První kostarická oběť je třiapadesátiletý muž, který trpěl také cukrovkou a chronickou chorobou plic. Celkově se počet mrtvých zvednul na 52, nový typ chřipky předtím zabíjel v Mexiku, Kanadě a USA.
V Japonsku se léčí jeden učitel a dva středoškoláci, kteří v pátek přicestovali do Tokia z USA, ale předtím pobývali na výměnném studentském programu v kanadském Ontariu. Všichni tři jsou v nemocnici. Do karantény bylo umístěno také několik pasažérů letadla, kterým trojice přicestovala.
Prvním potvrzeným případem onemocnění v Austrálii je žena z Nového Jižního Walesu. Onemocněla během cesty do zámoří, ale už se uzdravila.
První případ nákazy nesouvisející s pobytem v zahraničí ohlásila Brazílie. Ke čtyřem nemocným, kteří se nakazili v cizině, přibyl v pátek nakažený, který se infikoval od jiného člověka na brazilském území. - čtěte Prasečí chřipka zabíjela ve třetí zemi. Zemřela žena v Kanadě
Dva nakažení, kteří si nemoc nepřivezli z Ameriky, se objevili také v Itálii. Počátkem května lékaři prokázali nákazu u jedenáctiletého chlapce, který se před tím vrátil z Mexika. Dnes italské úřady oznámily, že virem onemocněl také jeho sedmdesátiletý dědeček a dvouletý bratr. V Itálii tak chřipkou onemocnělo už devět lidí.
Mexiko se vrací k normálnímu životu
WHO na celém světě registruje už přes čtyři tisíce potvrzených případů
Sociolog kritizuje WHOŠvýcarský sociolog Jean Ziegler kritizuje WHO, která podle něj zbytečně šíří strach. "Z 6,2 miliardy lidí zemřelo během několika týdnů na tuto chřipku zhruba 45. Každý den však umírá hladem a na jeho následky hladu 100 tisíc lidí. A to přijímáme s neochvějným klidem," uvedl Ziegler. Považuje proto za ostudné, když činitel WHO prohlásí v médiích, že nový virus A(H1N1) ohrožuje dvě miliardy lidí. Zhruba 953 milionů lidí ve světě navíc trpí permanentní těžkou podvýživou. "A kvůli nim se nepořádají ani tiskové konference, ani mezinárodní mobilizace," uvedl sociolog. |
Nejvíc nemocných, 2 254, je v USA, i když se onemocnění původně šíří z Mexika. Tam je nakaženo podle dosavadních zpráv víc než 1 500 lidí, z nichž 48 zemřelo.
"Dnes máme ve Spojených státech téměř tři tisíce pravděpodobných i potvrzených případů nové chřipky," řekla novinářům Anne Schuchatová z amerického Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci. "Dobrou zprávou je to, že nepředpokládáme růst počtu dalších případů nad hranici epidemie," dodala.
USA mají dva případy úmrtí, Kanada jeden. V posledních dnech se virus také začíná šířit Jižní Amerikou. - čtěte Prasečí chřipka se šíří do Jižní Ameriky, po Brazílii se objevila v Argentině
Mexiko se až na jeden svůj stát na západě země má v pondělí vrátit k normálnímu životu. Znovu se otevřou základní školy, restaurace, stadiony a další místa, kde se shromažďuje větší počet lidí. Uzávěra těchto míst naopak nově platí ve státě Jalisco, kde pravděpodobně na prasečí chřipku zemřeli tři lidé.
Chřipka ustupuje, vyhráno ale není
Přestože chřipka v Mexiku ustupuje, vyhráno zatím podle odborníků není. Virus může totiž v příštích měsících útočit hlavně na jižní polokouli, kde zrovna začíná zimní sezona. Odborníci se proto také zamýšlejí, zda může virus A(H1N1) udeřit na severní polokouli mnohem silněji o několik měsíců později. - čtěte Prasečí chřipka by mohla zaútočit na jižní polokouli, míní experti
Stejné obavy má i hlavní hygienik ČR Michael Vít. "My se domníváme, že jsme v té první vlně, máme z toho obavu, protože teď je na naší části zeměkoule léto, není tu výskyt sezónní chřipky, zatímco na té jižní části už je sezónní chřipka. Máme obavu, aby ta stávající sezónní chřipka náhodou nezmutovala s tímto novým kmenem," řekl Vít v Impulsech Václava Moravce.
"Pak by to šíření mohlo být rychlejší a možná, že by následky mohly být závažnější," dodal.
V Česku bylo zatím vyvráceno 51 podezření na prasečí chřipku, 17 lidí na výsledky dosud čeká.