"U Mexičanů, kteří nemají symptomy nemoci a nebyli v Mexiku během minulého týdne, neexistuje větší pravděpodobnost, že jsou nakaženi chřipkou A(H1N1), než kterýkoliv jiný člověk v zemi, kde se nacházejí," uvedl mluvčí Vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové Rupert Colville.
Povinnost chránit své občany Colville úřadům neupírá, zadržování lidí v karanténě však hodnotí jako oprávněné, jen pokud prokazatelně ohrožují nákazou i okolí. "Nikdo by neměl být uveden do karantény na základě své národnosti. To by znamenalo nepřijatelný případ diskriminace," dodal Colville.
Právě na diskriminaci si nedávno stěžoval mexický prezident. "V mnoha případech máme zprávy, že jsou drženi v karanténě jen proto, že mají mexický pas. Nikoho nezajímá, jestli přicestovali z Mexika, pobývali tam nebo byli v kontaktu s někým z Mexika," řekl velvyslanec v Pekingu Jorge Guajardo. - čtěte o případu Mexičanů v Číně
Zatímco v případě Číny jde o desítky lidí, v Hongkongu úřady zadržely v budově hotelu Metropark 300 hostů a zaměstnanců. Tvrdému opatření předcházelo zjištění, že v hotelu pobýval člověk nakažený virem A/H1N1. A přestože zbytek lidí žádné symptomy nákazy nevykazoval, strávilo osazenstvo v hotelu celý týden.
"Jsem venku, vůbec se mi to uvnitř nelíbilo, ale teď cítím úlevu," řekl indický obchodník Kevin Ireland po týdnu stráveném v hotelovém pokoji. Stejně jako ostatní radostí tleskal a křičel. K chování personálu, který se o zadržené staral, ale Ireland žádné připomínky neměl.
Nálada v hotelu se zvedla už včera v noci, kdy si hosté v očekávání svobody strhli roušky a pustili se do tance na večírku v přízemní hotelové lobby.
Ministr zahraničí York Čou uvedl, že všichni zadržení obdrželi potvrzení o zdravotním stavu. Podle něj k žádnému pochybení nedošlo. "Museli jsme přijmout drastická opatření, abychom zastavili šíření nemoci," hájil se. "Až se příště objeví další osoba s virem, stále se budeme snažit ji izolovat," dodal.
Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace onemocnělo prasečí chřipkou ve světě přes 2 380 lidí. Evropa dnes ohlásila nové případy ve Španělsku, Itálii, Nizozemsku a Velké Británii. USA nyní evidují 1 639 případů nákazy ve 43 státech. Na prasečí chřipku dosud zemřelo přes 45 lidí v Mexiku a dva lidé v USA.