Václav Klaus jednal v USA s Dickem Cheneym

Václav Klaus jednal v USA s Dickem Cheneym | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Radar není věcí Ruska, řekl Klaus Washington Times

  • 101
Rozhodnutí o radaru je čistě věcí české strany, a nikoli Ruska. Ve čtvrtečním rozhovoru pro list The Washington Times to řekl český prezident Václav Klaus, který o projektu v minulých dnech jednal v USA s viceprezidentem Richardem Cheneym.

Rusové mají výhrady vůči záměru vystavět v Česku a Polsku americké základny. Opakovaně zdůrazňují, že štít vnímají jako bezprostřední ohrožení vlastní bezpečnosti.

Klaus americkému listu řekl, že podle jeho názoru existuje jen malá šance, že Rusko od svých námitek upustí. Podle českého prezidenta Moskva v minulých měsících nepřipustila možnost větších ústupků v projektu, o nějž se intenzivně zasazuje administrativa amerického prezidenta George Bushe.

Klaus uvedl, že česká vláda se v souvislosti s výstavbou radarové části základny na českém území rozhoduje podle toho, co je dobré pro Česko, a nikoliv podle toho, jak se k záležitosti staví Moskva.

Český prezident v této souvislosti zavzpomínal, že někdejší generální tajemník sovětské komunistické strany Leonid Brežněv kdysi odmítl hněv Západu nad invazí vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa v roce 1968 s tím, že to je "naše věc".

"To je náš nynější vzkaz Rusku. Je to naše věc," řekl Klaus v narážce na výstavbu radaru v Česku.

Podle Klause však právě ruský odpor k americkým plánům v Česku pomáhá získávat příznivce pro radar. "V mé zemi se (o tom) vede vážná debata. Ale čím silnější je ruský odpor, tím lehčí je získat pro to podporu v České republice," řekl Klaus, podle něhož jsou Češi "mimořádně citliví" k jakékoli formě paternalistického jednání z jiných částí světa.

Klaus podle svých slov očekává, že Česko a Spojené státy dokončí jednání o umístění radaru na českém území do konce roku. Dvě smlouvy mezi ČR a USA, které instalaci radaru upravují, musí ale ještě ratifikovat český parlament. To podle Klause nemusí být hladký proces. "I tak očekáváme, že (smlouvy) parlamentem projdou do konce roku," řekl Klaus.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová by měla v příštích měsících, údajně nejpozději do července, přijet do ČR podepsat tyto smlouvy, které připraví cestu k výstavbě radaru na českém území. Přesné datum zatím nebylo stanoveno.

Zatímco hlavní česko-americká smlouva je už hotova, ve smlouvě SOFA o podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území zbývá vyřešit otázku daní. Dokončena má být během nadcházejících týdnů.

Právě schválením smluv s Českou republikou a s Polskem podmiňuje americký Kongres financování evropské části protiraketového štítu. Sněmovna reprezentantů minulý týden seškrtala rozpočet pro příští rok na tento projekt o více než polovinu. Senát, kde zatím v branném výboru prošel návrh administrativy bez výhrad, bude o rozpočtu jednat zřejmě v červnu. Konečné schválení rozpočtu se očekává na podzim.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video