Rusové volí v komunálních volbách, po protestech v Moskvě je situace napjatá

  10:12aktualizováno  16:50
V Rusku se konají komunální volby, provází je však nízká účast. Hlavní pozornost se soustředí na Moskvu, ve které úřady vyloučily přes dvě desítky opozičních kandidátů. To vedlo k mohutným demonstracím a následným represím proti jejich účastníkům. U lídra opozice Alexeje Navalného v sobotu policie provedla razii a údajně našla padělané volební lístky.

Volební místnosti se otevřely v 08:00 a zavřou se ve 20:00 místního času. To znamená, že na Čukotce, Kamčatce nebo na Sachalinu volby už skončily.

Fotogalerie

Kromě moskevského sněmu ruští voliči zvolí i dvanáct regionálních parlamentů, skoro dvě desítky gubernátorů a v doplňkových volbách čtyři poslance Státní dumy. 

Celkem se koná na šest tisíc voleb a referend nejrůznějších úrovní, kterých se může zúčastnit až 56 milionů oprávněných voličů.

Volby podle médií provází nízká účast. Podle webu deníku Vedomosti to uvedla nevládní organizace Golos, která monitoruje volby. 

Zatímco před pěti lety už mělo v Petrohradu před polednem odhlasováno více než deset procent voličů, nyní to nebyla ani dvě procenta. Úřady podle BBC umožnily hlasovat i chatařům, kteří z Petrohradu vyjeli na víkend do okolních oblastí. 

Pussy Riot

Moskevští policisté v neděli zatkli dvě členky punkové skupiny Pussy Riot a zhruba deset dalších lidí z jejich doprovodu při pokusu dojít k sídlu ruské vlády s duhovou vlajkou, symbolizující sexuální menšiny, a transparentem „Putine, odejdi sám“

O zatýkání podle serveru Newsru.com informovala Naděžda Tolokonnikovová, která si jako členka Pussy Riot odpykala téměř dva roky za mřížemi za excentrické vystoupení proti Putinovi v moskevské katedrále před prezidentskými volbami v roce 2012. 

Evropský soud pro lidská práva koncem loňského roku počínání ruské justice odsoudil a nařídil Rusku punkerky odškodnit.

Účast v Moskvě podle listu Kommersant po třech hodinách od otevření volebních místností činila 1,36 procenta. Mezi voliči, kteří už odhlasovali, byl i prezident Vladimir Putin. Předseda moskevské volební komise nicméně o hodinu později oznámil, že v poledne účast překročila pět procent.

Volby se konají den po historické výměně sedmi desítek vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou, vnímané jako první krok k řešení konfliktu mezi oběma sousedními zeměmi od roku 2014.

Výsledky hlasování se podle analytiků budou sledovat jako test před parlamentními volbami, které se mají konat za dva roky, a přispějí k načrtnutí politické budoucnosti země, v níž prezident Vladimir Putin začíná svou třetí dekádu u moci.

Pozornost se soustředí hlavně na hlavní město, kde zhruba 7,2 milionu voličů má možnost vybrat z 225 kandidátů 45 členů nového městského sněmu. 

Městská volební komise se postarala o selekci uchazečů, když z boje o radnici vyřadila 56 kandidátů včetně 22 opozičních aktivistů. Důvodem byly údajné nesrovnalosti v seznamech podpisů, které je povinen při registraci předložit každý z nezávislých kandidátů. Něco podobného se podle médií dělo i v Petrohradu, kde se rozhoduje o gubernátorovi. 

Nespokojenost opozice vyústila koncem července a v srpnu v sérii protestních demonstrací, které radnice většinou nepovolila. Následoval tvrdý policejní zásah, při němž bylo podle agentury AFP policie zadržela kolem 2 700 lidí. 

Je to naše město, znělo v Moskvě. Tisíce lidí prošly ruskou metropolí

Deset lidí obžalovali z organizování nepokojů, pět z nich už bylo odsouzeno k několikaletým trestům. Od vlny protestů na přelomu let 2011 a 2012, které předcházely Putinově návratu do Kremlu po čtyřletém období v čele vlády, se nic podobného v Rusku nedělo.

V Moskvě je vládní strana Jednotné Rusko, která dominuje městskému sněmu, podle opozice tak nepopulární, že se všichni její kandidáti raději o mandát ucházejí jako nezávislí.

Provokace? U Navalného policie našla padělané volební lístky

Hlavní odpůrce Kremlu Alexej Navalnyj vyzval Moskvany, aby „hlasovali chytře“ tím, že podpoří uchazeče s největší šancí proti kandidátům režimu. Většinou jde o komunisty.

Navalnyj měl den před volbami další problém s ruskou policií. Ta při razii v petrohradském štábu opozičního vůdce našla desítky padělaných volebních lístků, které měly být údajně použity ve volbách. Oznámila to ruská média. Spolupracovníci Navalného označili akci za „pečlivě připravenou provokaci“.

Vůdce ruské opozice Navalnyj skončil v nemocnici, možná byl otráven

Asi padesát nepravých volebních lístků, ukrytých na záchodě, se mělo použít při volbě petrohradského gubernátora, uvedli policisté, kteří se do Navalného štábu dostavili na udání. 

Při razii zadrželi deset lidí. Před několika dny provedla policie podobnou akci v Moskvě, kde při prohlídce štábu Navalného a kanceláří jeho Fondu boje s korupcí zabavila datové nosiče a počítače.

Mimo Moskvu byla jednou z nejkontroverznějších kampaň před volbou gubernátora Petrohradu, kde Kreml podporuje toho stávajícího - hlavu někdejší metropole carského Ruska Alexandra Beglova.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Johnson prosazoval brexit kvůli kariéře, píše Cameron ve svých pamětech

Boris Johnson (vlevo) a David Cameron na snímku z roku 2010.

Boris Johnson prosazoval v roce 2016 vystoupení Británie z Evropské unie, aby si pomohl ve své politické kariéře. O...

TÝDEN OBRAZEM: Malá bohyně, psi na surfu a truchlení za mučedníka

MALÁ BOHYNĚ. Malá dívka je oblečená jako bohyně Kumari během festivalU v...

Muslimové slavili svátek, kdy truchlí za zabitého mučedníka, v Kalifornii surfovali psi a v Nepálu oslavovali bohyni...

Ozbrojené komando na nevěstu. V Rusku jsou hitem extrémní žádosti o ruku

Žádost o ruku a kalašnikov. Rusové si oblíbili extrémní zážitky (archivní...

Některým Rusům připadají tradičně pojaté žádosti o ruku nudné, proto v posledních letech stále častěji využívají služeb...

Najdete na iDNES.cz