Sbližování Ruska s Čínou je šancí i pro EU, řekl politolog z Moskvy

  12:43aktualizováno  17:12
Sbližování Ruska a Číny v rámci Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) není nutné vnímat jako ohrožení Západu. Evropská unie a ŠOS mohou být politickými i ekonomickými partnery. Na konferenci Akademie věd ČR to prohlásil moskevský profesor mezinárodních vztahů Alexander Lukin, který žil v Praze.

Ruský politolog Alexander Lukin na konferenci o Šanghajské organizaci pro spolupráci (Praha, 11. září 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Lukin na konferenci hovořil jako jeden ze tří hlavních řečníků. Spatra půl hodiny mluvil o ŠOS a návratu multipolarity, tedy světa s více mocenskými centry. „Když se nad tím zamyslíte z (dlouhodobé) historické perspektivy, svět byl vždy multipolární,“ uvedl s odkazem na starověk, středověk i novověk. 

Fotogalerie

Bipolaritu během (začátku) studené války označil za výjimku, stejně jako unipolaritu z 90. let 20. století. 

Končící dominance Spojených států souvisí s posilováním Číny, Indie, Brazílie a Ruska, které dohromady tvoří skupinu BRIC. K součinnosti tyto rozdílné země přimělo i povýšenectví Západu, podotkl Lukin. 

„Problémem je, že USA a jeho řekněme satelitní státy v Evropě nemají ideu rovnoprávného vztahu (k Rusku),“ poznamenal. 

V očích Lukina se Západ po roce 1989 pokusil postkomunistickému světu vnutit svůj politický a ekonomický model. Tato snaha podle něj více méně uspěla u malých a kulturně bližších středoevropských zemí, selhala však v Rusku i Číně. 

„Rusko se chtělo začlenit do Západem ovládaného mezinárodního systému, ale ne jako (významem) malá země, která musí poslouchat příkazy z centra, nýbrž jako ten, kdo o problémech spolurozhoduje,“ řekl. 

Dodal, že od Michaila Gorbačova byli všichni sovětští i ruští lídři zpočátku prozápadní. Pak se ale prý v Západu vždy zklamali. Zdůraznil, že tímto vývojem prošel i současný ruský prezident Vladimir Putin, který původně nadnesl vstup Ruska do NATO. 

Rusko a Čína jsou hlavní hrozby NATO, tvrdí americký velvyslanec v ČR

Hořké výsledky prozápadní orientace přesměrovaly zájem Moskvy víc k Asii. „ŠOS je možná jedinou světovou organizací, kde pracovním jazykem není angličtina – pouze ruština a čínština,“ zmínil Lukin.

„ŠOS je nepřítelem, pokud uvažujeme o světě optikou „konce dějin“. Může být ale partnerem, pokud svět nahlížíme více kooperativně,“ doplnil s tím, že „stupidní“ ideu konce dějin již nezastává ani její americký autor Francis Fukuyama. Ten koncem dějin mínil definitivní triumf západního modelu liberální demokracie. 

Podle Lukina se partnerství Západu se ŠOS nabízí například v boji proti terorismu a při řešení situace v Afghánistánu, kde NATO 18 let neúspěšně vojensky působí. „Nezápadní centra moci by chtěla spolupracovat s EU či obecně se Západem, ale bez této spolupráce se dokážou i obejít,“ upozornil.

Připustil nicméně, že ekonomická spolupráce mezi členy ŠOS pokulhává. Na rozdíl od BRIC zatím například nevytvořily společnou banku. Rozvíjí se ale kontakty v politické, bezpečnostní a kulturní oblasti. 

ŠOS se neustále rozrůstá

Mnozí analytici považují ŠOS za protiváhu USA. Organizace vznikla v roce 2003 jako sdružení Ruska, Číny a čtyř z pěti středoasijských postsovětských států – Kazachstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu a Kyrgystánu. 

Čína a Rusko upevňují svoji pozici v Africe, USA jen bezradně přihlíží

V roce 2017 se řady plnohodnotných členů rozšířily o Indii a Pákistán. Status pozorovatelů získaly Írán, Afghánistán, Bělorusko a Mongolsko. Takzvanými partnery dialogu se staly Turecko, Ázerbájdžán, Arménie, Nepál, Kambodža a Srí Lanka. 

Lukin vede Katedru mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Moskvě. Zároveň je ředitelem Centra východoasijských studií a Šanghajské organizace pro spolupráci při Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO). 

Tento institut měl vazby na sovětské rozvědky. Před rokem 1989 na něm studoval také například bývalý šéf české diplomacie Jan Kohout a český eurokomisař pro rozšiřování EU Štefan Füle. 

Lukin vystoupil na mezinárodní vědecké konferenci s názvem Šanghajská organizace pro spolupráci a Evropa: partneři, soupeři či nepřátelé? Akce se konala v pražské Vile Lanna a uspořádal ji Historický ústav AV ČR spolu s Centrem globálních studií AV ČR. 

Geopolitika znovu na scéně

„Lukin patří k nejvlivnějším současným ruským politologům a hojně publikuje i na Západě. V 60. letech žil s rodiči v Praze a má k ní kladný vztah,“ sdělil iDNES.cz Emil Voráček z Historického ústavu. Tento rusista konferenci zorganizoval a předsedal panelu s Lukinem. 

Číňané potichu kácejí Sibiř. Z tajgy se stává pustina, hrozí katastrofa

„Nové integrační procesy v různých částech světa souvisí s geopolitikou. Musíme je pečlivě sledovat a jako Evropané se snažit pochopit, kde je naše místo v tomto velkém koncertě multipolarity,“ pronesl Voráček při zahájení konference. 

„V době Trumpa a brexitu, kdy Západ čelí fragmentaci, můžeme naopak vidět mnoho integračních procesů v Asii jako je právě Šanghajská organizace pro spolupráci,“ dodal ředitel Centra globálních studií Marek Hrubec. 

Na konferenci promluvilo 13 akademiků z Česka, Ruska, Číny a Itálie. Řím v březnu jako první ze skupiny nejvyspělejších zemí G7 přistoupil k čínskému projektu Nové hedvábné stezky, která má dopravně a obchodně propojit Asii, Evropu a Afriku. 

„Stezka (…) je projevem nové, vysoce sebevědomé zahraniční a bezpečnostní politiky, která je zaměřena na získání globální hegemonie,“ napsal v roce 2015 rakouský expert Werner Fasslabend. 


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

Japonské ostrovy se připravují na úder tajfunu, přes Kjúšú přešlo tornádo

Silný tajfun zasáhl jihozápad Japonska a postupoval k největšímu ostrovu Honšú....

Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun. Japonská meteorologická...

Turista si stěžoval na portréty nacistů v hotelu, sám skončil před soudem

Obec Gerlos v rakouských Alpách-.

Německý turista skončil před soudem, poté co napsal negativní recenzi o rakouském hotelu. Popudil ho portrét nacistů v...

Demonstranti v Hongkongu poničili nákupní centrum a střetli se s policií

Demonstranti v Hongkongu zdemolovali vybavení nákupního střediska na předměstí...

Nedělní demonstrace v Hongkongu se po poklidném začátku začaly vyhrocovat. Protestující v nákupním středisku na...

Najdete na iDNES.cz