Protivládní demonstrace v albánské metropoli Tiraně. (21. ledna 2011)

Protivládní demonstrace v albánské metropoli Tiraně. (21. ledna 2011) | foto: AP

Při protivládních protestech v Albánii zastřelili tři demonstranty

  • 30
Nejméně tři lidé zemřeli během tříhodinové protivládní demonstrace v albánské metropoli Tiraně. Byli zastřeleni, další desítky byly zraněny. Na dvacet tisíc protestujících požadovalo předčasné volby. Prezident Bamir Topi a vůdce opozičních socialistů Edi Rama vyzvali ke klidu.

První dva mrtvé civilisty potvrdil chirurg z vojenské nemocnice v Tiraně. "Zemřeli při střelbě zblízka ze zbraně malé ráže. Zemřeli dříve, než je sem přivezli," řekl Sami Koceku. Třetí oběť násilností nezmínil.

Soukromá televize Top Channel podle agentury APA oznámila, že policie nasadila střelné zbraně, když se dav pokoušel proniknout do vládní budovy.

Protivládní demonstrace v albánské metropoli Tiraně. (21. ledna 2011)
Protivládní demonstrace v albánské metropoli Tiraně. (21. ledna 2011)

Žádné další podrobnosti nejsou známy. Dav házel po zasahujících jednotkách dlažební kostky, také zapálil nejméně tři osobní auta a jednu policejní dodávku. Policie odpověděla slzným plynem, střelbou gumových projektilů a vodními děly. Později ustoupila a umožnila několika stovkám protestujících proniknout na schodiště před vstupem do hlavní vládní budovy, kterou využívá premiér Sali Berisha.

Po tříhodinových bitkách převzali policejní těžkooděnci kontrolu nad centrem města. Televizní záběry ukazují, jak zasahující jednotky obsazují hlavní ulici, zatýkají zbylé protestující a některé bijí obušky.

Desítky raněných, mezi nimi i policisté

Střety si podle úřadů vyžádaly také nejméně 30 zraněných demonstrantů a 25 policistů. DPA zmiňuje až o 70 zraněných policistů. Zástupce ředitele tiranské vojenské nemocnice podle serveru BalkanInsight.com sdělil, že tři lidé utrpěli zranění ohrožující život.

Protivládní demonstrace v albánské metropoli Tiraně. (21. ledna 2011)

Velvyslanectví Spojených států, zastoupení Evropské unie a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vydaly společné prohlášení, ve kterém uvedly, že "hluboce litují dnešní demonstrace v Tiraně, která nebyla poklidná a skončila s několika oběťmi".

Socialistická opozice trvá na tom, že Demokratická strana Albánie (PDSh) vyhrála ve volbách v červnu 2009 podvodem. Šéf PDSh, premiér Berisha však výzvy na přepočítávání volebních lístků odmítl. Socialisté od té doby bojkotují práci parlamentu a organizují protesty odborářů v Tiraně.

Za poslední dvě desítky let, kdy se země po desetiletích tuhého komunismu vydala na cestu demokracie, nejsou politicky motivované násilné střety v ulicích ničím výjimečným.

Například v roce 1997 přišlo o život přes 1 300 osob při násilných protestech okradených lidí, kteří ztratili životní úspory po krachu firem, které fungovaly na principu pyramidových her. Rozzuření střadatelé vyšli do ulic, vyrabovali zbrojní sklady a střelba byla tehdy zcela běžným jevem. Chaos v zemi ukončil až zásah Mnohonárodních ochranných sil (MPF).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video