Bukurešťský deník Gândul v kampani Romanians for Remainans (Rumuni pro příznivce setrvání) nabízí nový domov 48 procentům Britů, kteří v referendu hlasovali proti brexitu.
Součástí kampaně je facebooková aplikace, pomocí které mohou Rumuni pomoci svým britským přátelům, aby si zažádali o rumunský průkaz totožnosti. Mohou je také rovnou „adoptovat“.
„Přátelé Rumuni! Dobří lidé, kteří volili pro setrvání a sdílejí evropské hodnoty, si zaslouží být našimi příbuznými. Staňme se všichni dobrovolníky, ať může být každý příznivce setrvání v EU adoptován Rumunem,“ uvádí se v kampani.
Nespokojeným Britům pak aplikace nabízí možnost nechat se Rumuny „adoptovat“ a začít tak zcela nový život v „milující rumunské rodině“.
Deník The Guardian připomíná, že nejde o první virální kampaň, kterou Gândul cílil na Brity. V roce 2014 spustil projekt #WhyDontYouComeOver (Proč se nestavíte?), který obyvatelům Spojeného království nabízel pracovní příležitosti, ubytování i doporučení na turistické destinace v Rumunsku. Reagoval tak na obavy Britů ohledně přílivu Rumunů a Bulharů, kteří budou brát místním obyvatelům práci, zneužívat zdravotní systém a podílet se na kriminální činnosti.
Polovina našich žen vypadá jako Kate. Ta druhá jako její sestra. Jeden z plakátů kampaně #WhyDontYouComeOver:
Vstup do EU se oddálí, obávají se balkánské země
Většina obyvatel Balkánu však brexit s takovým nadhledem nevnímá. Albánie, Bosna, Kosovo, Makedonie, Černá Hora a Srbsko se totiž obávají, že odchod Británie zkomplikuje jejich vstup do EU. Všechny zmíněné země sice trvají na tom, že rozhodnutí Britů jejich snahy o vstup do EU nezmenší, přiznávají však, že jej nejspíš oddálí.
Britská volbaDUBLIN: Britové žádají o irské pasy MERKELOVÁ: Nemůžete si vyzobávat třešničky CITY: Banky zvažují odchod z Londýna THE ECONOMIST: Vítězové žádný plán nemají CAMERON: Musíme Británii opět sjednotit XENOFOBIE: Po brexitu přibývá útoků na cizince DOTACE: Kdo nahradí peníze z EU? |
„Obáváme se, že po brexitu se rozšiřovací proces zpomalí,“ uvedla tajemnice srbského Evropského hnutí Maja Bobićová. V blízké budoucnosti se podle ní Brusel bude soustředit spíš na upevnění Unie, než na její rozšiřování. Srbsko by přitom chtělo vyjednávání o připojení dokončit do roku 2019.
Stejný strach má i Bosna, píše Reuters. Podle analytika Igora Gavrana brexit zemi spíše uškodí. „Británie byla jednou ze zemí, která podporovala vstup Bosny do EU nejotevřeněji,“ uvedl.
Na podporu Británie spoléhalo i Kosovo. Nejmenovaný představitel Albánie však uvedl, že velké události, jako je migrační krize nebo možný odchod Řecka z eurozóny, vždy odpoutávají od Balkánu pozornost evropských lídrů.
23. června 2016 |