Katalánský premiér Carles Puidgemont den po referendu o nezávislosti (2. října...

Katalánský premiér Carles Puidgemont den po referendu o nezávislosti (2. října 2017) | foto: Reuters

Německý soud odmítl vydat Puigdemonta a podmínečně ho propustil z vazby

  • 64
Německý soud ve čtvrtek odmítl vydat Španělsku katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta na základě jeho obžaloby ze vzpoury. Připustil ale jeho vydání kvůli údajné zpronevěře, informovala agentura AFP. Rozhodl zároveň o podmínečném propuštění katalánského separatistického vůdce z vazby, napsala agentura DPA.

Mezi podmínky, za nichž může být propuštěn na svobodu, patří složení kauce ve výši 75 000 eur (1,9 milionu korun). Mluvčí vrchního zemského soudu ve Šlesvicku-Holštýnsku ale řekla, že Puigdemont nesmí opustit Německo, dokud se nerozhodne o jeho případném vydání. Pokud Německo žádosti Madridu o vydání vyhoví, Španělsko nebude smět stíhat Puigdemonta ze vzpoury, uvedla mluvčí podle agentury Reuters.

Vláda v Madridu uvedla, že respektuje rozhodnutí německého soudu. „Španělská justice přijme příslušná opatření vzhledem k těmto novým okolnostem,“ řekl podle agentury AP nejmenovaný španělský činitel. Obžaloba ze vzpoury byla závažnější a Puigdemontovi zejména kvůli ní hrozily desítky let vězení.

Na severu Německa byl Puigdemont zadržen na základě evropského zatykače koncem března, když se autem vracel z Finska do Belgie, kde do té doby žil v exilu (více v článku Tucet agentů v patách a štěnice v autě. Jak Španělé dopadli Puigdemonta). Podle informací, které unikly ze španělské tajné služby, Španělé o politikovi po celou dobu jeho cesty z Belgie do Finska a zpět věděli. Sledovali totiž souřadnice mobilu jeho přítele, jenž s ním cestoval.

Španělé Puigdemonta sledovali až k severoněmeckému Jagelu, kde byl Němci zatčen. Do exilového sídla v belgickém Waterloo, kde strávil předchozích pět měsíců, už se tedy nevrátil.

Madridský soud obžaloval pětadvacet politiků

Pětapadesátiletému separatistickému politikovi hrozí ve Španělsku desítky let vězení. Puigdemont obžalobu Madridu odmítá a tvrdí, že je politicky motivovaná.

Madridský soud obžaloval na konci března Puigdemonta a dalších dvanáct politiků ze vzpoury, mezi obžalovanými je také kandidát na nového premiéra regionu Jordi Turull či bývala šéfka katalánského parlamentu Carme Forcadellová. Celkem má být za vzpouru, zpronevěru či neuposlechnutí souzeno pětadvacet politiků.

Proti vydání do Španělska se může Puigdemont případně bránit i před německým ústavním soudem. Podle dnešního vyjádření soudu nejsevernější německé země Šlesvicka-Holštýnska není patrné, že by Puigdemontovi ve Španělsku hrozilo politické pronásledování.

Obžalobě ze vzpoury čelí Puigdemont ve své zemi kvůli tomu, že loni na podzim v rozporu se španělskou ústavou uspořádal referendum o nezávislosti Katalánska, i když se dalo očekávat, že při něm dojde k násilnostem. Obžaloba ze zpronevěry veřejných financí se taktéž týká referenda o nezávislosti.

Nevzdám se, vzkázal Puigdemont z vazby

Puigdemont v sobotu poprvé od svého zadržení v Německu veřejně komentoval svou situaci. Prostřednictvím svých spolupracovníků na Twitteru uvedl, že se nehodlá vzdát.

„Aby to bylo všem jasné: Nevzdám se, nezřeknu se, nepodvolím se nezákonnému jednání těch, kteří prohráli u (volebních) uren,“ uvedl na Twitteru politik, který v současnosti pobývá ve vazbě ve věznici v severoněmeckém Neumünsteru.

Separatistické strany v loňských prosincových volbách získali v katalánském parlamentu většinu. Zjevně s odkazem na ústřední vládu v Madridu pod vedením premiéra Mariana Rajoye 55letý politik v příspěvku kritizoval lidi, „kteří jsou ochotni zaplatit cenu za to, že opustí vládu práva ve prospěch ‚jednoty vlasti‘“.

Twitterový příspěvek formulovaný v první osobě se objevil na oficiálním účtu katalánského expremiéra, podle agentury DPA ale politik nemá ve vazbě k internetu přístup. Může pouze telefonovat či pod dohledem využívat komunikační aplikaci Skype. Puigdemontův tweet tak zřejmě zveřejnil některý z jeho spolupracovníků mimo vězení.

Carlese Puigdemonta zadrželi v Německu 26. března:

25. března 2018

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video