Ruskou armádou zabavené ukrajinské lodě v přístavu Mariupol v Azovském moři....

Ruskou armádou zabavené ukrajinské lodě v přístavu Mariupol v Azovském moři. (2. prosince 2018) | foto: Reuters

Pusťte ukrajinské námořníky, nařídil mezinárodní soud Moskvě. Ta to odmítá

  • 162
Mezinárodní soud pro námořní právo v sobotu nařídil Rusku, aby neprodleně osvobodilo ukrajinské námořníky, které uvěznilo po loňském incidentu v Kerčském průlivu. Kyjev označuje námořníky za válečné zajatce, Moskva za narušitele státní hranice. Kreml dal už předem najevo, že nepřijme rozhodnutí soudu.

Rusko to zdůvodnilo tím, že „působnost mezinárodního soudu v dané věci neuznává“. Kyjev nicméně stále neztrácí naději, že podpora soudu by mohla pomoci k tomu, aby se konflikt mohl dostat ze slepé uličky a námořníci na svobodu.

„Tribunál OSN pro námořní právo rozhodl, že Rusko má osvobodit 24 ukrajinských námořníků, zadržených za narušení státních hranic u Kerčského průlivu, a předat Ukrajině tři zkonfiskované lodi,“ napsala ruská agentura TASS s odvoláním na soudce, předsedajícímu dnešnímu jednání. Tribunál také vyzval obě strany, aby se zdržely jednání, které by mohlo vést k vyostření situace v Kerčském průlivu.

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdůraznil, že splnění příkazu tribunálu OSN o osvobození námořníků by od Ruska představovalo „první signál ruského vedení, že je skutečně připraveno ukončit konflikt s Ukrajinou“ a „civilizovaně vyřešit problémy, které vytvořilo“.

Ruský zástupce na zasedání soudu sídlícího v Hamburku nedorazil, podobně jako na předchozí dvě pojednávání v této věci, poznamenala agentura AP.

Rozhodnutí soudu je podle AP právně závazné, ale soud nemá žádnou pravomoc, jak jej vymoci. Soud dospěl k rozhodnutí v poměru 19 k jednomu hlasu. Jediný, kdo nesouhlasil, byl ruský soudce.

26. listopadu 2018

Námořní právo zde neplatí, tvrdí Rusové

Ruské ministerstvo zahraničí podle listu Kommersant tvrdí, že v daném případě nelze uplatnit postupy, s kterými při řešení sporů počítá úmluva OSN o námořním právu. Rusko je přesvědčeno, že se ukrajinské lodě a posádky mohly vyhnout konfliktu, pokud by dodržovaly požadavky ruských předpisů o plavbě v dané oblasti, a tím by se Ukrajina měla napříště řídit.

KOMENTÁŘ: Kerčský incident. Jedna událost ze dvou různých pohledů

U Kerčského průlivu mezi Černým a Azovským mořem 25. listopadu ruské pohraniční jednotky ostřelovaly a zadržely tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zajaly jejich posádky. Při tomto ozbrojeném střetu Rusové zranili tři Ukrajince.

Jablkem sváru je průliv mezi Azovským a Černým mořem, přes který Rusové postavili most na poloostrov Krym, anektovaný Moskvou v březnu 2014. Anexi Ukrajina a většina zemí světa neuznává. Ukrajina v průlivu trvá na svobodné plavbě, zatímco Rusko tvrdí, že jde o jeho výsostné vody, kterými se smí plout jen s ruským povolením.

Ruská tajná služba zveřejnila výpověď ukrajinských námořníků:

28. listopadu 2018

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video