Vatikán se chystá na svatořečení Jana Pavla II., očekává invazi Poláků

  14:59aktualizováno  14:59
Řím (Od naší zvláštní zpravodajky) - Do Říma míří miliony lidí, kteří chtějí být u nedělního svatořečení dvou klíčových papežů 20. století, Jana XXIII. a Jana Pavla II. Poutníci přijíždějí z celého světa, nejviditelnější skupinou ale budou zřejmě Poláci, krajané někdejšího krakovského kardinála Karola Wojtyly.

Stál v obleku z kvalitní tmavé látky na eskalátoru u římského nádraží Termini a ležérně opřený o černý kufřík na kolečkách čekal, až ho pohyblivé schody vyvezou nahoru. Ukázkový byznysmen na služební cestě. Elegantní vzhled postaršího muže černošského původu přesto něco trochu rušilo: v ruce držel pestrobarevnou vuvuzelu, pro někoho africký hudební nástroj, pro jiné zbraň hromadného ničení ušních bubínků.

Okamžitě bylo jasné, že tahle cesta nebude pracovní. Třiapadesátiletý Robert Kwan do Věčného města přijel kvůli svatořečení papežů Jana Pavla II. a Jana XXIII. Oba papežové pohnutého dvacátého století vstoupí mezi světce už pozítří.

"Chci uctít Jana Pavla II., kterého si nesmírně vážím a který je symbolem boje za spravedlnost," řekl bankovní poradce z Kapského Města. Mnozí Jihoafričané si dodnes pamatují, jak pontifik v roce 1988 rozlítil tehdejší vládu apartheidu, když jeho letadlo nouzově přistálo na území JAR a on odmítl políbit zem rozbolavělou politikou rasové segregace. 

Podporoval a chápal nás

To učinil až o sedm let a jeden dějinný zvrat - pád rasistického režimu - později. Tehdy papež přijel již na pozvání prvního černošského prezidenta JAR Nelsona Mandely.

Jan Pavel II., který v roce 1978 usedl na Svatý stolec jako první "Neital" po 455 letech, s návštěvou JAR neotálel. Rodák z Polska sám prožil dva totalitní režimy, takže uměl pochopit pocity těch, kteří žijí v nesvobodě. A mnozí i v Česku pevně věří, že nebýt někdejšího krakovského kardinála Karola Wojtyly na Svatém stolci, komunismus ve východním bloku Evropy by padl mnohem později.

Fotogalerie

"Podporoval nás a chápal nás, musel jsem přijet," dodal Kwan, z jehož úzkého hudebního nástroje vykukovaly dvě maličké, zatím smotané vlajky JAR. Čas na jejich rozvinutí nastane v neděli, kdy papež František kanonizuje oba své předchůdce během mše na Svatopetrském náměstí. Na výjimečný obřad - ještě nikdy v církevních dějinách nebyli svatořečeni dva papežové současně - se podle odhadů římských úřadů chystá až pět milionů poutníků.

Červenobílá přesila

Na náměstí u baziliky prvního z papežů, sv. Petra, bylo rušno už ve čtvrtek. Šedivé dlažební kostky mizely pod pohyblivou mozaikou z barevných svršků poutníků a turistů. Kdyby si člověk mohl vsadit, která barva v příštích dnech převládne, jistě by uspěl s kombinací červená a bílá. Taková je polská vlajka.

Jednu z nich včera na náměstí hrdě nesla i pětatřicetiletá Katarzyna z Varšavy. "Je to pro mě neuvěřitelný zážitek. Chce se mi plakat. Papež nastoupil do úřadu v roce, kdy jsem se narodila," řekla bioložka, která se na svatořečení "svého" papeže vypravila se dvěma bratry a několika známými. 

Zpověď teroristy

Zázrakem bylo, že přežil můj atentát, říká Mehmet Ali Agca, který se v roce 1971 Jana Pavla II. pokusil zabít na Svatopetrském náměstí.

Katarzyna Jana Pavla II., který zemřel před devíti lety a jehož proces svatořečení se na církevní poměry odehrál rekordně rychle, spatřila několikrát i v Polsku na světových dnech mládeže, které papež založil. "Připadám si jak v nějakém fantastickém filmu. Náš papež bude svatý," říká nadšeně. 

Ne všichni ho však takto obdivují. Pro mnohé liberály byl Jan Pavel II. až příliš konzervativní, a to především v oblastech antikoncepce, potratů a homosexuality. Na konci jeho pontifikátu navíc začaly vyplouvat na povrch obří vatikánské skandály, které se týkaly hlavně sexuálního zneužívání dětí. Papež o tom podle některých jeho kritiků věděl a záměrně případy kryl.

Sejdou se oba papežové?

Ostatně tvrdě kritizován byl i druhý kandidát na svatořečení, Jan XXIII., jenž zemřel před půlstoletím. Nenápadný italský pontifik, od kterého nikdo mnoho neočekával, totiž v roce 1959 svolal přelomový II. vatikánský koncil, v němž žádal, aby se církev přizpůsobila nové době.

Oba papežové rozhodně patří k nejvýznamnějším pontifikům dvacátého století. I proto Řím od začátku týdne zaplňují věřící a na obřad se chystá řada státníků a vysokých představitelů katolické církve. Slavnostní události se navíc zřejmě zúčastní i emeritní papež Benedikt XVI. 

Přestože mluvčí Vatikánu Federico Lombardi včera spíše mlžil, když řekl, že vzhledem k vysokému věku Benedikta, jenž před rokem šokoval katolický svět svou rezignací, je jeho účast na mši spíše nejistá, pro mnohé je naděje spatřit dva papeže na jednom místě nečekaným bonusem.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Nejdéle sloužící webkamera na světě ukončí vysílání. Fungovala 25 let

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Po 25 letech takřka nepřetržitého vysílání bude na konci měsíce vypnuta nejstarší sloužící webkamera na světě. Z...

Blesky zabily v Tatrách pět lidí, na Slovensku jednoho Čecha

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

Nejméně pět lidí zemřelo ve čtvrtek po rozsáhlé bouřkové vlně a sérii blesků v Tatrách v Polsku a na Slovensku. Čtyři...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz