ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Novozélanďané si oblíbili lišejník na erekci, podle vědců je však toxický

  • 11
Novozélandští botanici museli oficiálně varovat obyvatele, aby nekonzumovali lišejník rostoucí v městských oblastech napříč zemí. Na internetu se totiž v posledních měsících vyrojila řada falešných zpráv, podle kterých má lišejník zázračné účinky na mužskou erekci. Podle vědců je ale toxický a má opačný efekt.

Podle expertky na lišejníky Allison Knightové z Univerzity v Otagu považují lidé běžný druh lišejníků za zázračné afrodiziakum. Na internetu se podle ní objevila řada prodejců, kteří nabízejí lišejník jako přírodní alternativu k Viagře.

Ačkoli Knightová uznává, že lišejník může mít vlastnosti podobné léku na erektilní dysfunkci, zároveň může být velmi toxický. Lišejník pocházející z různých pěšin, chodníků nebo patníků je navíc pravděpodobně znečištěný prachem, močí, exkrementy, výfukovými plyny, rtutí, arzénem nebo olovem.

Dotyčný druh lišejníku se jmenuje Xanthoparmelia scabrosa a podle Knightové se vyskytuje pouze na Novém Zélandu a v oblasti Pacifiku, kde roste nejčastěji právě v městských oblastech.

Produkty s jeho obsahem jsou k dostání především na čínském internetovém obchodě Alibaba, a to ve formě pilulek a prášku. Cena se pohybuje mezi 12 až 300 (až 7 000 korun) dolary za kilogram. Podle Knightové vědci neprovedli  testování lišejníků, které by prokázalo jeho účinnost nebo bezpečnost.

„Lišejník je poněkud toxický, takže není vhodné ho jíst. Je to předchůdce Viagry, ale nikomu nedoporučuji, aby šel ven a olizovat chodník. Větší množství může být vážně velmi škodlivé,“ uvedla pro list The Guardian.

Lišejník má farmaceutický potenciál

Nad vlivem lišejníku na sexuální funkce pochybuje také novozélandský botanik Peter de Lande. Podle něj by naopak mohl mít lišejník na mužskou potenci dokonce opačný účinek. Mohl by však mít i dobré vlastnosti.

Už 20 let jsou Češi pány své erekce. S modrou tabletou padlo tabu impotence

„Tento druh se vyskytuje na málo místech a rozhodně ne v Číně, odkud pocházejí všechny tyto rádoby zázračné přípravky. Lišejníky ale mají rozhodně potenciál a probíhá mnoho výzkumů, jestli se nedají využít pro přípravu nové generace antibiotik, která nahradí ta rezistentní,“ popisuje de Lande.

Na světě existuje nejméně 20 000 různých druhů lišejníků, 2 000 z nich přímo na Novém Zélandu. Podobně jako většina novozélandské unikátní fauny i flory, jsou také některé lišejníky na seznamu ohrožených druhů.

ANKETA: Používají čeští muži Viagru?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video