Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Ironie stanovené hranice oteplování: miliardy lidí se vaří, oceánům navzdory

  18:33
Skoro každá letní zpráva o vedrech a požárech obsahuje varování, že průměrná teplota Země stoupá ke klíčové hranici o 1,5 stupně Celsia více oproti předindustriální éře. Tento ambiciózní cíl, která má zabránit nejhorším klimatickým změnám, stanovila Pařížská dohoda z roku 2015. Ovšem miliardy lidí na celém světě již zažívají daleko vyšší lokální oteplení.

Ledovce na Islandu po roce 2000 přišly o 750 kilometrů čtverečních povrchu, což je sedm procent rozlohy ostrova. Důvodem je globální oteplování, vyplývá ze studie, kterou zveřejnil odborný časopis Jökull. Islandským ledovcům hrozí téměř úplný zánik do roku 2200. | foto: Depositphotos

Podle vědců oslovených agenturou Reuters trpí v posledních letech regionálními teplotami vyššími než o 1,5 °C (2,7 °Fahrenheita) oproti dřívějšku lidé v Evropě, Arktidě, velké části Afriky, Severní Americe, na Blízkém východě, v Asii a v některých částech Jižní Ameriky. Důsledky tohoto oteplování jsou stále ničivější. Přicházejí vlny veder, sucha, povodně, bouře a požáry.

„Mnoho lidí žije v oblastech, které se již oteplily o více než o 1,5 stupně Celsia. Hlavním důvodem je to, že se pevnina otepluje rychleji než oceány,“ řekl Robert Rohde, vedoucí vědecký pracovník americké společnosti Berkeley Earth.

Pařížská dohoda

  • V rámci Pařížské dohody si téměř 200 států stanovilo cíl omezit globální oteplování na „výrazně nižší“ teplotu než 2 °C oproti předindustriální éře a zároveň „pokračovat v úsilí“ držet limit pod 1,5°C.
  • Pařížský text neupřesňuje, zda se má porušení posuzovat ve dnech, týdnech, měsících, letech nebo desetiletích. IPCC interpretuje hranici 1,5C jako označení globálního průměru za období 20 let.
  • Pařížské cíle jsou základním kamenem snah o urychlení přechodu od fosilních paliv – hlavního zdroje skleníkových plynů způsobených člověkem – k obnovitelným zdrojům energie, jako je větrná a solární energie.

Při přirozeně se měnících teplotách ze dne na den je pro někoho těžké zaznamenat dlouhodobou lokální změnu o 1,5 °C. Plíživý nárůst teplot na pevnině, která tvoří pouze 30 procent povrchu planety, však způsobuje stále extrémnější počasí ovlivňující miliardy lidí na planetě.

V celosvětovém měřítku byl červenec nejteplejším měsícem v historii, a to přesně na hranici stanovenou v Paříži. Generální tajemník OSN António Guterres prohlásil, že to předznamenává novou éru „globálního varu“.

Podle výpočtů Francesca Tubiella, statistika OSN pro výživu a zemědělství, byly teplotám nad stanovenou hranici v roce 2022 vystaveny téměř tři miliardy lidí. „Jedná se o konzervativní údaj,“ podotkl Tubiello. Rok 2022 porovnal s chladnějšími teplotami z let 1951-80, což je výchozí hodnota v databázi FAO a NASA; již tehdy se svět oteplil o přibližně 0,3 °C oproti předindustriální době.

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) ve své zprávě z roku 2018 odhadl, že 20 až 40 procent světové populace zažilo oteplení o více než o 1,5 °C „alespoň v jednom ročním období“.

Oceány hýbou statistikami

Oceány se oteplují pomaleji, což se často ignoruje. Podle odhadů IPCC byla průměrná globální teplota povrchu v letech 2013-22 o 1,15 °C vyšší než předindustriální výchozí hodnota z let 1850 až 1900, přičemž pevnina byla teplejší o 1,65 °C a oceán o 0,93 °C.

Zprávy OSN obvykle hovoří o kontinentech, jako je Evropa a Afrika, které se „oteplují rychleji než celosvětový průměr“. Ale už se nezmiňují o tom, že téměř celá pevnina se otepluje rychleji, když se do onoho průměru započítají i moře a oceány.

Ale i na pevnině existují velké rozdíly. Nejlidnatější země světa Indie a velká část jižní polokoule se oteplují méně rychle než průměr na pevnině. Chladný mořský vzduch pomáhá u pobřeží vyrovnat tempo oteplování, vysvětluje Zeke Hausfather, klimatolog z globální výzkumné skupiny Breakthrough Institute.

„Lidé mají tendenci žít ve větší míře u pobřeží, které má díky blízkosti oceánů tendenci vykazovat nižší míru oteplování,“ vysvětluje Hausfather dlouhodobou zkušenost průměrného člověka s oteplováním. IPCC odhaduje, že v nízko položených pobřežních oblastech (kam patří třeba města Tokio, Bombaj, New York, Šanghaj, Lagos či Buenos Aires) žije 900 milionů lidí.

Od paradoxu k záchranné brzdě

Je tu jeden malý ironický paradox. Když světoví lídři v prosinci 2015 oslavovali Pařížskou dohodu, průměrná globální teplota na zemském povrchu se podle služby Copernicus Climate Change Service na krátkou dobu dostala nad právě stanovený cíl oteplení o 1,5 °C.

Toto první překročení hranice trvalo několik dnů a nakonec ho vědci svedli na povětrnostní jev El Niňo, který otepluje Tichý oceán. Jenže od té doby jsou tyto „incidenty“častější a delší.

Světová meteorologická organizace OSN uvádí, že existuje šedesátišestiprocentní pravděpodobnost, že průměrná globální teplota bude vyšší než o 1,5 °C oproti předindustriální době alespoň v jednom celém roce mezi lety 2023 a 2027. V letošním roce teploty opět zvyšuje jev El Niňo v Tichém oceánu.

„Dočasně již hranici jeden a půl stupně překračujeme. Se vší pravděpodobností se nad ní dostaneme začátkem třicátých let,“ uvedla Samantha Burgessová, zástupkyně ředitele společnosti Copernicus, která sleduje globální teploty.

Hlavní klimatické cíle nemusí být ztraceny. Vlády se mohou pokusit rostoucí teploty do roku 2100 – což je dlouhodobý horizont Pařížské dohody – snížit, například vysazováním stromů, které pohlcují oxid uhličitý, nebo vývojem průmyslových technologií na získávání uhlíku ze vzduchu.

„Zdůraznil bych, že nárůst o 1,5 °C lokálně není nic zvláštního. Pařížské dohody odkazují na dlouhodobé globální průměry (které zahrnují velké množství prostorových změn),“ napsal v e-mailu Gavin Schmidt, ředitel Goddardova institutu pro vesmírná studia NASA.

Podle IPCC vlády musí bezprecedentně snížit emise skleníkových plynů, aby se podařilo udržet cíl 1,5 °C. Jednat se o tom bude na konci listopadu v Dubaji na klimatickém summitu OSN COP 28. Globálně totiž míra znečištění ovzduší roste na nová maxima, zatímco závazky většiny zemí ohledně snížení emisí „jsou spíše slova na papíře, než změny v politice“, podotýká Samantha Burgessová.

28. srpna 2021

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Von der Leyenová chce i od Česka dva kandidáty do eurokomise. Muže a ženu

Dva kandidáty do nové Evropské komise požaduje od členských států Evropské unie šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Formální dopis rozesílala všem členským státům dnes ráno, s lhůtou pro...

25. července 2024  14:24,  aktualizováno  14:34

Rusové na Česko dál hybridně útočí, vybudovali si základnu, uvádí vnitro

Rusko v první polovině letošního roku proti Česku podnikalo hybridní operace, cílem je oslabit důvěru ve stát, uvedlo vnitro v pololetní zprávě o extremismu. „Cílem kremelské propagandy je primárně...

25. července 2024  14:12,  aktualizováno  14:27

Muž vyhrožoval matce, že ji vyhodí z okna. Skončil v policejní cele

Plzeňští kriminalisté obvinili z vydírání a nebezpečného vyhrožování jednapadesátiletého muže. Ten vyhrožoval své matce násilím i smrtí. Například, že ji vyhodí z okna nebo ji zastřelí.

25. července 2024  14:17

VIDEO: Britský policista na letišti kopal muže do hlavy, propukly protesty

Na sociálních sítích se šíří video ze zásahu policistů na letišti v Manchesteru. Uniformovaný příslušník na něm kope jednoho muže do hlavy, dalšího též udeřil do obličeje a taserem složil na zem....

25. července 2024  14:13

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...