Prosazování další těžby uhlí vyneslo ministru Tošovskému titul Ropáka roku

  11:12aktualizováno  14:29
Ropákem roku 2009 je ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Nepopulární titul získal za návrh počítající s prolomením těžebních limitů. Stejná kauza přinesla i druhé ocenění. Zelenou perlu roku získal za své výroky náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda. Uvedl, že prolomení limitů zvedne v kraji kulturu.

Vladimír Tošovský | foto: Jan ZátorskýMF DNES

VYJÁDŘENÍ MINISTRA

"Aktualizovaná verze Státní energetické koncepce je často zužována pouze na problematiku prolomení těžebních limitů. Jde však o komplexní odborný materiál s více než devadesáti stránkami, z nichž je možnosti prolomení územních limitů věnováno jen několik vět. Od podzimu loňského roku pak o něm probíhá intenzivní debata včetně diskuze s ekologickými organizacemi. Na ministerstvu jsem například přivítal zástupce Greenpeace, Hnutí Duha či sdružení Calla. Děti země, kteří mi cenu Ropák roku udělili a kterou mimochodem rád převezmu, však zájem o diskuzi neprojevily. K energetice nelze přistupovat na základě jednoho hlediska, ale je nutné zohledňovat veškeré relevantní aspekty s cílem zabezpečit spolehlivé dodávky energií pro naše občany a firmy."

Vladimír Tošovský

Ministr Tošovský získal ocenění za předložení návrhu Aktualizace Státní energetické koncepce, který zahrnuje prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku, přestože to odmítá 72 % obyvatel státu. Koncepce počítá kromě dalšího i s rozšířením těžby uranu, ačkoliv odstranění škod z té předchozí má stát 60 miliard korun, zahájením těžby uhlí v Beskydech a rozšířením výroby elektřiny z jaderných elektráren.

Tošovský za své antiekologické aktivity získal od poroty 245 bodů, na druhém místě skončil ředitel energetické společnosti ČEZ Martin Roman za prosazování modernizace hnědouhelné elektrárny Prunéřov II.

"Mezi dvanácti finalisty dominovali hříšníci z oblasti energetiky. Například Martin Roman se umístil na druhém místě kvůli modernizaci elektrárny Prunéřov 2. Hlavní námitka je tam v tom, že ČEZ by se svými zisky byl schopen modernizovat tuto elektrárnu na vyšší účinnost, než mají v úmyslu," uvedl Miroslav Patrik z vyhlašující organizace Děti Země.

Třetí se umístil prezident Václav Klaus. Ten toho má podle lidí i ekologů na triku více. Podporuje kácení kůrovcem napadených stromů kdekoliv v Národním parku Šumava, odmítl novelu zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, která občanům umožní napadnout podezřelá stanoviska, bagatelizuje rizika globální změny klimatu a propaguje nákup klasických žárovek namísto úsporných.

Loni vyhrál Bém

Speciálním živočišným druhem Ropákem bahnomilným titulují Děti Země politiky či úředníky už osmnáct let. Ti ocenění získávají za počiny, které nejvíce ubližují přírodě a životnímu prostředí, do ankety mohou lidé navrhnout kohokoliv.

O CO JDE

Prolomení limitů těžby uhlí by zasáhlo Mostecko, znamenalo by likvidaci Horního Jiřetína a sousedních Černic. K Litvínovu by se hranice hnědouhelného lomu přiblížila na 500 metrů. "To jsou všechno nápady KSČ ze sedmdesátých a osmdesátých let, kdy ODS a ČSSD pouze tyto nápady přemílá a nic nedodává. Je to zombie koncepce, oživlá mrtvola ze sedmdesátých let, která tady dneska nemá co dělat," vysvětlil prvenství Patrik.

V loňské anketě vyhrál Ropáka pražský primátor Pavel Bém z ODS. Antiekologických počinů si nasbíral pro jistotu více, a tak mu podle ekologů vítězství právem patřilo.

Komise jej ocenila za trvalé prosazování výstavby dvou mrakodrapů na pražské Pankrácké pláni navzdory kritice Centra světového dědictví UNESCO o riziku nevratného narušení panorama, nebo například za trvalou podporu výstavby severozápadní části silničního okruhu kolem Prahy v jižní variantě přes obytné části Suchdola, Dolních Chaber a Čimic.

Cyril Svoboda: Zvíře je věc

Zelenou perlu roku 2009 získal náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda z ČSSD a podle poroty je autorem "nejpovedenějšího" výroku na účet přírody a životního prostředí.

"Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla," prohlásil v rozhovoru pro server Aktualne.cz na téma prolomení těžebních limitů na Ústecku.

"Zelenou perlu získal jeden z politiků z Ústecka, díky kterým se na severu Čech od devadesátých let nic nezměnilo. Tehdy politici slibovali, že tam poputují miliardy na útlum těžby, revitalizaci a budování nových pracovních míst. Je mi líto, že o severních Čechách stále platí, že je to místo s ropáky, nikoli s lidmi," dodal Patrik.

Druhými nejúspěšnějšími antiekologickými řečníky jsou předsedkyně Svazu minerálních vod Jana Ježková, která prohlásila, že pitná voda z vodovodu je především určena pro jiné věci než na pití. A pražský radní Jiří Janeček, který svérázným způsobem prosazoval golfové hřiště v Klánovicích (viz box pod článkem).

Třetí místo obsadil lídr křesťanských demokratů Cyril Svoboda. "Zvíře je věcí a nemá smysl tvrdit, že zvíře věcí není," prohlásil.

ROPÁK A PERLA

ROPÁK ROKU 2009: Nezávislá komise složená z vědců, umělců, politiků i ekologických aktivistů vybrala v rámci letošní ankety dvanáct finalistů z celkových třiadvaceti kandidátů. Seznam finalistů a důvody, proč měli ocenění získat, čtěte na stránkách organizace Děti Země.

Ropák

ZELENÁ PERLA ROKU 2009:
1) Pavel Bém, primátor hlavního města Prahy: "Jsem připraven se připoutat nikoliv k bagru či jeřábu, ale k postelím a psacím stolům všech troublemakerů." (odpověď na kritiku, že se ve výstavbě části pražského tunelu Blanka nezákonně pokračuje bez stavebního povolení zrušeného soudem)
2) Pavla Finfrlová, náměstkyně primátora Hradce Králové: "Město si vybudovali lidé pro lidi a nad jejich zájem nelze postavit nic jiného, ani zájem žáby nebo brouka. Někdy bohužel musíme kácet i přes nevoli občanů a protesty pseudoodborníků, aby nám nakonec všechny ty stromy nepopadaly na hlavu."
3) Jiří Hanzlíček, bývalý ekologický poradce ministrů průmyslu: "Paradoxem je, že sdělovací prostředky nás přesvědčují o katastrofických scénářích nárůstu teplot, a u nás se zatepluje."
4) Kateřina Jacques, poslankyně: "Biomasa to je bioodpad, který se zpracovává do biomasy." (jedna z odpovědí v pořadu Uvolněte se, prosím)
5) Jiří Janeček, poslanec a radní Magistrátu hlavního města Prahy: "Já jsem se tam byl podívat, protože když o tom budu hlasovat... Myslím si, že ta lokalita je nádherná. Myslím si, že aby tam byl jenom les, že je to škoda." (z reportáže Reportéři ČT pod názvem Golfové hřiště v Klánovicích)
6) Michal Jančařík, moderátor TV NOVA: "Že někde někdy může bouchnout atomová elektrárna, to se může stát, ale riziko atomových elektráren je pořád menší než smrt zadušením pro všechny." (z odpovědi na otázku, zda vás v krajině ruší obrovské chladící věže jaderné elektrárny či se jich bojíte)
7) Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod ČR: "Pitná voda z vodovodu je především určena k jiným účelům než k přímému pití." (z rozhovoru pod názvem Balené minerální vody mají jasné výhody)
8) Tomáš Jirsa, senátor a starosta Hluboké nad Vltavou: "Podporují-li pánové Miko, Bursík, Ambrozek a Moldan současné těžby na Šumavě, nelze je oprávněně nazvat jinak než agenty těžařské lobby." (reakce na článek Na Šumavě za pět set let)
9) Václav Klaus, prezident ČR: "Nemyslím, že je nějaké oteplování klimatu. Nevidím žádná statistická data, která by to dokazovala."
10) Václav Klaus, prezident ČR: "Je zřejmé, že ekologisté nechtějí změnit klima. Chtějí změnit nás a naše chování. Přejí si nás kontrolovat a ovládat."
11) Pavel Kouda, náměstek hejtmanky Ústeckého kraje: "Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla."
12) Martin Langmajer, radní Magistrátu hlavního města Prahy: "Já nemám vůbec žádný problém s tím, když se znehodnotí zemědělská půda, protože v Praze nemá co dělat."
13) Cyril Svoboda, poslanec a ministr pro místní rozvoj: "Zvíře je věcí a nemá smysl tvrdit, že zvíře věcí není."
14) Martin Říman, poslanec a ministr průmyslu a obchodu: "My si samozřejmě velmi pevně a přesvědčivě myslíme, že globální oteplování je pitomost."
15) Gustav Slamečka, ministr dopravy: "Osobně jsem na vládě říkal, že není problém mít chráněná území, ale problém je, kde jsou chráněná. A to bohužel, když se podíváme na ty oblasti a porovnáme si to s těmi plány infrastruktury, tak mnohokrát vidíme, že se nám to jakoby náhodou kryje."
16) Jan Tihlařík, starosta Moravského Písku: "Lelek kozodoj, co tam má být, se odstěhuje tam, kde bude potřeba – tak jako se odstěhovala koliha kvůli Strážnici."
17) Otto Vaďura, jednatel firmy APH-rybníky: "Naším hlavním programovým bodem je, že příroda má sloužit lidem, ne lidé přírodě."
18) Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje: "Vyhlášení výjimečného stavu by nám pak dalo právo, abychom proti této katastrofě zasahovali podle našeho uvážení a mínění odborníků, a nikoliv jen správců parku a ministerstva životního prostředí."

Zdroj: Miroslav Patrik, Děti Země

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S...

Na Mallorce se ve vzduchu srazil letoun a helikoptéra, zemřelo pět lidí

Při nehodě ultralehkého letadla a vrtulníku na Mallorce zemřelo nejméně pět...

O srážce helikoptéry a ultralehkého letadla na španělském středomořském ostrově Mallorca informovaly tamní úřady. Při...

Na Floridě zadrželi mladíka a našli pilulku extáze s Trumpovým obličejem

Pilulka extáze ve tvaru hlavy prezidenta USA Donalda Trumpa, kterou zadržela...

Osoba prezidenta Donalda Trumpa již inspirovala tvůrce karikatur, televizní komiky i výrobce halloweenských kostýmů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz