Srbský prezident Boris Tadič (vlevo) a premiér Mirko Cetkovič oznamují, že podají přihlášku do EU. (19. prosince 2009)

Srbský prezident Boris Tadič (vlevo) a premiér Mirko Cetkovič oznamují, že podají přihlášku do EU. (19. prosince 2009) | foto: AP

Podáme přihlášku do EU, řekli Srbové. Do Unie mohou ode dneška bez víz

  • 19
Srbský ministerský předseda Mirko Cvetkovič oznámil, že se jeho země rozhodla do konce roku podat přihlášku do Evropské unie. Vláda své rozhodnutí symbolicky oznámila v den, kdy Srbové, stejně jako Makedonci a Černohorci, mohli poprvé vyrazit do většiny zemí Unie bez víz.

"Srbská vláda se rozhodla podat přihlášku do EU. Teď čekáme, že nám Švédsko (jakožto nynější předsednická země Unie) řekne, kdy bude možné ji oficiálně předložit," řekl srbský premiér Mirko Cvetkovič.

Podle zdrojů agentury Reuters by se tak mohlo stát na začátku příštího týdne. Srbský prezident Boris Tadič v souvislosti s přihláškou uvedl, že kandidaturu Bělehrad probíral se všemi členy sedmadvacítky a velká většina prý úmysl podpořila.

Do Unie na 90 dní bez víz

Vláda se pro podání přihlášky oficiálně rozhodla v den, kde pro občany Srbska, stejně jako pro Makedonce a Černohorce, začal platit bezvízový režim ve vztahu k zemím takzvaného schengenského prostoru.

Makedonci oslavují v ulicích Skopje zavedení bezvízového styku do EU (19. prosince 2009)

Makedonci oslavují v ulicích Skopje zavedení bezvízového styku do EU (19. prosince 2009)

ČEŠI A BALKÁn BEZ VÍZ

"Žádná speciální opatření nechystáme," řekla iDNES.cz mluvčí cizinecké policie Michael Reichertová v souvislosti se zavedením bezvízového styku na krátkodobé pobyty pro Srby, Makedonce a Černohorce. "Jedná se jen o krátkodobé pobyty do tří měsíců. O vízum navíc nemusí žádat jen majitelé pasů s biometrickými údaji, ostatní této povinnosti podléhají," upřesnila Reichertová.

Obyvatelé těchto zemí vybavení biometrickým pasem tak mohou bez víza pobývat až 90 dní v 25 zemích, které tvoří Schengen a mezi nimiž je i Česká republika.

Všechny tři země historický krok oslavují jako návrat do "evropské rodiny" a další přiblížení se k Evropské unii, kam chtějí vstoupit.

"O to jsme bojovali. Trvalo to dvacet let, ale lépe pozdě než nikdy," řekl při ceremonii na srbsko-maďarské hranici srbský ministr zahraničí Vuk Jeremić. Dodal, že "ode dneška je Srbsko mnohem blíž Evropě než včera".

Ministři vnitra všech tří zemí ve společném prohlášení napsali, že odstranění vízové povinnosti "je pro západní Balkán významným povzbuzením v přibližování se Evropské unii".

V ulicích Skopje se tančilo

V makedonské metropoli Skopje se na oslavu tohoto kroku v noci na dnešek navzdory mrazu tančilo v ulicích. "Vízová zeď pro Makedonii padla. Je to super!" citovala agentura AFP jednoho účastníka oslav.

Makedonci oslavují v ulicích Skopje zavedení bezvízového styku do EU (19. prosince 2009)

Makedonci oslavují v ulicích Skopje zavedení bezvízového styku do EU (19. prosince 2009)

Mnozí v Srbsku, Makedonii a Černé Hoře připomínají, že evropské země zavedly vízovou povinnost v roce 1991 jako krok proti režimu Slobodana Miloševiče, prezidenta Jugoslávie, jejímiž součástmi všechny tři zmíněné státy tehdy byly.

BALKÁNSKÉ ZEMĚ NA CESTĚ DO EU

- Srbsko podá žádost deset let po skončení válečných konfliktů v prostoru bývalé jugoslávské federace, které v 90. letech uvrhly region do etnického násilí a politické nestability.

- Ze zemí bývalé Jugoslávie je v Evropské unii zatím jen Slovinsko. O přijetí vyjednává Chorvatsko, které by toho mohlo dosáhnout v roce 2012.

- Status kandidátské země má ještě Makedonie. Černé Hoře, která o přijetí také usiluje, nebyl zatím tento status přiznán.          autor: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video