Hrome, položil mě v milisekundě, vzpomíná na hádku s Putinem kongresman

  19:40aktualizováno  19:40
Možná by podobný duel vyřešil i současnou rozepři velmocí. Dnešní ruský prezident Vladimir Putin kdysi ukončil hádku s americkým politikem Danou Rohrbacherem hospodským zápasem v páce. "Položil mě okamžitě," vzpomíná kongresman na souboj, který měl rozhodnout o pomyslném vítězi studené války.

Ruský premiér Vladimír Putin při zápase v petrohradské sportovní škole (21. 12. 2009) | foto: AP

Spojené státy a Rusko přes sobotní dohodu ohledně chemických zbraní stále podporují jinou stranu syrského konfliktu. Rozdílné názory na mezinárodní dění měly obě velmoci pochopitelně i na začátku 90. let, krátce po pádu železné opony. A při jedné z hádek nad skleničkou alkoholu v irském pubu se skupina politiků rozhodla ke svéráznému řešení sporu, informuje Telegraph.co.uk.

"Začali jsme se hádat, kdo vyhrál studenou válku a tak dále. Takže jsme se rozhodli to vyřešit jako muži a posilnění alkoholem jsme sešli dolů, kde se zápasilo v páce," řekl americký kongresman Dana Rohrbacher, který bláznivou historku z Washingtonu vyprávěl rozhlasové stanici KPCC-FM.

Někdejšímu autorovi projevů prezidenta Ronalda Reagana tehdy dělal doprovod prominentní republikán "Scooter" Libby, pozdější poradce viceprezidenta Dicka Cheneyho, a ruská delegace, s níž dorazil i Vladimir Putin.

"Nevěděl jsem, kdo to je. Byl místostarostou Petrohradu. To bylo všechno, co jsme věděli," vzpomínal Rohrbacher na setkání s nynějším prezidentem Ruské federace. "Měl ale s sebou velkého bodyguarda, takže jsme tušili, že bude důležitý nejenom v Petrohradu." Tehdy byl Putin také známý zápasník juda.

Hrome, ten je silný

Rohrbacher se dostal do páru právě s Putinem a ve vzájemném souboji prý neměl šanci. "Je to malý chlap, ale hrome, on mě položil snad za milisekundu. Je silný... Jeho svaly jsou prostě neuvěřitelné," chválil uznale politika, jemuž mnoho jeho kolegů nemůže přijít na jméno. Podle Rohrbachera je to však chyba.

Spojené státy by se měly snažit s ním spolupracovat, ačkoliv má pověst neústupného muže. "On takový musí být. Takového ho Rusové chtějí. To ale není důvod, abychom s ním nespolupracovali," tvrdí republikánský kongresman.

Putin se od svého nástupu k moci v roce 2000 snaží stylizovat do role drsného muže a Rohrbacherův příběh přesně zapadá do jeho image, kterou si pečlivě v Rusku buduje.

Známé jsou fotografie a reportáže, na nichž Putin jede bez trička pustou divočinou, uspává tygry nebo levharty. V červenci se zase potopil na dno Baltského moře k vraku staré ruské fregaty. Před rokem ovšem přiznal, že většina jeho dobrodružných výprav byla předem připravená jeho týmem.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Mléčný atentát na Farage, zaútočil na něho zuřivý odpůrce brexitu

Britský politik a zastánce brexitu Nigel Farage dostal zásah mléčným koktejlem,...

Britský politik a zastánce brexitu Nigel Farage dostal v pondělí zásah mléčným koktejlem, a to když v Newcastlu na...

Kurz se zbavuje dalšího ministra za rakouské Svobodné. Koalice se hroutí

Odvolávaný rakouský ministr vnitra Herbert Kickl ze Svobodné strany Rakouska...

Rakouský lidovecký kancléř Sebastian Kurz se v reakci na korupční skandál rozhodl navrhnout odvolání kontroverzního...

Jak padlý rakouský vicekancléř na Ibize rokoval o podpoře ruských oligarchů

Odstupující vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ (18. května 2019)

Bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache, který před dvěma lety domlouval s domnělou neteří ruského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz