Výsledky průzkumu představil na tiskové konferenci místopředseda sněmovního zahraničního výboru a poslanec ODS David Šeich. Průzkum objednal a zaplatil Šeich sám.
Tazatelé se na otázku "Znepokojuje vás, že Spojené státy hodlají vystavět část svého protiraketového deštníku ve střední Evropě?" ptali ve dvanácti ruských velkoměstech: Volgograd, Rostov na Donu, Krasnodar, Lipeck, Jěkatěrinburg, Vladimir, Voroněž, Sankt Petěrburg, Moskva, Jaroslavl, Kirov a Kaliningrad.
"Výsledky výzkumu ukázaly, že téměř polovinu ruských obyvatel problematika umístění částí protiraketové základny ve střední Evropě vůbec nezajímá," uvedl Šeich.
Z toho podle něj vyplývá, že výroky Vladimira Putina na adresu amerického protiraketového deštníku jsou více než přehnané a postoj běžného ruského občana k USA není zdaleka takový, jak jej v rámci zahraniční politiky prezident Putin prezentuje.
"Kdyby o umístění základny a radaru ve střední Evropě rozhodovali občané Ruské federace a ne vláda v čele s prezidentem Putinem, nemusely by vznikat diplomatické rozmíšky," dodal Šeich.
O případné stavbě vyjednává česká vláda s Američany už rok. Premiér Mirek Topolánek si myslí, že návrhy smluv s USA o možném umístění protiraketového radaru na českém území mohou být podepsány začátkem dubna na summitu NATO v Bukurešti. - více zde