Prosazování další těžby uhlí vyneslo ministru Tošovskému titul Ropáka roku

  11:12aktualizováno  14:29
Ropákem roku 2009 je ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Nepopulární titul získal za návrh počítající s prolomením těžebních limitů. Stejná kauza přinesla i druhé ocenění. Zelenou perlu roku získal za své výroky náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda. Uvedl, že prolomení limitů zvedne v kraji kulturu.

Vladimír Tošovský | foto: Jan ZátorskýMF DNES

VYJÁDŘENÍ MINISTRA

"Aktualizovaná verze Státní energetické koncepce je často zužována pouze na problematiku prolomení těžebních limitů. Jde však o komplexní odborný materiál s více než devadesáti stránkami, z nichž je možnosti prolomení územních limitů věnováno jen několik vět. Od podzimu loňského roku pak o něm probíhá intenzivní debata včetně diskuze s ekologickými organizacemi. Na ministerstvu jsem například přivítal zástupce Greenpeace, Hnutí Duha či sdružení Calla. Děti země, kteří mi cenu Ropák roku udělili a kterou mimochodem rád převezmu, však zájem o diskuzi neprojevily. K energetice nelze přistupovat na základě jednoho hlediska, ale je nutné zohledňovat veškeré relevantní aspekty s cílem zabezpečit spolehlivé dodávky energií pro naše občany a firmy."

Vladimír Tošovský

Ministr Tošovský získal ocenění za předložení návrhu Aktualizace Státní energetické koncepce, který zahrnuje prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku, přestože to odmítá 72 % obyvatel státu. Koncepce počítá kromě dalšího i s rozšířením těžby uranu, ačkoliv odstranění škod z té předchozí má stát 60 miliard korun, zahájením těžby uhlí v Beskydech a rozšířením výroby elektřiny z jaderných elektráren.

Tošovský za své antiekologické aktivity získal od poroty 245 bodů, na druhém místě skončil ředitel energetické společnosti ČEZ Martin Roman za prosazování modernizace hnědouhelné elektrárny Prunéřov II.

"Mezi dvanácti finalisty dominovali hříšníci z oblasti energetiky. Například Martin Roman se umístil na druhém místě kvůli modernizaci elektrárny Prunéřov 2. Hlavní námitka je tam v tom, že ČEZ by se svými zisky byl schopen modernizovat tuto elektrárnu na vyšší účinnost, než mají v úmyslu," uvedl Miroslav Patrik z vyhlašující organizace Děti Země.

Třetí se umístil prezident Václav Klaus. Ten toho má podle lidí i ekologů na triku více. Podporuje kácení kůrovcem napadených stromů kdekoliv v Národním parku Šumava, odmítl novelu zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, která občanům umožní napadnout podezřelá stanoviska, bagatelizuje rizika globální změny klimatu a propaguje nákup klasických žárovek namísto úsporných.

Loni vyhrál Bém

Speciálním živočišným druhem Ropákem bahnomilným titulují Děti Země politiky či úředníky už osmnáct let. Ti ocenění získávají za počiny, které nejvíce ubližují přírodě a životnímu prostředí, do ankety mohou lidé navrhnout kohokoliv.

O CO JDE

Prolomení limitů těžby uhlí by zasáhlo Mostecko, znamenalo by likvidaci Horního Jiřetína a sousedních Černic. K Litvínovu by se hranice hnědouhelného lomu přiblížila na 500 metrů. "To jsou všechno nápady KSČ ze sedmdesátých a osmdesátých let, kdy ODS a ČSSD pouze tyto nápady přemílá a nic nedodává. Je to zombie koncepce, oživlá mrtvola ze sedmdesátých let, která tady dneska nemá co dělat," vysvětlil prvenství Patrik.

V loňské anketě vyhrál Ropáka pražský primátor Pavel Bém z ODS. Antiekologických počinů si nasbíral pro jistotu více, a tak mu podle ekologů vítězství právem patřilo.

Komise jej ocenila za trvalé prosazování výstavby dvou mrakodrapů na pražské Pankrácké pláni navzdory kritice Centra světového dědictví UNESCO o riziku nevratného narušení panorama, nebo například za trvalou podporu výstavby severozápadní části silničního okruhu kolem Prahy v jižní variantě přes obytné části Suchdola, Dolních Chaber a Čimic.

Cyril Svoboda: Zvíře je věc

Zelenou perlu roku 2009 získal náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda z ČSSD a podle poroty je autorem "nejpovedenějšího" výroku na účet přírody a životního prostředí.

"Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla," prohlásil v rozhovoru pro server Aktualne.cz na téma prolomení těžebních limitů na Ústecku.

"Zelenou perlu získal jeden z politiků z Ústecka, díky kterým se na severu Čech od devadesátých let nic nezměnilo. Tehdy politici slibovali, že tam poputují miliardy na útlum těžby, revitalizaci a budování nových pracovních míst. Je mi líto, že o severních Čechách stále platí, že je to místo s ropáky, nikoli s lidmi," dodal Patrik.

Druhými nejúspěšnějšími antiekologickými řečníky jsou předsedkyně Svazu minerálních vod Jana Ježková, která prohlásila, že pitná voda z vodovodu je především určena pro jiné věci než na pití. A pražský radní Jiří Janeček, který svérázným způsobem prosazoval golfové hřiště v Klánovicích (viz box pod článkem).

Třetí místo obsadil lídr křesťanských demokratů Cyril Svoboda. "Zvíře je věcí a nemá smysl tvrdit, že zvíře věcí není," prohlásil.

ROPÁK A PERLA

ROPÁK ROKU 2009: Nezávislá komise složená z vědců, umělců, politiků i ekologických aktivistů vybrala v rámci letošní ankety dvanáct finalistů z celkových třiadvaceti kandidátů. Seznam finalistů a důvody, proč měli ocenění získat, čtěte na stránkách organizace Děti Země.

Ropák

ZELENÁ PERLA ROKU 2009:
1) Pavel Bém, primátor hlavního města Prahy: "Jsem připraven se připoutat nikoliv k bagru či jeřábu, ale k postelím a psacím stolům všech troublemakerů." (odpověď na kritiku, že se ve výstavbě části pražského tunelu Blanka nezákonně pokračuje bez stavebního povolení zrušeného soudem)
2) Pavla Finfrlová, náměstkyně primátora Hradce Králové: "Město si vybudovali lidé pro lidi a nad jejich zájem nelze postavit nic jiného, ani zájem žáby nebo brouka. Někdy bohužel musíme kácet i přes nevoli občanů a protesty pseudoodborníků, aby nám nakonec všechny ty stromy nepopadaly na hlavu."
3) Jiří Hanzlíček, bývalý ekologický poradce ministrů průmyslu: "Paradoxem je, že sdělovací prostředky nás přesvědčují o katastrofických scénářích nárůstu teplot, a u nás se zatepluje."
4) Kateřina Jacques, poslankyně: "Biomasa to je bioodpad, který se zpracovává do biomasy." (jedna z odpovědí v pořadu Uvolněte se, prosím)
5) Jiří Janeček, poslanec a radní Magistrátu hlavního města Prahy: "Já jsem se tam byl podívat, protože když o tom budu hlasovat... Myslím si, že ta lokalita je nádherná. Myslím si, že aby tam byl jenom les, že je to škoda." (z reportáže Reportéři ČT pod názvem Golfové hřiště v Klánovicích)
6) Michal Jančařík, moderátor TV NOVA: "Že někde někdy může bouchnout atomová elektrárna, to se může stát, ale riziko atomových elektráren je pořád menší než smrt zadušením pro všechny." (z odpovědi na otázku, zda vás v krajině ruší obrovské chladící věže jaderné elektrárny či se jich bojíte)
7) Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod ČR: "Pitná voda z vodovodu je především určena k jiným účelům než k přímému pití." (z rozhovoru pod názvem Balené minerální vody mají jasné výhody)
8) Tomáš Jirsa, senátor a starosta Hluboké nad Vltavou: "Podporují-li pánové Miko, Bursík, Ambrozek a Moldan současné těžby na Šumavě, nelze je oprávněně nazvat jinak než agenty těžařské lobby." (reakce na článek Na Šumavě za pět set let)
9) Václav Klaus, prezident ČR: "Nemyslím, že je nějaké oteplování klimatu. Nevidím žádná statistická data, která by to dokazovala."
10) Václav Klaus, prezident ČR: "Je zřejmé, že ekologisté nechtějí změnit klima. Chtějí změnit nás a naše chování. Přejí si nás kontrolovat a ovládat."
11) Pavel Kouda, náměstek hejtmanky Ústeckého kraje: "Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla."
12) Martin Langmajer, radní Magistrátu hlavního města Prahy: "Já nemám vůbec žádný problém s tím, když se znehodnotí zemědělská půda, protože v Praze nemá co dělat."
13) Cyril Svoboda, poslanec a ministr pro místní rozvoj: "Zvíře je věcí a nemá smysl tvrdit, že zvíře věcí není."
14) Martin Říman, poslanec a ministr průmyslu a obchodu: "My si samozřejmě velmi pevně a přesvědčivě myslíme, že globální oteplování je pitomost."
15) Gustav Slamečka, ministr dopravy: "Osobně jsem na vládě říkal, že není problém mít chráněná území, ale problém je, kde jsou chráněná. A to bohužel, když se podíváme na ty oblasti a porovnáme si to s těmi plány infrastruktury, tak mnohokrát vidíme, že se nám to jakoby náhodou kryje."
16) Jan Tihlařík, starosta Moravského Písku: "Lelek kozodoj, co tam má být, se odstěhuje tam, kde bude potřeba – tak jako se odstěhovala koliha kvůli Strážnici."
17) Otto Vaďura, jednatel firmy APH-rybníky: "Naším hlavním programovým bodem je, že příroda má sloužit lidem, ne lidé přírodě."
18) Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje: "Vyhlášení výjimečného stavu by nám pak dalo právo, abychom proti této katastrofě zasahovali podle našeho uvážení a mínění odborníků, a nikoliv jen správců parku a ministerstva životního prostředí."

Zdroj: Miroslav Patrik, Děti Země

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Rukojmím v hotelu, zpožděné lety, málo informací. Klienti Thomas Cook trpí

Klienti cestovní kanceláře Thomas Cook získávají od zaměstnankyně letiště v...

Přes 600 tisíc lidí, kteří jsou na zahraniční dovolené se zkrachovalou britskou cestovkou Thomas Cook, má strach....

Migrační tlak zesílil. Pašeráci mění taktiku. EU se dohaduje

Loď Ocean Viking má na palubě 356 migrantů, které vylovila ve Středozemním...

Počet migrantů plujících přes Středozemní moře do Evropy roste. Na Maltu za uplynulý týden přijelo téměř 500 lidí,...

Dva týdny na návrat. Pro klienty Thomas Cook se připravují speciální lety

ilustrační snímek

Cestujícím, kteří jsou v zahraničí se společností Thomas Cook, budou dva týdny k dispozici nové lety, které by je měly...

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Najdete na iDNES.cz