Turecko vytěžuje Kypru zemní plyn. EU proti členovi NATO chystá uvalit sankce

  10:32aktualizováno  10:32
V pondělí v kyperských vodách zakotvila již druhá turecká loď, aby těžila tamější zásoby zemního plynu. Podle prezidenta Recepa Erdogana tím Turecko hájí práva tureckých Kypřanů. Kypr jej naopak viní z porušování suverenity a o pomoc se obrátil na Evropskou unii, která ve čtvrtek vydala první návrh na uvalení sankcí, tvrdí zdroje agentury Reuters

Turecká těžařská loď Yavuz je eskortovaná plavidlem turecké armády k pobřeží Kypru (10. července 2019) | foto: AP

Turecká těžařská loď Yavuz v pondělí zakotvila 69 kilometrů od východního břehu středomořského ostrova, přímo v exkluzivní ekonomické zóně Kyperské republiky. Z ní podle mezinárodního práva může těžit suroviny pouze stát, kterému zóna patří, informuje Al Jazeera

Fotogalerie

Už od kvěna navíc druhá těžařská loď Fatih získává zemní plyn na severovýchodě Kypru. Tamní úřady vydaly v bezmocném gestu na posádku lodi zatykač. Za svůj členský stát se nakonec postavila Evropská Unie.

„Navzdory našim nejlepším úmyslům udržovat s Tureckem přátelské sousedské vztahy, jeho pokračující narušování suverenity Kypru, našeho členského státu, nevyhnutelně povede k plně solidární odpovědi EU,“ uvedl ve středu prezident Evropské rady Donald Tusk.

Následující den Rada představila první návrh plánu, jak Turecko potrestat. Podle zdrojů Reuters v něm EU hrozí snížit Turecku předvstupní finanční podporu, která měla za období 2014 až 2020 činit 4,45 miliard eur (114 miliard korun). Dále chce pozastavit vyjednávání komplexní dohody o letecké dopravě a přezkoumat půjčky, které Turecku poskytla Evropská investiční banka.

Brusel mezi mlýnskými kameny

Dokument zároveň varuje, že pokud Ankara bude nadále pokračovat v ilegální těžbě, EU je ochotná přijmout ještě tvrdší opatření. Jenže Brusel zároveň nutně potřebuje turecké spojenectví v otázkách migrace a bezpečnosti, proti Erdoganovi tedy musí postupovat opatrně.

„Budeme cílit pouze na lidi spojené s těmito konkrétními nelegálními aktivitami. Snažíme se (sankce) kalibrovat velmi pečlivě, protože potřebujeme tureckou spolupráci v otázkách migrace, NATO a boje s terorismem,“ uvedl interní zdroj Reuters a upozornil, že přes Turecko do Evropy navíc vedou důležité suroviny. „Neočekávejte žádné široké ekonomické sankce,“ dodal.

Ovšem mírnost vůči agresivnímu Turecku vnímají členské státy jako zradu. Podle deníku The Guardian Kypr společně s Řeckem tlačí na Brusel, aby proti Turecku zavedl tvrdá protiopatření, včetně ekonomických sankcí. Pakliže nepodnikne konkrétní kroky, Kypr údajně hrozí vetovat zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií.

Není divu. Pro malý ostrovní stát bez vlastního námořnictva je podpora EU, jíž je Kypr členem od roku 2004, zřejmě jedinou šancí na úspěch. V únoru turecká vojenská loď zablokovala plavidlo společnosti ENI, kterou si Kypr najal, aby zkoumala nově nalezená ložiska. Firma od průzkumu musela ustoupit. 

„Naše válečné lodě a bezpečnostní složky sledují vývoj v oblasti a jsou pověřeny učinit cokoli, co bude nezbytné,“ hrozil tehdy Erdogan směrem k ostrovnímu státu při proslovu v parlamentu. „Turecko se bude bedlivě držet svých práv, která mu (na Kypru a v Egejském moři) plynou z historie, dohod a mezinárodního práva,“ uvedl. 

Turecká obhajoba

Ankara si kyperský zemní plyn nárokuje kvůli podílu, který na surovině mají mít turečtí Kypřané ze severu ostrova. Kypr je od roku 1974 rozdělen na jižní Kyperskou republiku obývanou Řeckými Kypřany, a Severokyperskou republiku tvořenou obyvatelstvem tureckého původu. 

Tento separatistický stát vznikl v roce 1983, tedy sedm let poté, co Turecko vyslalo na ostrov vojáky, aby zabránili pokusu řeckých Kypřanů o převrat a sjednocení ostrova. Zatímco Kyperská republika v jižní části je mezinárodně uznávaným státem a členem EU, Severokyperskou republiku uznává pouze Ankara. 

První dodávka raket z Ruska. Turecko pořizuje S-400 navzdory spojencům

Turecké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek smetlo hrozby EU ze stolu. Bruselu vzkázalo, že EU není ve sporu nestranná, obvinilo Kypr z porušování mezinárodního práva a Řecko označilo za „rozmazlené dítě Evropy.“ Podobně asertivně si tento člen NATO počíná i ve vyostřujícím se sporu s USA o nákup systému protiraketové obrany z Ruska (psali jsme zde).

Řecký web To Vima minulý týden uvedl, že napětí ve Středomoří nebezpečně eskaluje a Turecko na území Severního Kypru tajně dopravilo 42 tanků Leopard 2A4. Zprávu převzala i agentura ČTK a některá česká média. Informaci se však nepodařilo ověřit z jiného zdroje. Žádné další média, ani kyperská, tuto zprávu nepřinesla. 

Napětí mezi mezi Tureckem a Kyprem zhoustlo letos březnu, kdy společnost Exxon objevila na jihozápadní straně Kypru obří ložisko, které by mohlo obsahovat pět až osm bilionů krychlových stop zemního plynu (113 až 227 miliard metrů krychlových). Jižně od ostrova má Kypr již jedno plynové pole Aphrodite, které obsahuje asi čtyři biliony krychlových stop plynu. Jeho objevení v roce 2011 se taktéž neobešlo bez konfliktu (psali jsme zde). 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

VIDEO: Čínská antikampaň. Protesty proti Hongkongu v New Yorku a v Paříži

V Hongkongu protestují statisíce lidí proti vládě. (21. července 2019)

Číňané v Paříži a New Yorku protestovali za jednu Čínu a konec protestů v Hongkongu. Ty patří k nejpalčivějším...

Američany neposlechli. Gibraltar pustil kontroverzní íránský ropný tanker

Propuštěný íránský ropný tanker pod novým názvem Adrian Darya 1. Předtím se...

Íránský tanker, který byl zadržován na Gibraltaru, opustil v noci na pondělí britské území na jihu Pyrenejského...

Na chorvatské dálnici se kvůli nehodě vytvořila dvacetikilometrová kolona

Kolony na chorvatské dálnici 20. července 2019

Na hlavní chorvatské dálnici A1 způsobila pondělní dopravní nehoda kolonu vozidel, která dosáhla délky dvaceti...

Advantage Consulting, s.r.o.
TESTER V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz