Prosím o odpuštění za skandál a zradu, řekl papež v Irsku obětem zneužívání

  14:42aktualizováno  14:42
Papež František v neděli požádal o odpuštění za „skandál a zradu“, kterou cítily oběti sexuálního obtěžování katolickými kněžími. K zajištění „pravdy a spravedlnosti“ pro oběti je podle něj potřeba „pevných a rozhodných“ kroků. Papež to prohlásil během druhého dne své návštěvy Irska, když promluvil k věřícím v poutním místě Knock.

Papež František na poutním místě Knock (26. srpen 2018) | foto: AP

„Neexistuje nikdo, koho by nezasáhly příběhy mladých lidí, kteří se stali oběťmi zneužívání, byli okradeni o svou nevinnost a zanecháni napospas zjizvení,“ prohlásil papež před desítkami tisíc lidí, kteří se shromáždili na západě Irska.

Fotogalerie

„Tato otevřená rána nás nutí k tomu být pevní a rozhodní při hledání pravdy a spravedlnosti. Prosím o odpuštění za tyto hříchy a za skandál a zradu, kterou pocítili mnozí lidé v Boží rodině,“ dodal a vysloužil si potlesk přítomných.

Setkal se i s obětmi sexuálního zneužívání

Papež František se během své návštěvy Irska v sobotu setkal s osmi irskými oběťmi sexuálního zneužívání představiteli církve. Strávil s nimi hodinu a půl. 

První den dvoudenní návštěvy zakončil projevem na Světovém setkání rodin, kde vyzval účastníky, aby dokázali odpouštět a zachovávali rodinu i přes obtíže a překážky.

„Bez umění odpouštět budou rodiny upadat a nakonec se rozpadnou,“ řekl papež na setkání asi 82 000 lidí na dublinském stadionu Croke Park. Poté všechny vyzval, aby společně zopakovali tři slova, která se musí všichni naučit praktikovat: „Promiň, prosím a děkuji“. 

Návštěvu provází i kritika

Papežovu návštěvu v Irsku provází kritika kvůli skandálům pedofilních kněží, jejichž případy církev řadu let kryla či nedostatečně vyšetřovala. Podle agentury AFP se od roku 2002 přihlásilo přes 14 500 lidí, kteří se v mládí stali oběťmi sexuálního zneužívání představiteli církve v Irsku. V pondělí Vatikán zveřejnil dopis, v němž se papež v několika jazycích omluvil za to, že církev zneužívání léta ignorovala. Ne všichni ovšem papežovu omluvu přijali.

Papež se v Dublinu sešel mimo jiné také s irským prezidentem Michaelem Danielem Higginsem a irským premiérem Leem Varadkarem. Předseda vlády v sobotu podle CCN taktéž vyzval k nulové toleranci kněží, kteří sexuálně zneužili kohokoliv. „Je načase, abychom vytvořili nový a zralejší vztah mezi církví a našim irským státem - novou smlouvu pro 21. století,“ uvedl.

Na závěr své návštěvy Irska bude papež odpoledne sloužit mši pod širým nebem v dublinském parku Phoenix. Očekává se, že se jí zúčastní až půl milionu lidí.

Dnešní Irsko podle CNN  již není tou stejnou katolickou zemí, jakou bylo v roce 1979, kdy hlava křesťanské církve, tehdy Jan Pavel II., navštívil zemi naposledy. Tehdy jej vítala jako nějakou rockovou hvězdu téměř třetina obyvatel země. Letos Irové v referendu schválili legalizaci interrupcí a v roce 2015 se vyslovili pro homosexuální sňatky. Návštěvnost kostelů klesla z 90 na zhruba 30 procent.

Zneužívání nezletilých kněžími a zakrývání těchto zločinů církevními představiteli se v minulosti dělo i v jiných zemích, například v Chile. Také tam se letos v lednu papež setkal s několika oběťmi. Už v roce 2015 se podobné setkání uskutečnilo v americké Filadelfii. 

Od svého zvolení v roce 2013 navštívil papež František už desítky zemí. Objevil se v USA, Mexiku, Brazíli, Bolívii, Peru, Švédsku Švýcarsku, Bosně a Hercegovině, Ugandě, Turecku, Řecku, Arménii, Keni, Srí Lance, Myanmaru, Bangladéši, Filipínách či v Polsku.

26.srpna 2018 v 09:34, příspěvek archivován: 26.srpna 2018 v 14:04

As Pope Francis wraps up his visit to Ireland, @AFPgraphics looks at trips he has made since the start of his papacy https://t.co/IxwC7zR1PY

Arcibiskup Vigano vyzval papeže k rezignaci

Bývalý vysoce postavený představitel Vatikánu, arcibiskup Carlo Maria Vigano obvinil papeže Františka, že dlouhých pět let věděl o podezřeních ze sexuálního zneužívání, kterých se údajně dopouštěl bývalý americký kardinál Theodor McCarrick. V 11stránkovém prohlášení rovněž hlavu katolické církve vyzval k rezignaci, uvedla agentura Reuters.

„Papež František opakovaně vyzýval k absolutní transparentnosti církve," napsal Vigano. „V této mimořádně dramatické chvíli pro církev musí uznat své chyby a v souladu s proklamovaným principem nulové tolerance musí být papež František tím prvním, kdo půjde příkladem kardinálům a biskupům, kteří kryli McCarrickovo zneužívání, a spolu s nimi rezignuje," dodal.

Papež přijal rezignaci kardinála Theodora McCarricka, jednoho z předních představitelů katolické církve v USA, teprve letos v červenci. Bývalý washingtonský arcibiskup se stal terčem obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

V Thajsku nelezte na pagody a e-cigarety nechte doma, varuje velvyslankyně

Thajská velvyslankyně Ureerat Chareontoh ve své pražské rezidenci (31. května...

Přísným přístupem k tvrdým drogám je Thajsko známé, i kuřáci by však měli zpozornět. V zemi totiž platí zákaz...

Muž v Kalifornii si před domem vytvořil obří svastiku, místním se to nelíbí

Američan si na příjezdové cestě ke svému domu nechal vytvořit obří svastiku....

Poprask v místní komunitě sanfranciského předměstí El Sobrante způsobil Američan jménem Steven Johnson. Ten si na...

Mexické úřady zadržely čtyři kamiony plné migrantů, bylo jich téměř 800

Migranti ze Střední Ameriky na hranici Guatemaly a Mexika. (5. června 2019)

Na pobřeží Mexického zálivu ve státě Veracruz zastavily mexické úřady čtyři kamiony, které ilegálně převážely migranty...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz