Jako „nestoudnou lež" označil ruský prezident Vladimir Putin postoj Evropské...

Jako „nestoudnou lež" označil ruský prezident Vladimir Putin postoj Evropské unie k paktu Ribbentrop-Molotov. | foto: koláž iDNES.cz

Je to nestydatá lež. Putin odsoudil postoj EU k paktu Ribbentrop–Molotov

  • 1825
Jako „nestoudnou lež" označil ruský prezident Vladimir Putin postoj Evropské unie k paktu Ribbentrop-Molotov. Podle něj nedávné usnesení EU naznačuje, že Sovětský svaz zahájil válku spolu s nacistickým Německem.

„Evropský parlament prakticky postavil nacistické agresory i Sovětský svaz na stejnou úroveň. Téměř obviňují Sovětský svaz spolu s nacistickým Německem za rozpoutání druhé světové války,“ zkritizoval ve středu ruský prezident usnesení EU ruský prezident podle serveru Gazeta.ru.

„Jako by zapomněli, kdo zaútočil na Polsko 1. září 1939 a Sovětský svaz 22. června 1941,“ dodal Putin s tím, že k „nepodloženým“ obviněním a pokusům zkreslit historickou pravdu se kromě „dědiců nacistických pachatelů“ připojují i některé „docela respektované mezinárodní instituce“.

Podle něj jsou ti, kteří se pokouší tuto „nestydatou lež“ vyvracet, ihned „obviněni z informační války proti demokratické Evropě“. Putin uvedl, že Rusko bude dále zveřejňovat archivní materiály o „faktech Velké vlastenecké války“, které mají dokládat, že Sovětský svaz nebyl agresor, ale pouze oběť nacistického Německa.

Putin jako ruský premiér v roce 2009 pakt odsoudil jako nemorální. O pět let později už jej obhajoval s tím, že Sovětskému svazu umožnil získat čas na modernizaci jeho armády a technologií.

V zářijovém usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy se „zdůrazňuje“, že druhá světová válka byla „zahájena v bezprostředním důsledku neblaze proslulé smlouvy“, známé jako pakt Molotov-Ribbentrop, „jejímž prostřednictvím si tyto dva totalitní režimy s celosvětovými dobyvatelskými ambicemi rozdělily Evropu na dvě zóny vlivu“.

Ruské ministerstvo zahraničí odsoudilo usnesení okamžitě po jeho vydání jako „skandální“ případ politického revizionismu. Postěžovalo si, že nezmiňuje Mnichovskou dohodu, která umožnila nacistickou okupaci Československa.

Ruský pohled: válka začala v roce 1941

Pakt Ribbentrop-Molotov byl uzavřen 23. srpna 1939 v Moskvě. Je pojmenovaný po jeho signatářích, německém ministrovi zahraničí Joachimu von Ribbentropovi a jeho sovětském protějšku Vjačeslavovi Molotovovi.

Stalin si připil na Hitlerovo zdraví. Kreml podepsal smlouvu s nacisty

Obě země se zavázaly k upouštění od jakýchkoliv projevů agrese a k výměně informací, v tajném dodatku si rozdělily sféry vlivu. Berlín později pakt porušil napadením Sovětského svazu v roce 1941.

Rádio Svobodná Evropa tvrdí, že pakt, zvláště pak jeho tajné dodatky, není v Rusku příliš znám. Oslovení Rusové na ulicích Moskvy řekli reportérům rádia, že Západ se cíleně snaží podrýt roli Ruska v porážce nacistického Německa.

O druhé světové válce se v Rusku hovoří jako o Velké vlastenecké válce. Podle sovětského výkladu, který dnešní Rusko zejména ve vnitrostátní propagandě do značné míry přebírá bez větších odchylek, jejím počátkem není invaze nacistů do Polska, ale až jejich napadení Sovětského svazu.

Kritika na proruských serverech

Na českých proruských webech byla za usnesení zkritizována eurokomisařka Věra Jourová. Obviňovali ji zde z „přepisování dějin ve prospěch Hitlera“. Komunistická europoslankyně Kateřina Konečná usnesení ve videu pro českou verzi ruského propagandistického server Sputnik.cz též označila za „změnu historie“.

Kromě Konečné pro dokument hlasovali všichni čeští europoslanci, včetně těch za SPD. Ti svůj hlas obhajovali s tím, že jsou proti jakékoliv totalitě. Na proruských webech se na ně snesla vlna kritiky. Některé komentáře hovoří o „zklamání“ či o „neuvěřitelném, zlém snu“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video