Poláci sčítají poslední hlasy, volby vyhrála opozice

  11:35aktualizováno  15:02
Polské volby mají přesvědčivého vítěze – Občanskou platformu. Ještě zbývá sečíst půl procenta hlasů, nicméně porážka premiéra Jaroslawa Kaczynského je jistá. Poláci přišli k urnám v rekordním počtu s přesvědčením, že chtějí ukončením konzervativní vlády umožnit reformy.

Vítěz voleb Donald Tusk s manželkou Malgorzatou. | foto: Peter AndrewsReuters

Volební komise ohlásila sečtení 99,5 procenta hlasů.
Zbývá sečíst především lístky odevzdané v zahraničí, což si prý vyžádá více času. Volit přišlo přes padesát procent obyvatel, tedy nejvíc za posledních šestnáct let.

Občanská platforma Donalda Tuska vítězí s 41,4 procenta hlasů. Konzervativci strany Právo a spravedlnost, které vede dosavadní premiér Jaroslaw Kaczynski, získali 32,2 procenta.

Na třetím místě se drží postkomunisté ze sdružení Levice a demokraté, které vede bývalý prezident Alexander Kwasniewski. Zaškrtlo je zhruba 13,2 procenta lidí.

Očekává se, že hlavním partnerem v koaličních jednáních bude platformě rolnická Polská lidová strana, která se jako čtvrtá dostala do parlamentu s výsledkem 8,9.

Prezident může být komplikace
Tusk, který se s největší pravděpodobností stane novým premiérem, chce najít širokou parlamentní koalici k prosazení hospodářské reformy a především přesměrování země k většinové politice Evropské unie.

"Budeme muset najít co nejširší definici spolupráce se všemi, kteří chtějí zbavit Právo a spravedlnost moci," řekl polskému rádiu Tok muž číslo dvě platformy Bronislaw Komorowski.

Jaroslaw Kaczynski s třiceti procenty voličů uznal porážku už při předběžných výsledcích v neděli. "Budeme opozicí rozhodnou a tvrdou," prohlásil. - více zde

Jeho bratr Lech Kaczynski přitom zůstává nejméně do roku 2010 prezidentem a může například blokovat zákony, které bude prosazovat nová vláda.

Koalice má šanci
Občanská platforma má naději asi na 208 křesel v Sejmu, dolní komoře polského parlamentu. Polská lidová strana by mohla obsadit 35 míst – případná koalice s platformou by tak obsadila 243 míst komory, která celkem čítá 460 křesel.

"Polsko bude opět věrohodné. Máme šanci se stát normální evropskou zemí," prohlásil jeden z místních uznávaných politických analytiků Zbigniew Lewicki v reakci na porážku nacionalistických tendencí Kaczyńského vlády, která v EU získala pověst kverulanta.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vítězům voleb blahopřál s tím, že se ČR i s vládou premiéra Jaroslawa Kaczynského dobře spolupracovalo.

"Od nové, středopravicové vlády očekávám, že zajistí nutné reformy v Polsku, bude více spolupracovat v Evropské unii a bude méně konfrontační k Německu než vláda dosavadní," dodal.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele dál houstne atmosféra. Začínají zbíhat první vojáci, střelba na hranicích si vyžádala první mrtvé. Lídr...

Kim je v obrněném vlaku, směr Vietnam. Míří na další summit s Trumpem

Donald Trump a Kim Čong-un během historického setkání v Singapuru (12. června...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v příštích dnech oficiálně navštíví Vietnam. Podle tamního ministerstva zahraničí ho...

Najdete na iDNES.cz