Pygmejové v Kongu ztrácí pouto s předky, končí na okraji společnosti

  13:41aktualizováno  13:41
Pygmejové v Demokratické republice Kongo přicházejí pod tlakem úřadů o svůj způsob života. Společnost je odsouvá na okraj měst, kde žijí v nuzných podmínkách improvizovaných táborů. Děti trpí podvýživou. Vláda se útlakem Pygmejů zabývá od roku 2007, stále však neschválila zákon, který by je ochránil.

Pygmejové v Kongu ztrácí pouto s předky, končí na okraji společnosti. | foto: Reuters

Na největším ostrově Demokratické republiky Kongo jménem Idjwi upadá v zapomnění styl života, který kontinent formoval mnoho tisíc let. Konžští Pygmejové, kteří jsou známí pod pojmenováním Bambuti, jsou považování za jednu z nejstarších komunit původních obyvatel střední Afriky. Vždy žili v těsném spojení s přírodou. Živili se lovem divoké zvěře. Na jejich jídelníčku končili ptáci, opice i celá řada rostlin.

První velké příkoří si zdejší Pygmejové zažívali během války, která regionem zmítala mezi roky 1998 až 2003.

Fotogalerie

Její následky je trápí dodnes. Kvůli hladu a nemocem zemřely miliony lidí. V posledních letech přicházejí o zbytek svých tradic i spojení se zemí svých dávných předků. Z oblasti je vytlačují členové kmenu Bantuů. Pygmejové podle úřadů nemají na své území po právní stránce nárok a Bantuové toho využívají.

Až donedávna byl ostrov Idjwi domovem Pygmejů, nyní 95 procent jeho obyvatel tvoří Bantuové. „Už nás tady není víc než sedm tisíc. Přesunuli nás k pobřeží do provizorních táborů na okrajích vesnic,“ popisuje Charles Livingstone, který je hlavním hlasem v komunitě zdejších Pygmejů. Velká část z oblasti odešla nadobro. Většina žije v ústraní, chybí jim vzdělání. Jejich děti neumí číst ani psát. Rodiče nemají peníze a nemohou je posílat do školy.

„Když jsme žili v lesích, měli jsme všechno. Jednoduchý a spokojený život. Jídlo, přístřeší, medicínu i oblečení. Je to způsob, jakým jsme zvyklí žít,“ popisuje 45letá Pygmejka Habimama. Adolphine Byaywuwa Muley, která vede spolek pygmejských žen, uvádí, že její lidé přišli o místo k životu kvůli nedostatku pozemků pro investorské záměry.

Bantuové tvrdí, že Pygmejové své území opustili dobrovolně. Stranou společnosti prý žili vždy. Vláda se zabývala ochranou skomírající populace Pygmejů už v roce 2007. Od té doby se však jednání nikam neposunula.

Pygmejové

Pygmejové je název pro různé etnické skupiny po celém světě, jejichž průměrná výška je neobvykle nízká. Antropologové definovali pojmem Pygmejové jakoukoli skupinu, jejíž dospělí jedinci nedorůstají v průměru do větší výšky než 150 cm.

Nejznámějšími Pygmeji jsou Aka, EFE a Bambuti ze střední Afriky. Pygmeje také nalezneme v Thajsku, Malajsii, Indonésii, na Filipínách, v Papui-Nové Guinei a v Brazílii.

Zdroj: Wikipedia

Pygmejové se tak nemají po legislativní stránce jak bránit tlaku většinové společnosti. Snaží se přežít, jak jen to je možné. Někteří si přivydělávají jako pomocné síly u zámožných podnikatelů. Za své služby dostávají běžně třetinovou výplatu oproti Bantuům.

Živoření v táborech

Asi 300 Pygmejů našlo nové útočiště v táboře Kagorwa. Země je zde však neúrodná a velká část dětí trpí podvýživou. Rodiče je mohou krmit pouze pokrmem zvaným sombe, což je prostý vývar z manioku. „Jedině takového jídla máme dostatek,“ popisuje správkyně tábora Adele. Smůlu mají také pygmejští rybáři. Každé ráno se vrací do tábora jen s malým úlovkem.

Čtyřiadvacetiletý rybář Manguist si myslí, že pygmejské tradice budou dříve nebo později zapomenuty. „Jak jsme žili v minulosti, tomu je už konec. Takovou mizérii si však nezasloužíme. Chci odejít z tohoto ostrova, usadit se ve městě, žít ve zděném domě a poslat moje děti do školy,“ vysvětluje.

Ochránci lidských práv připomínají, že diskriminaci naneštěstí svým způsobem podporují i samotní Pygmejové. Na život v ústraní a pod tlakem společnosti jsou už zvyklí. Nesnaží se bojovat za svá práva. V táborech na ostrově Idjwi proto působí i pracovníci charitativních organizací, které se snaží Pygmeje povzbudit v boji za jejich práva.

Ostrov Idjwi se nachází na jezeře Kivu

Ostrov Idjwi se nachází na jezeře Kivu

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Uprchlický program EU selhal, země nezvládají přijímat ani nejvíce ohrožené

Státy Evropské unie nesplnily svůj slib, že si přerozdělí 50 000 uprchlíků. Týká se to i Německa, které je hlavním...

EU a Británie dosáhly nové dohody o brexitu, britská opozice je však proti

Britský premiér Boris Johnson i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na Twitteru oznámili dosažení nové dohody o...

Používá Turecko špinavé zbraně? Popálené oběti budí podezření na fosfor

Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích dobývají syrské pohraniční město Rás al-Ajn....

Nebuď hlupák a nehraj si na tvrďáka, naléhal Trump na Erdogana kvůli Sýrii

Americký prezident Donald Trump vyzval poněkud osobnějším způsobem tureckou hlavu státu Recepa Tayyipa Erdogana, aby...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz