New York zvolil nového starostu

  13:45aktualizováno  13:45
Novým starostou New Yorku bude mediální magnát Michael Bloomberg. V úterních volbách těsně porazil demokrata Marka Greena. Ten již přiznal svou porážku. Bloomberg na radnici vystřídá Rudolpha Giulianiho, který se zapsal do srdcí Neworčanů tím, jak dovedl zdecimované město a jeho zdrcené obyvatele postavit na nohy po teroristických útocích 11. září.

Bloomberg vymění mediální impérium za křeslo starosty
Bloomberg měl podle analytiků pramalou naději na úspěch v politice. Bez problémů však vyhrál primárky uvnitř Republikánské strany ještě v době před teroristickými útoky na New York. Hlavním bodem volebního programu byl tehdy boj proti kriminalitě.

Po útocích 11. září se Bloomberg začal představovat jako kandidát s řídícími schopnostmi. Jeho popularita stoupala právě kvůli jeho zkušenostem s ekonomickým řízením, protože tyto kvality bude podle mnoha voličů megapole potřebovat po teroristických útocích a po začínajícím ekonomickém útlumu.

Na kompenzaci škod po teroristickém útoku bude New York s přibližně stejným počtem obyvatel jako celé Česko potřebovat kolem sta miliard dolarů (zhruba 3,7 bilionů Kč).

Bloombergovy šance potom výrazně zvýšila výslovná podpora Giulianiho, který mimo jiné vyčistil město od kriminality.

Arogantní zbohatlík, říkají o Bloombergovi kritici
Kritici pokládají Bloomberga za arogantního člověka zastupujícího horní vrstvu, která rychle zbohatla na Wall Streetu. Jeho jméno proslulo v kulturních a mediálních kruzích v souvislosti s pořádáním nákladných večírků a se střídáním atraktivních přítelkyň.

Bloomberg také čelil nařčení ze sexuálního obtěžování tří bývalých zaměstnankyň. Ve všech třech případech byl zproštěn obvinění nebo spor urovnal mimosoudně.

Bloomberg založil svoje informační impérium v roce 1981 poté, co byl propuštěn z investiční banky  Salomon Brothers. S odstupným deseti miliónů dolarů v kapse založil informační a tiskovou agenturu Bloomberg LP, která se postupně vypracovala na celosvětovou informační síť konkurující zavedeným finančním a tiskovým agenturám jako je Reuters nebo Dow Jones.

Sám Bloomberg odhaduje hodnotu své společnosti, která zaměstnává 8000 lidí a poskytuje služby 200 tisícům zákazníků, na přibližně čtyři miliardy dolarů. Roční příjem dosahuje 2,3 miliardy dolarů. V současné době Bloomberg, jenž se vedení své firmy vzdal kvůli kandidatuře letos v březnu, zůstává předsedou rady. Bloomberg vlastní 75 procent akcií.

Giuliani, hrdina New Yorku, odchází. Kritici mu přezdívali Mussolini na Hudsonu.

Volby v šoku po teroristickém útoku
Předvolební kampaň se letos vymkla běžným pravidlům. Atmosféra strachu po teroristickém útoku nedovolila rozvinout kandidátům programové teze a načas dokonce utlumila tradiční rivalitu demokratů a republikánů.

Bloomberg věnoval na kampaň 50 milionů dolarů z vlastní kapsy, zatímco Greenův předvolební rozpočet se pohyboval kolem 12 milionů dolarů.

Chvílemi se spekulovalo o možnosti najít způsob prodloužení volebního období pro republikána Giulianiho, který ve městě tradičně ovládaném demokraty získal mezi obyvateli popularitu radikálním snížením kriminality a zlepšením čistoty města.

Greenova hra na sociální strunu neuspěla
Po vhození volebního lístku Green novinářům řekl, že demokraté chodí od domu k domu a znají starosti obyčejných lidí, zatímco Bloomberg jako boháč je vidí jen zdáli a zprostředkovaně.

Green je zapojen do práce na městském úřadu na místě, ve kterém vedení města zprostředkovává stížnosti lidí. V rámci demokratické strany je na levém liberálním křídle. V sedmdesátých letech byl blízkým spolupracovníkem ekologa a později ochránce spotřebitelů Ralpha Nadera.

Newyorský starosta Rudolph Giuliani (vlevo) se během volební kampaně 5. listopadu objevil s republikánským kandidátem na úřad starosty Michaelem Bloombergem na Times Square v New Yorku. (6. listopadu 2001)

Novým newyorským starostou bude mediální magnát Michael Bloomberg (na snímku), který těsně vyhrál úterní volby nad demokratem Markem Greenem, 6. listopadu 2001

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

OBRAZEM: V Benátkách odstartoval karneval, letos je ve znamení Měsíce

Akrobatická vystoupení na loďkách plujících po jednom z benátských kanálů...

Světelnou projekcí a akrobatickými čísly na gondolách začal v sobotu v italských Benátkách tradiční karneval, jehož...

Najdete na iDNES.cz