Navalnyj v sukni. Protesty v Rusku vede matka hladovkářka Sobolová

  21:20aktualizováno  21:20
Jako jediná z prominentních opozičníků Ljubov Sobolová neskončila za mřížemi. Neodbytná stoupenkyně kritika Kremlu Alexeje Navalného je novým symbolem protestů v Rusku. Právnička a matka pětileté dcery se hladovkou dožaduje účasti ve volbách do moskevského zastupitelstva.

Policie Sobolovou zadržela ještě před sobotní demonstrací za svobodné volby. Opoziční političku vytáhli z taxíku.(3. srpna 2019) | foto: AP

„Zůstanu tady a budu držet hladovku. A nikam neodejdu, dokud se se mnou nesetká šéfka ústřední volební komise,“ reagovala před zhruba třemi týdny 31letá Sobolová na rozhodnutí ruských úřadů vyřadit její kandidaturu z voleb do moskevského zastupitelstva. 

Fotogalerie

Mladá právnička se stala symbolem téměř měsíc trvajících protestů, které ochromily ulice Moskvy. Požaduje svobodné volby. Na rozdíl od předního kritika Kremlu Navalného však dosud neskončila za mřížemi. 

Za údajně nepovolenou volební agitaci soud nicméně Sobolové uplynulou sobotu vyměřil pokutu více než 100 tisíc korun. K soudnímu líčení ji přitom přivezla policie, která ji vytáhla z taxíku, když se politička snažila dostat na v pořadí už třetí sobotní demonstraci.

Úřady se k Sobolové doposud stavěly obezřetně. Když se rozhodla držet hladovku a odmítala přitom opustit budovu volební komise, místní činitele přímo odzbrojila. Když z potemnělé jednací síně neodešla ani po několika hodinách, musela ji vyvádět ochranka.

Přičemž podle zdroje ruské odnože BBC z moskevské radnice bylo třeba nejvyšší opatrnosti, a tak Sobolovou policejní hlídka vynesla z budovy i s gaučem, na kterém seděla. 

Soudy zablokovaly účty Navalného nadace

Ruští vyšetřovatelé nechali soudně zablokovat veškeré účty protikorupční nadace FBK (Fond boje s korupcí) opozičního vůdce Alexeje Navalného a další stovky fyzických a právnických osob, které s ním spolupracují. Podle vyšetřovacího výboru je důvodem podezření z praní špinavých peněz. Mluvčí FBK Kira Jarmušová oznámila, že na účtech nadace, jejíž provoz financují dobrovolné příspěvky ruských soukromých dárců, bylo zablokováno 75 milionů rublů. (čtk)

Sobolová byla politicky aktivní už během studií na Moskevské státní univerzitě, kterou dokončila s červeným diplomem. Jako nezávislá pozorovatelka se tehdy poprvé setkala s volebními podvody. Ještě před dokončením vysoké školy se proto přidala do týmu tehdy začínajícího politika Navalného.

Časopis Forbes téhož roku zařadil Sobolovou na seznam „hrdinů roku 2011, jejichž tvář málokdo zná“. Zasloužila si to svou prací pro projekt RosPil, který se zabývá bojem proti zneužívání vládních zakázek. Od té doby je také jednou z předních tváří Navalného týmu. Známý opoziční předák se podle spolupracovníků Sobolové stal i jejím politickým vzorem.

Boj o moskevské zastupitelstvo

O mandát v moskevském zastupitelstvo chtěla Sobolová usilovat už v předešlých volbách v roce 2014. Tehdy se jí ovšem nepodařilo sesbírat od občanů potřebný počet podpisů a svou kandidaturu proto stáhla. Tentokrát ale zákonem stanovené podmínky splnila a volebního boje se vzdát nehodlá.

„Myslím, že hladovka je nástrojem pro vyvíjení tlaku na úřady. Samozřejmě Putin považuje podobné akce za formu vydírání, kterému se nepodvolí. Ale toto je můj způsob, jak hájit moje práva,“ prohlásila. Hladovka už si ale vybírá svou daň, poslední dny bylo vidět, že Sobolová špatně chodí, trápí ji i bolesti. 

Prokuratura chce odebrat dítě rodičům za účast na demonstracích v Moskvě

Za vydírání nazývají rozhodnutí Sobolové i vládě nakloněná média. Vyčítají jí, že svou pětiletou dceru používá jako štít. Podle zákona totiž matku dítěte do 14 let nelze trestat administrativním vězněním. Poukazují na to, že se o dítě kvůli předvolební kampani a hladovce tolik nestará. 

„Moskva se změnila. Rusko se změnilo. Požadujeme, aby nás zastupovali na těchto volbách naši představitelé,“ prohlásila Sobolová v úterý během bouřlivé diskuse se šéfkou volební komise Ellou Pamfilovovou. 

Úřad pak ve středu s konečnou platností zamítl kandidaturu Sobolové s tím, že jí chybělo 231 podpisů. Opozice ale úřady viní ze záměrné manipulace a znehodnocování podpisů. Poukazuje přitom i na netransparentní postupy při kontrolách. 

Podle průzkumu nezávislého střediska Levada nynější protesty podporuje více než třetina Moskvanů. Aktivisté v sobotu chystají další demonstraci, kterou úřady tentokrát povolily. Čekat větší ústupky ale zřejmě nelze. 

Demonstrace v Moskvě 3.8.2019, na kterou Sobolová v taxíku nedojela:

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Rusko pustilo herce, odsoudilo Svědky Jehovovy, šamana dalo do blázince

Ruský herec Pavel Ustinov byl odsouzen do vězení za násilí proti policistovi a...

Ruská justice podmínečně propustila na svobodu herce Pavla Ustinova, který byl počátkem týdne odsouzen na 3,5 roku do...

Protivzdušnou obranu v Kaliningradu zničíme dle potřeby, řekl generál USA

Rozsáhlé vojenské manévry obou zemí odstartovaly při pobřeží Baltského moře...

Rusko v pátek obvinilo Spojené státy z nepřijatelného vyhrožování poté, co vysoce postavený americký generál ve...

Války o pomníky. Vášně budí rudoarmějci, Franco i Kryštof Kolumbus

Pomník sovětské armády na Náměstí svobody v Budapešti

Češi se hádají o maršála Koněva či Mariánský sloup, kontroverze kolem památníků však panují i za hranicemi. Ve východní...

Za klima pochodovala v New Yorku i Greta. Svou účast považuje za vítězství

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší...

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která inspirovala hnutí bojující za lepší ochranu klimatu, se v pátek zapojila do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz