignorovat dosavadní ústavní omezení a znovu kandidovat na prezidenta v roce 2024. 

To mu potenciálně otevírá cestu k dalším dvěma šestiletým funkčním obdobím v čele státu.

Představitelé ruské inteligence varují před potvrzením těchto změn. Pod dopis se podepsaly více než čtyři stovky známých osobností, včetně sociologa Lva Gudkova, novináře Leonida Parfjonova či spisovatele Viktora Šenderoviče.

„Nad naší zemí se objevila hrozba hluboké ústavní krize a protiprávního protiústavního převratu v pseudolegální podobě,“ praví se v dopise, zveřejněném na webu rozhlasové stanice Echo Moskvy.

Za protiprávní a politicky a eticky nepřijatelné pokládají autoři výzvy návrh „vynulovat“ Putinova dosavadní prezidentská období, aby mohl znovu kandidovat na hlavu státu v roce 2024, kdy mu skončí nynější čtvrtý mandát. Připomněli, že nález ústavního soudu z 5. listopadu 1998 zakazuje manipulovat s počítáním prezidentských období. 

Návrh podle nich také odporuje ustanovením ústavy o rovnosti před zákonem, o dělbě moci, nezávislosti soudnictví a o zárukách práv a svobod. Za problém navíc pokládají, že jednotlivé návrhy na změny v ústavě nejsou mezi sebou propojeny. Jejich přijetí by znamenalo „porušení právního řádu“, „protiústavní převrat“ a hrozbu národního rozkolu.

Svět se hroutí. Kreml vysvětluje, proč Putin musí zůstat u kormidla

„Nejtěsněji“ dopadlo schvalování návrhu ústavních změn v moskevském sněmu, kde proti hlasovalo 11 ze 45 poslanců. A v rozpravě podle serveru Newsru.com nechyběly ironické návrhy udělit Putinovi titul „doživotního prezidenta“ či v ústavě zakotvit sňatek jako „svazek muže, ženy a Putina“.

Kreml dal v pondělí najevo, že neuvažuje o změně termínu referenda kvůli šířící se nákaze koronavirem. Počet potvrzených případů nákazy podle vicepremiérky Taťjany Golikovové stoupl na 93.

 Putin si chce moc v zemi udržet i po vypršení svého mandátu v roce 2024:

27. února 2020

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video