Po odletu z Británie je Pinochet křepký

- Po devítihodinové lékařské prohlídce ve vojenské nemocnici se 3. března bývalý chilský diktátor Augusto Pinochet vrátil v pancéřovaném voze do svého bydliště v luxusním předměstí metropole Santiago de Chile.
Poměrně rychlé propuštění generála vyvolává nové spekulace o jeho zdravotním stavu, který byl údajně tak vážný, že přiměl Británii vrátit diktátora do Chile.
Politický vývoj v Chile
11.9.1973 - vojenský převrat; v jeho čele generál Augusto Pinochet Ugarte; svrhl vládu Lidové jednoty (prezident Allende zabit) a nastolil vojenskou diktaturu, která se tvrdě vypořádala s demokratickými silami; oběti: přes 15.000 osob zabito, asi 500.000 občanů prošlo vězeními; přes 2000 osob zmizelo a na 900.000 před terorem uprchlo do zahraničí; zakázány levicové politické strany, znárodněný majetek vrácen z větší části původním majitelům.
červen 1974 - A. Pinochet označován za nejvyššího šéfa státu
prosinec 1974 - A. Pinochet prohlášen prezidentem
prosinec 1976 - poprvé od vojenského převratu se na společném jednání sešly politické strany dříve zastoupené v Lidové jednotě a vypracovaly společnou strategii boje za svržení fašistické diktatury, vytvoření široké antifašistické fronty a nastolení svobody a demokracie v zemi.
11.9.1980 - v referendu schválen Pinochetův návrh nové ústavy
11.3.1981 - podle nové ústavy začalo přechodné období, které trvalo do 1989; koncem přechodného období měl být schválen prezidentem do 1997 jako jediný kandidát junty
1983 - uspořádán první tzv. Den národního odporu; mohutné protivládní demonstrace požadovaly odchod Pinocheta; politická opozice zahrnula všechny vrstvy společnosti, avšak zůstala nejednotná; většinou odmítla ozbrojený boj
1985 - začal tzv. hospodářský zázrak; země se zařadila k hospodářsky nejúspěšnějším v Latinské Americe

5.10.1988 - A. Pinochet ve volbách, které dal sám vyhlásit, poražen; 56,48 % hlasů ho odmítlo jako příštího prezidenta do 1997

zdroj: ČTK

Původně se předpokládalo, že Pinochet bude hospitalizován aspoň několik týdnů.

Šéf vojenské kliniky plukovník Alejandro Campusano sdělil, že Pinochetovo zdraví je "vězněním v Londýně oslabeno".

Když 84letý generál opouštěl nemocnici, šel sám o hůlce. Jeho odpůrci se domnívají, že Pinochet v Británii vodil za nos lékaře, kteří ho prohlásili za neschopného procesu.

Ihned po triumfálním příletu do Santiaga 3. března Pinochet nastoupil do vrtulníku, který ho převezl do nedaleké vojenské nemocnice. Pinocheta přivítaly tisíce nadšených Chilanů skandováním jeho jména. Lidé mávali i z oken přilehlých budov.

Bývalý diktátor se zvedl z kolečkového křesla, po ploše letiště se pohyboval pouze za pomoci své hůlky a objímal se na uvítanou s řadou z asi 200 osobností. Ostatní zdravil kynutím ruky.

Podvedl Pinochet britské lékaře?
"Pro nás to ale není žádné překvapení, že v Santiagu vystupuje křepce," řekl pro agenturu AFP představitel chilské komunity v Londýně Carlos Reyes.

"Britské lékaře a úřady evidentně podfoukl. V Londýně řeči kolem něho vytvářely dojem, že se bez kolečkového křesla málem neobejde, v Santiagu vystupoval svěže po svých jako hrdina," upozorňuje Reyes.

Také organizace ochránců lidských práv Amnesty International, která v Británii usilovala o Pinochetovo postavení před soud, zastává nyní názor, že okolnosti generálova návratu domů navozují možnost různých podezření.

"Bohužel také postup ministra vnitra (Jacka Strawa), který neumožnil ověření oficiálního lékařského posudku, nechává nezodpovězené některé podstatné otázky," uvedl mluvčí AI. "Budeme další vývoj kolem generála v Chile sledovat," dodal.

Šestnáct měsíců držen v Británii
Zhruba ve čtvrt na tři odpoledne 2. března 2000 se Pinochetovo letadlo odlepilo od země a zamířilo do Chile. Startovalo z vojenské základny Waddington v hrabství Lincolnshire ve východní Anglii.

Definitivně tím skončily snahy soudit bývalého chilského diktátora v Evropě.

Pinochet opustil v doprovodu policie pronajatou vilu v hrabství Surrey asi hodinu poté, co britský ministr vnitra Jack Straw rozhodl nevydat Pinocheta k soudnímu stíhání.

Vila v hrabství Surrey byla od ranních hodin obléhána zesílenými policejními jednotkami i početnými štáby novinářů. Poblíž vily, v níž byl Pinochet zadržován, se přes noc shromáždilo několik stovek lidí, kteří protestovali proti generálovu propuštění. Někteří z nich přišli na demonstraci s kříži symbolizujícími oběti Pinochetovy diktatury.   Obhájci lidských práv také protestovali proti rozhodnutí britské vlády umožnit Pinochetovi návrat do vlasti před budovou ministerstva vnitra. 

Pinochetovi stoupenci oslavují
V ulicích Chile začali Pinochetovi stoupenci po probdělé noci plné očekávání ještě před svítáním 2. března halasně oslavovat. Mezi slzami a výkřiky radosti se ozývalo i bouchání zátek od šampaňského. V generálním štábu Pinochetovy nadace obdivovatelé poskakovali za zpěvu a vypouštění balónů, mávání vlajek a portrétů bývalého diktátora. "Doufáme, že nic nezabrání" tomu, aby během dvou až tří hodin odstartovalo letadlo chilského letectva s Pinochetem na palubě, prohlásil výkonný ředitel Pinochetovy nadace generál ve výslužbě Luis Cortés Villa. "Jsme plni naděje, noční můra je pryč."

Britský ministr vnitra Jack Straw oznámil, že  Pinocheta propustí, ve čtvrtek 2. března v devět hodin ráno. Své rozhodnutí zdůvodnil diktátorovým špatným zdravotním stavem.

Vydání Pinocheta požadovaly Španělsko, Švýcarsko, Belgie a Francie.

Do diktátorova odletu se žádná země proti rozhodnutí Jacka Strawa neodvolala. Tím je kauza pro Evropu uzavřena.

Pinochet byl zatčen v říjnu 1998 v Británii na žádost španělské justice.

Ministr Straw se odvolával na doporučení britských lékařů, kteří v lednu při zdravotní prohlídce dospěli k tomu, že čtyřiaosmdesátiletý generál má po sérii mozkových příhod těžce poškozený mozek. Nebyl by proto schopen podstoupit soudní proces.

Španělsko, Švýcarsko, Belgie a Francie, tedy země, které Pinochetovo vydání požadovaly, zdravotní zprávu  zpochybnily . Poslední dvě jmenované země navíc požadovaly, aby byl Pinochet znovu vyšetřen nezávislými lékaři. Chilský generál by však s novou prohlídkou jen stěží souhlasil a britská vláda by mu opakovaní zdravotních testů ani nemohla nařídit.

Chronologii Pinochetova případu najdete ZDE.

Definitivní tečku za případem udělají zřejmě chilské orgány, které rozhodnou, zda generál má být pohnán ke spravedlnosti. Vzhledem k zdravotnímu stavu Pinocheta a k jeho senátoskému křeslum které mu zaručuje imunitu, se to však nezdá příliš pravděpodobné.

Pinochetovo letadlo startuje z vojenské základny Waddington v hrabství Lincolnshire ve východní Anglii.

Letadlo chilských ozbrojených sil čekalo na Pinocheta na základně Royal Air Force, snímek byl pořízen 30. ledna 2000.

Chilané v Santiagu oslavují propuštění Pinocheta.

Snímek z oslav propuštění Pinocheta v Santiagu.

Bývalý chilský diktátor opustil v doprovodu policie pronajatou vilu v hrabství Surrey.

Britský ministr vnitra Jack Straw přichází do úřadu těsně před tím, než oznámil své rozhodnutí propustit Augusta Pinocheta.

Britský ministr vnitra Jack Straw přichází do úřadu těsně před tím, než oznámil své rozhodnutí propustit Augusta Pinocheta.

Augusto Pinochet kráčí od letadla k vrtulníku, který ho přepravil do vojenské nemocnice.

Augusto Pinochet vystupuje z letadla na letišti v Santiagu.

Augusto Pinochet zdraví své příznivce těsně po příletu na letišti v Santiagu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video