Hjona, který ministerstvo obrany vedl od loňského roku, zabila podle jihokorejské rozvědky popravčí četa 30. dubna veřejně před několika stovkami lidí palbou z protiletadlové zbraně. Ministr, který ještě v dubnu vystoupil s projevem na bezpečnostní konferenci v Moskvě, údajně ztratil u Kima vážnost poté, co usnul během vojenské přehlídky.
Pokud se likvidace Hjona potvrdí, bude jeho smrt součástí rozsáhlé čistky, kterou se severokorejský vůdce Kim Čong-un snaží upevnit svou moc. V dubnu jihokorejská rozvědka uvedla, že severokorejský diktátor letos nechal údajně popravit 15 činitelů, z nichž někteří kritizovali jeho politiku. S nejnovější zprávou nyní předstoupila před parlamentem.
Poprava blízkého spolupracovníka překvapila analytiky, kteří upozorňují, že to může poukazovat na nestabilitu v KLDR a nejistotu Kim Čong-una. Reportér BBC v Jižní Koreji uvedl, že veřejné a brutální zabití značí neloajalitu ministra obrany.
„Pokud se zprávy o popravě potvrdí, ukazuje to na impulzivní rozhodování Kim Čong-una. Lídr Severní Koreje se necítí bezpečně,“ tvrdí Mike Madden z výzkumného ústavu zabývajícího se KLDR.
Podle webu NK News se Hjon objevil ve státní televizi jen den před svou popravou. Podle jihokorejské tajné služby byl zabit dva či tři dny po zatčení a bez soudu. Informací o Hjonovi není mnoho, ví se, že loajálně pracoval pro otce nynějšího vůdce a od roku 2010 byl generálem. Jeho vliv stoupal, až se v loňském roce stal ministrem obrany.
K pravidelným čistkám ve vládních a nejvyšších vojenských kruzích se často uchyloval i Kimův otec Kim Čong-il a také děd a zakladatel totalitního státu Kim Ir-sen. Koncem roku 2013 nechal Kim Čong-un popravit svého strýce Čang Song-tcheka, který byl považován za hlavní postavu v pozadí vlády. Čang pomohl severokorejskému vůdci upevnit jeho moc poté, co v prosinci 2011 zemřel Kim Čong-il.
Test rakety byl podvod, soudí experti
Zpráva o Hjonově popravě objevila jen pár dní poté, co severokorejská média triumfálně oznámila, že KLDR uskutečnila úspěšnou zkoušku nové střely SLBM (submarine-launched ballistic missile), na niž osobně dohlížel Kim Čong-un. Kim balistickou střelu označil za „strategickou zbraň světového významu schopnou zasáhnout a zničit v kterémkoli moři nepřátelské síly omezující suverenitu a důstojnost KLDR“.
Pozor, manévryKLDR varovala svého jižního souseda, že plánuje tento týden uskutečnit vojenské cvičení s ostrou palbou poblíž sporné námořní hranice mezi oběma Korejemi. KLDR provedla podobné manévry již loni. Více než stovka střel tehdy dopadla na jižní stranu hranice, což vyvolalo odvetnou palbu ze strany Soulu. Podle severokorejské armády se cvičení má konat mezi 13. a 15. květnem u západního pobřeží Korejského poloostrova. "Pokud KLDR přikročí k jakýmkoli provokacím v našich vodách, budeme na to důrazně reagovat," uvedla jihokorejská armáda ve svém prohlášení. zdroj: ČTK |
Američtí analytici, kteří pečlivě sledují severokorejské zbrojní programy, o tom ale přesvědčeni nejsou. „Mám vážné pochybnosti,“ citovala agentura AFP amerického odborníka Josepha Bermudeze, který pravidelně píše články o raketovém programu Pchjongjangu.
Bermudez upozornil, že ponorka ukázaná Severokorejci je model, který byl uveden do služby teprve v říjnu, a je nepravděpodobné, že by toto plavidlo bylo již připraveno na odpalování střel.
Na satelitních snímcích je navíc patrné, že poblíž ponorky je plavidlo s plochou palubou, které velmi připomíná plošinu ke zkušebním odpalům raket, poznamenal Bermudez. „Je pravděpodobnější, že test vychvalovaný Pchjongjangem byl proveden z tohoto plochého plavidla,“ dodal Bermudez, který pracuje jako poradce americké armády.
Také u fotografií balistické střely letící vzhůru nad mořskou hladinou, které zveřejnila severokorejská tisková agentura KCNA, jsou podle Bermudeze „jisté nesrovnalosti“.
Jeden ze záběrů „ukazuje na vodní hladině (pod raketou) růžový odlesk“, uvedl americký odborník. „Ten bychom očekávali, že uvidíme, když bude z motoru šlehat plamen. Na snímku však není žádný plamen, jen dým a voda,“ podotkl s tím, že tyto detaily „mohou naznačovat, že fotografie poskytnuté veřejnosti byly nějakým způsobem upraveny a zfalšovány“.
Střela objevující se na snímcích podle Bermudeze neodpovídá ostatním raketám v severokorejském zbrojním arzenálu, což může svědčit o tom, že se Pchjongjang snaží vyvinout novou střelu pro použití z ponorek.