Izraelští tankisté využívají pětidenní příměří ke společenským hrám.

Izraelští tankisté využívají pětidenní příměří ke společenským hrám. | foto: Reuters

Pětidenní příměří v Gaze nahlodala první raketa a noční razie

  • 21
Příměří, které uzavřeli Izraelci a Palestinci minulý čtvrtek v pásmu Gazy, se chvěje. Z pásma vylétla první raketa. Dopadla na území židovského státu, ale nikoho nezranila. Izraelci zase úřadovali na Západním břehu Jordánu, kde zabili dva Palestince.

Střela, která vylétla ze severní Gazy, znamená první porušení příměří uzavřeného minulý týden mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamas. - o příměří čtěte zde

Dopadla v oblasti Nahal Oz, nikoho nezranila. K útoku se podle serveru aljazeera.net zatím nikdo nepřihlásil. "Víme o raketě, jež dopadla v blízkosti bezpečnostního plotu na izraelské straně," potvrdila mluvčí armády židovského státu.

Sámí Abú Zuhrí z Hamasu prohlásil, že hnutí o útoku nic neví a nadále dodržuje příměří. Hamas pásmo Gazy už rok ovládá a umírněný prezident Mahmúd Abbás z konkurenčního Fatahu nemá na dění v teritoriu v podstatě žádný vliv.

K dalšímu incidentu došlo v Nábulusu na Západním břehu Jordánu, kde izraelská armáda během nočních razií zabila dva Palestince. Jeden z nich, Tárik Juma Abú Ghálí, patřil k hlavním vůdcům skupiny Islámský džihád na Západním břehu. Izraelci tvrdí, že vedl teroristická komanda a účastnil se výroby výbušnin.

Přestože se příměří na Západní břeh Jordánu nevztahuje, smrt dvou Palestinců může křehkým klidem zbraní otřást. "Smír v Gaze neznamená, že budeme čekat na místě, až nás jednoho po druhém zabijí," uvedl Islámský džihád v prohlášení.

Šalit na svobodu?
V Káhiře se mezitím sešli k jednání izraelský premiér Ehud Olmert a egyptský prezident Husní Mubarak. "Budou hovořit o situaci v pásmu Gazy, kde hrál Egypt zásadní roli ve vyjednání příměří. Je to křehká situace a my chceme mluvit o tom, kam povede," řekl mluvčí Olmertova kabinetu Mark Regev.

Pětidenní příměří je pro Izrael mimo jiné příležitostí, aby popohnal Palestince k vydání zajatého vojáka Gilada Šalita. Toho se příslušníci militantního hnutí Hamas zmocnili téměř na den přesně před dvěma lety. -čtěte Izraelský voják je dva roky v zajetí

Nejasný je osud dalších dvou vojáků, Ehuda Goldwassera a Eldada Regeva, které rovněž před dvěma roky unesli Libanonci z hnutí Hizballáh. Únos tehdy sloužil jako rozbuška letní války mezi Izraelem a Hizballáhem -vše o konfliktu čtěte zde

Zatímco o Šalitovi se ví, že je naživu, osud dalších dvou vojáků je nejasný a je možné, že zahynuli už během incidentu. Vláda má jednat o tom, zda je neprohlásit za mrtvé. Ať tak či tak, na jejich vydání trvá. "Izrael musí navrátit vojáky zpět do vlasti - i pokud jsou mrtví," citoval The Jerusalem Post ministra obrany Ehuda Baraka.

Olmert byl doma kritizován za to, že ke smíru s Palestinci nepřistoupil až ve chvíli, kdy vydají Šalita. S Mubarakem se alespoň dohodl na tom, že do té doby zůstane uzavřen hraniční přechod Rafáh, který odděluje pásmo Gazy od Egypta.

V Berlíně se rozdávají miliony
V německém hlavním městě dnes začala mezinárodní konference, na kterou se sjeli zástupci čtyřiceti zemí světa. Domácí kancléřka Angela Merkelová, která konferenci zahájila, vytyčila i její cíl: pomoci vytvořit palestinský stát.

Summit, na kterém jsou i palestinský vyslanec Salám Fajád, blízkovýchodní vyslanec a bývalý britský premiér Tony Blair nebo vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, má především posílit palestinské bezpečnostní složky a justici.

Za tím účelem má jednodenní konference rozdělit 187 milionů dolarů ze sedmimiliardového fondu, který přislíbily jednotlivé země.

"Bezpečnost je nejpodstatnější služba, kterou musí každá vláda poskytovat svým občanům," prohlásil Fajád.

Veškeré investice jsou určeny pro Západní břeh Jordánu spravovaný Mahmúdem Abbásem a netýkají se pásma Gazy, které je pod kontrolou hnutí Hamas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video