Prosazování další těžby uhlí vyneslo ministru Tošovskému titul Ropáka roku

  11:12aktualizováno  14:29
Ropákem roku 2009 je ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Nepopulární titul získal za návrh počítající s prolomením těžebních limitů. Stejná kauza přinesla i druhé ocenění. Zelenou perlu roku získal za své výroky náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda. Uvedl, že prolomení limitů zvedne v kraji kulturu.

Vladimír Tošovský | foto: Jan ZátorskýMF DNES

VYJÁDŘENÍ MINISTRA

"Aktualizovaná verze Státní energetické koncepce je často zužována pouze na problematiku prolomení těžebních limitů. Jde však o komplexní odborný materiál s více než devadesáti stránkami, z nichž je možnosti prolomení územních limitů věnováno jen několik vět. Od podzimu loňského roku pak o něm probíhá intenzivní debata včetně diskuze s ekologickými organizacemi. Na ministerstvu jsem například přivítal zástupce Greenpeace, Hnutí Duha či sdružení Calla. Děti země, kteří mi cenu Ropák roku udělili a kterou mimochodem rád převezmu, však zájem o diskuzi neprojevily. K energetice nelze přistupovat na základě jednoho hlediska, ale je nutné zohledňovat veškeré relevantní aspekty s cílem zabezpečit spolehlivé dodávky energií pro naše občany a firmy."

Vladimír Tošovský

Ministr Tošovský získal ocenění za předložení návrhu Aktualizace Státní energetické koncepce, který zahrnuje prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku, přestože to odmítá 72 % obyvatel státu. Koncepce počítá kromě dalšího i s rozšířením těžby uranu, ačkoliv odstranění škod z té předchozí má stát 60 miliard korun, zahájením těžby uhlí v Beskydech a rozšířením výroby elektřiny z jaderných elektráren.

Tošovský za své antiekologické aktivity získal od poroty 245 bodů, na druhém místě skončil ředitel energetické společnosti ČEZ Martin Roman za prosazování modernizace hnědouhelné elektrárny Prunéřov II.

"Mezi dvanácti finalisty dominovali hříšníci z oblasti energetiky. Například Martin Roman se umístil na druhém místě kvůli modernizaci elektrárny Prunéřov 2. Hlavní námitka je tam v tom, že ČEZ by se svými zisky byl schopen modernizovat tuto elektrárnu na vyšší účinnost, než mají v úmyslu," uvedl Miroslav Patrik z vyhlašující organizace Děti Země.

Třetí se umístil prezident Václav Klaus. Ten toho má podle lidí i ekologů na triku více. Podporuje kácení kůrovcem napadených stromů kdekoliv v Národním parku Šumava, odmítl novelu zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, která občanům umožní napadnout podezřelá stanoviska, bagatelizuje rizika globální změny klimatu a propaguje nákup klasických žárovek namísto úsporných.

Loni vyhrál Bém

Speciálním živočišným druhem Ropákem bahnomilným titulují Děti Země politiky či úředníky už osmnáct let. Ti ocenění získávají za počiny, které nejvíce ubližují přírodě a životnímu prostředí, do ankety mohou lidé navrhnout kohokoliv.

O CO JDE

Prolomení limitů těžby uhlí by zasáhlo Mostecko, znamenalo by likvidaci Horního Jiřetína a sousedních Černic. K Litvínovu by se hranice hnědouhelného lomu přiblížila na 500 metrů. "To jsou všechno nápady KSČ ze sedmdesátých a osmdesátých let, kdy ODS a ČSSD pouze tyto nápady přemílá a nic nedodává. Je to zombie koncepce, oživlá mrtvola ze sedmdesátých let, která tady dneska nemá co dělat," vysvětlil prvenství Patrik.

V loňské anketě vyhrál Ropáka pražský primátor Pavel Bém z ODS. Antiekologických počinů si nasbíral pro jistotu více, a tak mu podle ekologů vítězství právem patřilo.

Komise jej ocenila za trvalé prosazování výstavby dvou mrakodrapů na pražské Pankrácké pláni navzdory kritice Centra světového dědictví UNESCO o riziku nevratného narušení panorama, nebo například za trvalou podporu výstavby severozápadní části silničního okruhu kolem Prahy v jižní variantě přes obytné části Suchdola, Dolních Chaber a Čimic.

Cyril Svoboda: Zvíře je věc

Zelenou perlu roku 2009 získal náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda z ČSSD a podle poroty je autorem "nejpovedenějšího" výroku na účet přírody a životního prostředí.

"Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla," prohlásil v rozhovoru pro server Aktualne.cz na téma prolomení těžebních limitů na Ústecku.

"Zelenou perlu získal jeden z politiků z Ústecka, díky kterým se na severu Čech od devadesátých let nic nezměnilo. Tehdy politici slibovali, že tam poputují miliardy na útlum těžby, revitalizaci a budování nových pracovních míst. Je mi líto, že o severních Čechách stále platí, že je to místo s ropáky, nikoli s lidmi," dodal Patrik.

Druhými nejúspěšnějšími antiekologickými řečníky jsou předsedkyně Svazu minerálních vod Jana Ježková, která prohlásila, že pitná voda z vodovodu je především určena pro jiné věci než na pití. A pražský radní Jiří Janeček, který svérázným způsobem prosazoval golfové hřiště v Klánovicích (viz box pod článkem).

Třetí místo obsadil lídr křesťanských demokratů Cyril Svoboda. "Zvíře je věcí a nemá smysl tvrdit, že zvíře věcí není," prohlásil.

ROPÁK A PERLA

ROPÁK ROKU 2009: Nezávislá komise složená z vědců, umělců, politiků i ekologických aktivistů vybrala v rámci letošní ankety dvanáct finalistů z celkových třiadvaceti kandidátů. Seznam finalistů a důvody, proč měli ocenění získat, čtěte na stránkách organizace Děti Země.

Ropák

ZELENÁ PERLA ROKU 2009:
1) Pavel Bém, primátor hlavního města Prahy: "Jsem připraven se připoutat nikoliv k bagru či jeřábu, ale k postelím a psacím stolům všech troublemakerů." (odpověď na kritiku, že se ve výstavbě části pražského tunelu Blanka nezákonně pokračuje bez stavebního povolení zrušeného soudem)
2) Pavla Finfrlová, náměstkyně primátora Hradce Králové: "Město si vybudovali lidé pro lidi a nad jejich zájem nelze postavit nic jiného, ani zájem žáby nebo brouka. Někdy bohužel musíme kácet i přes nevoli občanů a protesty pseudoodborníků, aby nám nakonec všechny ty stromy nepopadaly na hlavu."
3) Jiří Hanzlíček, bývalý ekologický poradce ministrů průmyslu: "Paradoxem je, že sdělovací prostředky nás přesvědčují o katastrofických scénářích nárůstu teplot, a u nás se zatepluje."
4) Kateřina Jacques, poslankyně: "Biomasa to je bioodpad, který se zpracovává do biomasy." (jedna z odpovědí v pořadu Uvolněte se, prosím)
5) Jiří Janeček, poslanec a radní Magistrátu hlavního města Prahy: "Já jsem se tam byl podívat, protože když o tom budu hlasovat... Myslím si, že ta lokalita je nádherná. Myslím si, že aby tam byl jenom les, že je to škoda." (z reportáže Reportéři ČT pod názvem Golfové hřiště v Klánovicích)
6) Michal Jančařík, moderátor TV NOVA: "Že někde někdy může bouchnout atomová elektrárna, to se může stát, ale riziko atomových elektráren je pořád menší než smrt zadušením pro všechny." (z odpovědi na otázku, zda vás v krajině ruší obrovské chladící věže jaderné elektrárny či se jich bojíte)
7) Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod ČR: "Pitná voda z vodovodu je především určena k jiným účelům než k přímému pití." (z rozhovoru pod názvem Balené minerální vody mají jasné výhody)
8) Tomáš Jirsa, senátor a starosta Hluboké nad Vltavou: "Podporují-li pánové Miko, Bursík, Ambrozek a Moldan současné těžby na Šumavě, nelze je oprávněně nazvat jinak než agenty těžařské lobby." (reakce na článek Na Šumavě za pět set let)
9) Václav Klaus, prezident ČR: "Nemyslím, že je nějaké oteplování klimatu. Nevidím žádná statistická data, která by to dokazovala."
10) Václav Klaus, prezident ČR: "Je zřejmé, že ekologisté nechtějí změnit klima. Chtějí změnit nás a naše chování. Přejí si nás kontrolovat a ovládat."
11) Pavel Kouda, náměstek hejtmanky Ústeckého kraje: "Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla."
12) Martin Langmajer, radní Magistrátu hlavního města Prahy: "Já nemám vůbec žádný problém s tím, když se znehodnotí zemědělská půda, protože v Praze nemá co dělat."
13) Cyril Svoboda, poslanec a ministr pro místní rozvoj: "Zvíře je věcí a nemá smysl tvrdit, že zvíře věcí není."
14) Martin Říman, poslanec a ministr průmyslu a obchodu: "My si samozřejmě velmi pevně a přesvědčivě myslíme, že globální oteplování je pitomost."
15) Gustav Slamečka, ministr dopravy: "Osobně jsem na vládě říkal, že není problém mít chráněná území, ale problém je, kde jsou chráněná. A to bohužel, když se podíváme na ty oblasti a porovnáme si to s těmi plány infrastruktury, tak mnohokrát vidíme, že se nám to jakoby náhodou kryje."
16) Jan Tihlařík, starosta Moravského Písku: "Lelek kozodoj, co tam má být, se odstěhuje tam, kde bude potřeba – tak jako se odstěhovala koliha kvůli Strážnici."
17) Otto Vaďura, jednatel firmy APH-rybníky: "Naším hlavním programovým bodem je, že příroda má sloužit lidem, ne lidé přírodě."
18) Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje: "Vyhlášení výjimečného stavu by nám pak dalo právo, abychom proti této katastrofě zasahovali podle našeho uvážení a mínění odborníků, a nikoliv jen správců parku a ministerstva životního prostředí."

Zdroj: Miroslav Patrik, Děti Země

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Do Řecka se vrátila ztracená trofej vítěze prvního olympijského maratonu

Do Řecka se vrátila trofej, kterou v roce 1896 na prvních novodobých olympijských hrách získal za vítězství v maratonu...

Britové odmítli nominovat svého eurokomisaře. Brusel zahájil řízení

Evropská komise zahájila řízení proti Británii za to, že odmítla navrhnout komisaře. Londýn podle Komise porušil své...

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Premium

Americké televizní divadlo začíná. Kamera! Zvuk! Akce! Šetření Trumpa živě

Příprava žaloby na prezidenta Trumpa vstoupila do zcela nové fáze. To, co se probíralo za zavřenými dveřmi, se nyní...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.

Najdete na iDNES.cz