Demonstranti při berlínském protestu proti policejní brutalitě a rasové nerovnosti v USA. (6. června 2020) | foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Policisté přes palubu? Německo rozčílil zákon, který začal platit v Berlíně

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Představme si následující situaci: městský policista v Berlíně chce v rámci svého povolání provést namátkovou kontrolu totožnosti. Dotyčná osoba odmítne spolupracovat a policistu obviní z rasismu a diskriminace. Následně podá stížnost a žádost o odškodnění. Nemusí dokazovat, zda se jí popsaná verze události skutečně stala a zda je stížnost oprávněná. Je na policistovi, aby dokázal opak.

Právě to umožňuje nový zákon proti diskriminaci, který začal platit v Berlíně. Zákon, jejž přijala berlínská zemská koalice složená ze sociálních demokratů (SPD), Zelených a postkomunistické Levice, nemá na celostátní úrovni ani v jiných spolkových zemích obdoby. Za velmi problematické se považuje především to, že důkazní břemeno ve sporných případech bude ležet na policistovi, tedy na straně obviněného.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video