Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | foto: Profimedia.cz

Rusko mohutně zbrojí, za rakety či ponorky dá biliony

  • 133
Na americký protiraketový deštník ve východní Evropě účinně zareagujeme, pohrozil před týdnem ruský prezident Putin. Moskva prý bude mít za pár let rakety, na něž budou všechny radary krátké. Ministr obrany Ivanov teď dal ctižádostivému zbrojnímu plánu konkrétní obrysy.
Protiraketový radar

Velká modernizace ruského zbrojního arzenálu potrvá podle Sergeje Ivanova do roku 2015. Moskva za ni utratí pět bilionů rublů, tedy asi čtyři biliony korun.

Začne se mezikontinentálními balistickými raketami. Během letošního roku jich armáda dostane a na ruském území rozmístí sedmnáct, což je skutečně radikální nárůst - v uplynulých letech totiž rozmisťovala v průměru čtyři.

Až do roku 2015 má být rozmístěno 34 nových raket Topol-M umístěných v silech a padesát dalších na mobilních odpalovacích rampách. Rusko doposud instalovalo přes čtyři desítky raket Topol-M.

Tím ale modernizace zdaleka nekončí. Ruské vojsko dostane nové letouny a tanky, námořnictvo bude mít k dispozici 31 nových lodí včetně osmi jaderných ponorek s mezikontinentálními raketami.

Proti deštníku
Když nedávno dorazila do Česka a Polska americká žádost o vybudování radarové a raketové základny, Moskva se prudce ohradila. Putin prohlásil, že protiraketový deštník chápe jako hrozbu pro svou zemi, a hodlá se bránit. - více zde

USA Moskvu opakovaně ujišťovaly, že základny nemají s Ruskem nic společného. Mají sloužit jako ochrana před případným útokem z Íránu. Vy se chcete před teroristy bránit raketami? reagoval Kreml.

Teď se ale ledy trochu pohnuly. V úterý Moskva oznámila, že navrhne Washingtonu dohodu o vzájemném neútočení. Přesněji řečeno - oba státy by měly uzavřít smlouvu, v níž se zaváží, že nenamíří svůj vojenský potenciál navzájem proti sobě.

"Rusko chce pokračovat v dialogu tak, aby se dospělo k uzavření právně závazných dohod," uvedl vysoký představitel tamní diplomacie.

Mohou si to dovolit
Po útlumu, který začal už v 90. letech, teď mají Rusové na zbrojení mnohem více peněz. Plynou jim hlavně z těžby ropy, připomněla agentura AP. "Růst ekonomiky a nové vědecké poznatky nám umožňují dosáhnout zcela nové úrovně ve zbrojení,“ řekl ministr Ivanov.

Ruský vojenský rozpočet byl ještě před šesti lety 214 miliard rublů, dnes je to 821 miliard. Přesto prezident Putin minulý týden prohlásil, že jeho země dává na obranu pětadvacetkrát méně než Spojené státy.

Ruská armáda má nyní kolem 1 130 000 mužů, což je oproti roku 2001 pokles o více než dva miliony. Za osm let má mít vojsko asi milion příslušníků. A to je podle Ivanova číslo, pod které už není možné jít.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video