V Bostonu dopadli podezřelého teroristu, skrýval se v lodi. Prozradila ho krev

  • 1333
Americká policie dopadla 19letého Džochara Carnajeva, který je podezřelý z pondělních krvavých útoků při maratonu v Bostonu. Policie ho zadržela na bostonském předměstí Watertown, kde se skrýval v lodi. Se svým bratrem, který zemřel v pátek po přestřelce, má zřejmě na svědomí životy čtyř lidí.

ZADRŽEN!!! Stíhání je u konce. Pátrání hotovo. Je po teroru. A spravedlnost zvítězila. Podezřelý je ve vazbě.

Těmito slovy oznámila zadržení podezřelého mladíka bostonské policie na sociální síti Twitter před třetí hodinou ranní SELČ, kdy bylo v Bostonu devět hodin večer. Když chvíli poté policie uspořádala tiskový brífink kousek od místa dopadení a zadržení podezřelého teroristy potvrdila, v ulicích Watertownu vypukl jásot.

Džochar Carnajev je podle bostonské policie ve vážném stavu. Televizní stanice CNN uvedla, že utrpěl těžká zranění a ztratil mnoho krve. Nyní je hospitalizován v přísně střežené městské nemocnici v Bostonu (více o jeho zdravotním stavu a spekulacích o možné výši trestu čtěte zde).

Podle starosty Bostonu Toma Menina se podezřelý skrýval v lodi na dvoře jednoho z domů. Policie dostala tip od jednoho z místních obyvatel, který si všiml u lodě stop krve.

Podle svědků jely desítky policejních aut rychle k místu, odkud byla později slyšet střelba. "Je tam asi 50 mužů se zbraněmi, všichni na sobě mají neprůstřelné vesty, někteří mají před sebou štíty. Shromáždili se na konci Franklinovy ulice," tvrdila tamní obyvatelka Anna Bedirianová.

Policie člun obklíčila. Vnitřek nejprve sondovala z helikoptéry pomocí infrakamery, poté použila paralyzující granáty, aby podezřelého ochromila. Samotné zadržení probíhalo velmi opatrně, protože si zasahující jednotka nebyla jistá, jestli skrývající se muž nemá na sobě sebevražednou vestu.

Na mapě Bing je vidět dům s lodí na zahradě, kde pravděpodobně policie zadržela

Na mapě Bing je vidět dům s lodí na zahradě, kde pravděpodobně policie zadržela Džochara Carnajeva podezřelého z bombového útoku na maraton v Bostonu.

Podle fotografa deníku Boston Globe bylo slyšet, jak policie na Carnajeva volá: "Víme, že tam jste. Vyjděte ven s rukama nad hlavou."

Džochar Carnajev je podezřelý z pondělních útoků na bostonském maratonu spolu se svým o sedm let starším bratrem Tamerlanem, který je mrtev. Bratři jsou údajně čečenského původu.

Rukou bratrů zemřeli čtyři lidé

Oba muži podle policie v noci na pátek zabili v areálu Massachussettského technického institutu (MIT) v Cambridge člena policejní ostrahy. Pak ukradli auto, jeho řidiče nechali vystoupit, když mu předtím řekli, že mají na svědomí pondělní exploze, při kterých v cíli bostonského mezinárodního maratonu tři lidé zemřeli a na přes 170 dalších bylo zraněno.

Policisté vůz s oběma útočníky pronásledovali na bostonské předměstí Watertown; atentátníci přitom na pronásledovatele házeli výbušniny.

Fotogalerie

Při přestřelce byl postřelen i jeden z policistů. Na předměstí Watertownu se policistům vůz podařilo zastavit a po desetiminutové přestřelce jednoho z podezřelých zadržet.

Tamerlan však byl zraněn a později zemřel v nemocnici. Lékaři uvedli, že muže přivezli se zástavou srdce a přes oživovací pokusy se jim ho nepodařilo zachránit. V 1:35 místního času (7:35 SELČ) ho prohlásili za mrtvého. Údajně utrpěl několik zranění způsobených střelnou zbraní a zřejmě také výbušninami. Šestadvacetiletý muž měl při zatýkání na těle připevněnou malou bombu. 


Mladšímu Džocharovi se podařilo z místa přestřelky uprchnout. Policie věří, že to byl právě on, kdo do košů v cílové rovince bostonského maratonu umístil výbušniny.

"Věříme, že to je terorista. Věříme, že to je muž, který sem přišel, aby zabíjel lidi. Musíme ho zadržet," prohlásil komisař bostonské policie Edward Davis. Na svém účtu na Twitteru uvedl, že hledaný je ozbrojený a nebezpečný.

Policie po druhém z podezřelých atentátníků z pondělního maratonu nakonec pátrala v oblasti Bostonu skoro 24 hodin.

Výbuchy v Bostonu

V blízkosti noční přestřelky policisté našli "značné množství podomácku vyrobených výbušnin". "Několik už jsme odstranili nebo nechali vybuchnout. V následujících hodinách nás však čeká ještě více balistické práce," uvedl vyšetřovatel Timothy Alban.

Situace ve Watertownu byla nepřehledná i kvůli vzájemné spolupráci médií a policie. Ta je požádala, aby prchajícímu muži nenapomáhala příliš detailním zpravodajstvím a živě nepřenášela záběry zasahujících policistů či příslušníků armády.

O průběhu akce policie informovala na svém twitteru, kde dříve vyhlásila pátrání po zelené hondě s poznávací značkou 116-GC7. Po hodině a půl jej odvolala s tím, že se vůz už našel. "Význam tohoto auta pro celý případ zatím není známý," upřesnil vyšetřovatel na podvečerním tiskovém brífinku.

FBI také důrazně varovala obyvatele Bostonu, aby se nesnažili proti podezřelému sami zasahovat. Z poznatků totiž vyplývalo, že u sebe má výbušniny. Zástupci města požádali o shovívavost a trpělivost (více o situaci ve městě při mimořádném opatření čtěte zde).

Zmatek v Cambridgi

Při střelbě v Cambridge se nejprve nevědělo, kdo za útokem stojí. Policie přišla s informací, že se jednalo o dvojici podezřelých z bostonského bombového útoku až následně.

Totožnost podezřelých

Podezřelí jsou bratři - 26letý Tamerlan Carnajev byl zabit při přestřelce s policií, 19letý Džochar Carnajev byl dopaden po téměř 24hodinové policejní akci. Totožnost obou mužů už potvrdila FBI. Starší z bratrů se narodil v Rusku, mladší pak v Kyrgyzstánu. Oba mají údajně armádní zkušenosti a do USA přicestovali v letech 2002 a 2003, uvedl server NBC News. Podle zdroje agentury Reuters byl Tamerlan již v roce 2011 vyslýchán FBI na žádost nejmenované zahraniční vlády. Výslech prý ale nepřinesl žádné výsledky a celá záležitost byla odložena.

Profily podezřelých čtěte zde.

Ochranka školního komplexu nejprve dostala hlášení, že v areálu někdo narušuje pořádek. Na místo se tedy vydal jeden z policistů. Útočník však po něm okamžitě začal střílet a několikrát ho zasáhl.

První informace hovořily o tom, že policista je jen zraněný, po převozu do nemocnice však svým zraněním podlehl.

Škola o střelbě informovala i na svých webových stránkách. Zde se píše, že střelba se v areálu ozvala ve čtvrtek večer místního času u budovy číslo 32. Tu údajně okamžitě obklíčila policie. Vedení univerzity popsalo situaci jako velmi nebezpečnou, studenti neměli podle výzvy opouštět své pokoje. Bezpečnostní opatření byla několik hodin po incidentu odvolána.

Média během prvních okamžiků zátahu ve Watertownu netušila, co se děje. Záběry CNN  ukazovaly nahého muže v poutech, nebylo však jasné, zda to byl jeden z podezřelých, nebo jiný zadržený, o kterém se policie nezmínila. Učitel z MIT později uvedl, že tento muž byl propuštěn a byl to jen náhodný kolemjdoucí.

Kde se odehrávaly nejdůležitější události po bombovém útoku v Bostonu.

Kde se odehrávaly nejdůležitější události po bombovém útoku v Bostonu.