Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na Krymu jsme dali USA lekci. Další může následovat, varuje ruský politolog

Exkluzivně   10:53
Na Krymu dala Moskva Washingtonu lekci z toho, jak se žije v multipolárním světě. V případě nepochopení může následovat lekce další, varuje přední ruský politolog Alexander Lukin, který v roce 1968 bydlel v Praze. S iDNES.cz hovořil i o zrodu rusko-čínské zóny volného obchodu, rizicích kolapsu EU a nezralých Češích.
Ruský politolog Alexander Lukin na konferenci o Šanghajské organizaci pro...

Ruský politolog Alexander Lukin na konferenci o Šanghajské organizaci pro spolupráci (Praha, 11. září 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Lukin vede Katedru mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Moskvě. Zároveň je ředitelem Centra východoasijských studií a Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) při Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO). V 60. letech žil s rodiči v Praze a znovu ji navštívil 11. září, kdy na konferenci Akademie věd ČR mluvil o ŠOS a návratu multipolarity, tedy světa s více mocenskými centry. 

Napsal jste knihu o rusko-čínském sbližování. Český prezident Zeman ale navrhl přistoupení Ruska k EU. Byl byste pro?
Ruský prezident Putin dokonce nadnesl možnost vstupu Ruska do NATO. Rusko by patrně rádo vstoupilo do EU, ale EU nikdy Rusko nepřijme. EU je společenstvím zemí, kterému dominuje Německo s Francií a ty nechtějí vedle sebe další velké země. Proto nepřijaly Turecko, ačkoli s ním o vstupu dlouho vyjednávají. Už s Polskem mají hodně problémů, takže Rusko nepřijmou. 

Turecko je partnerem dialogu v rusko-čínské ŠOS, mohlo by se stát plnohodnotným členem?
Je to možné, pokud projeví zájem. A projevit by ho mohlo, protože je stále více rozčarované ze Západu – z USA, NATO i EU. EU podvádí Turecko, protože pokračuje ve vyjednávání o jeho přistoupení, ačkoli je od začátku jasné, že ho nepřijme. Takže v Turecku je velmi hluboký pocit frustrace z Evropy. 

EU zkusila v Turecku zavést takzvanou demokracii, takže Ankaru podněcovala k odstranění politické moci armády, která ale byla základnou sekularismu. Výsledkem není demokracie, ale další autoritářský režim, tentokrát ovšem více islamistický, pod vedením prezidenta Erdogana. 

Proč jste EU přirovnal k „umírajícímu sovětskému impériu“? 
SSSR se zhroutil, protože vydával zdroje nad své možnosti. Pomáhal mnoha méně vyspělým zemím a tato pomoc se neřídila ekonomickou efektivitou, ale ideologickou blízkostí. EU se stala velmi podobnou strukturou. Přijala mnoho zemí z ideologických důvodů, protože jim chtěla vtisknout „hodnoty EU“. Poměrně neefektivní země, které nyní vytváří problémy – Polsko, Maďarsko, Bulharsko, jež je velmi zkorumpované. 

EU má navíc programy podpory, které nejsou efektivní, ale ideologicky motivované. Tato podpora směřuje na Ukrajinu a do Moldávie, které chce EU odříznout od Ruska. Takže existuje riziko, že EU také přepálí své zdroje. Jinými projevy krize jsou brexit a obecný vzestup euroskeptiků, kteří se už dostali k moci v Itálii. 

ŠOS

Vznikla v roce 2003 jako sdružení Ruska, Číny a čtyř z pěti středoasijských postsovětských států – Kazachstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu a Kyrgystánu. 

V roce 2017 se řady plnohodnotných členů rozšířily o Indii a Pákistán. Status pozorovatelů získaly Írán, Afghánistán, Bělorusko a Mongolsko. Takzvanými partnery dialogu se staly Turecko, Ázerbájdžán, Arménie, Nepál, Kambodža a Srí Lanka.  

Kde je místo EU v éře multipolarity?
EU nebude samostatným mocenským centrem, protože není nezávislou politickou silou. Evropskou bezpečnost zajišťují USA a Evropané jsou s tímto uspořádáním vcelku spokojení.

Napsal jste ale, že americký vliv slábne a ruský a čínský roste. Co byste odpověděl kritikům, podle nichž Rusko americký vliv podkopává? 
Souhlasím s nimi. Rusko podkopává vliv USA a nevidím na tom nic špatného. USA se snaží udělat z celého světa svou sféru vlivu, ale svět se stává multipolárním. A Rusko jako velká země má přirozeně vlastní zájmy, přinejmenším v sousedních zemích. 

Ale záleží na tom, jak definujete vliv a zájem. Pokud si myslíte, že zájmem USA je ovládnout svět, pak samozřejmě Rusko a další velké země tento zájem podkopávají. Pokud ale zájem USA vidíte v ekonomickém rozvoji, jako více méně americký prezident Trump, pak Rusko nepodkopává. 

Co si myslíte o anexi Krymu?
Rusko nechce Ukrajinu v NATO a jejímu případnému přistoupení se samozřejmě pokusí zabránit. Totéž se týká Gruzie a Moldávie. Pro velkou zemi je to přirozené. Rusko nechce Ukrajinu ovládat, ale pokud vstoupí do NATO a pozve americké vojáky, Rusko bude samozřejmě proti. 

Rusové nevzali Krym Ukrajincům, ale Američanům, míní ukrajinská exposlankyně

Z tohoto hlediska je operace na Krymu velmi pochopitelná. Putin několikrát otevřeně řekl, že máme flotilu v Sevastopolu a nechceme, aby tuto základnu převzaly USA. Pro Američany je to lekce, jak žít v multipolárním světě. Pokud tomu tentokrát neporozumí, Rusko jim může dát jinde další lekci. 

Jsme svědky nové studené války mezi USA a Ruskem?
Ano, ale jednostranné. Oni bojují proti nám, ne my proti nim. Americkou pozicí je změnit ruskou politiku. Ruský postoj je jiný: pokud s námi chcete mluvit, budeme s vámi mluvit a pokud nechcete, nezajímá nás to. Vztahy s USA nejsou výsadou, chceme rovný vztah. 

Tvrdíte, že Západ podporoval kampaň ruského prozápadního prezidenta Jelcina. Nyní ale podle kritiků zasahuje Rusko do voleb na Západě...
Celá Jelcinova kampaň v roce 1996 byla nezákonná a hotovost v ní použitá pocházela z půjček ze Západu. Nyní je to zveřejněné, například rozhovor Jelcina s tehdejším americkým prezidentem Clintonem. 

Některá z obviněních proti Rusku jsou naprosto směšná. Někdo například Moskvu nařkl ze zasahování do švédských voleb. Já ani nevím, jaké tam mají strany. Taková malá země, komu záleží na tom, kdo je tam u moci? Nikdo nebude utrácet za ovlivnění švédských voleb. 

Rusko se pokusilo ovlivnit volby v USA, potvrdila Muellerova zpráva

Vykreslování Ruska jako padoucha je součástí ideologické války. Rusko se stalo obětním beránkem, protože američtí demokraté hledali výmluvy, proč prohráli volby. Ale i kdyby někdo v Rusku něco udělal, byla to tak malá věc, že nemohla nic ovlivnit. 

Mimochodem, obecně si myslím, že na tom není nic nepřirozeného. Z pohledu dějin se silné země vždy snažily ovlivňovat ostatní. Američané se vměšují všude. Proč by Rusové nebo Číňané neměli dělat to samé? Ve Washingtonu nemohou očekávat, že ostatní neodpoví. 

Američané vás žádali o radu s Afghánistánem. Co jste jim řekl?
Co je zájmem USA v Afghánistánu? Demokratizovat jej? To je směšné. Za Trumpova předchůdce Obamy během jeho pokusu o „reset“ vztahů s Ruskem jsem mluvil se zástupci amerického ministerstva zahraničí. Přijeli do Moskvy na konzultace, co by USA (s Ruskem) měly dělat ve střední Asii, aby pomohly tamnímu rozvoji. 

Rusové přiznali kontakty s Talibanem. Západ je viní z jeho podpory

Řekl jsem jim: Proč chcete něco dělat ve střední Asii? Je to tak daleko a máte tolik jiných věcí po celém světě. Zkuste je prostě nechat být a nedělat nic alespoň v jedné části světa. Nerozuměli té myšlence, že je možná v americkém zájmu přestat někde zasahovat. 

Jak dopadne americko-čínská obchodní válka?
Pokud USA nebudou chtít přistoupit na urovnání sporu, z dlouhodobého hlediska je čekají těžkosti. Čínu samozřejmě také. Skončí čínské investice v USA – už byl zrušen miliardový investiční plán firmy Alibaba. Kvůli clům porostou v USA ceny a s tím nespokojenost Američanů. Washington bude muset změnit svou politiku, jakmile obyvatelstvo pocítí její důsledky. 

Rusko v této válce Čínu podporuje?
Rusko samozřejmě Čínu podporuje a totéž dělají i jiné země. Ale Rusko je relativně menší ekonomikou a nemůže stoprocentně nahradit americký trh. Přesto se snaží pokrýt alespoň část čínské poptávky po sóji a některých dalších věcech. Je také jedinou zemí, která prodává Číně zbraně. 

Soubojem USA a Číny trpí celý svět, obchodní svár tíží i Česko

Kdy vznikne rusko-čínská zóna volného obchodu?
Jednáme o tom. Před časem se toho Rusko trochu bálo, ale teď po poměrně významné devalvaci rublu po roce 2014 jsme v lepší pozici. Naši ekonomové říkají, že ruské hospodářství by zóna neměla příliš poškodit. Samozřejmě budou z volného obchodu vyňaty některé položky, jak tomu bývá v každé podobné smlouvě. Myslím, že zónu vytvoříme už do tří až čtyř let. 

Jak byste charakterizoval Putinův režim?
Je autoritářský, ale mírně, ve srovnání s jinými režimy, které jsme měli ve 20. století. Zejména začátek Putinovy vlády byl pravděpodobně nejlepším obdobím pro obyčejné Rusy. Nyní Putinův režim z vnitřních příčin poněkud stagnuje. Většina obyvatel je však stále docela spokojená, i když nespokojenost postupně narůstá. Přesto, pokud pojedete do Moskvy, uvidíte, že vypadá jako velmi prosperující město. 

Můžete poodkrýt vaši rodinnou historii?
Matka během stalinismu trpěla hladem. Rodiče mého otce zatkli v roce 1937, ale později je pustili. Otec jako jednoleté dítě zůstal sám v pokoji, kde ho našli sousedé a postarali se o něj. Takže jsem neměl důvod mít rád sovětský režim.

Narodil jsem se v roce 1961. S rodiči jsem bydlel v Praze mezi lety 1965 a 1968. Otec pracoval v Dejvicích v mezinárodním komunistickém časopise Problémy míru a socialismu, který byl tehdy centrem reformistického myšlení. Kritizoval invazi do Československa a sovětská vláda ho poslala zpět do Moskvy. Tam nebyl uvězněn, ale asi deset let nesměl vycestovat. 

Praha 6 schválila odstranění Koněva, nahradí ho památník hrdinů

Co říkáte sporům o sochu Koněva v Praze? 
Celá ta kauza ukazuje, že česká společnost není dost zralá. Bojovat s historií je trochu směšné. V Anglii můžete vidět sochu Cromwella vedle parlamentu (politik 16. století Oliver Cromwell nechal obsadit parlament armádou – pozn. red.). A zároveň památníky lidí, kteří s Cromwellem bojovali. Koněv pomohl osvobodit Československo a sovětská armáda byla tehdy velmi oblíbená. 

Koněv byl voják, ne vrah jako Lenin či Stalin. Je na Češích, co udělají s jeho sochou, ale obraz Česka, který ta kauza vytváří, není nejlepší. My říkáme, že Rusko je zemí s nepředvídatelnou minulostí. Vydá se Česko také tímto směrem? 

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Pro mírové rozhovory s Ukrajinou nejsou důvody, řekl Kreml. Jednat odmítá i Kyjev

27. dubna 2024  11:45,  aktualizováno  12:14

V současné době neexistují důvody pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, protože Kyjev...

KOMENTÁŘ: Jako figurky na šachovnici StB. Akce Skaut byla obří past na odboj

27. dubna 2024

Premium Odboj, nebo provokace? Před pětasedmdesáti lety, v dubnu roku 1949, vrcholila u nás akce Skaut,...

Sociální nůžky se rozevírají. Češi chudnou, ač pracují, říká antropoložka

27. dubna 2024

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 45 573 korun hrubého, vypočítala Platforma pro...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...