ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Chile vyslyší volání vědců, plánuje zavést zákon na ochranu myšlenek

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Momentálně se čtení myšlenek zdá být záležitostí spíše ze stránek či filmů sci-fi. Díky technologickému rozvoji a posunu v neurovědách by se však brzy mohlo stát skutečností. Vědci proto už nyní vyzývají k zajištění takzvaných „neuropráv“. Jihoamerické Chile by se mohlo stát prvním státem, který zavede zákon na ochranu myšlenek.

V roce 2019 Rafael Yuste s týmem neurovědců dokázal stimulací neuronů způsobit u testované myši halucinace. „Můžeme nechat zvíře vidět něco, co nevidělo, jako kdyby to byla loutka,“ řekl po experimentu vědec agentuře Reuters. „Pokud to můžeme dnes udělat se zvířetem, jistě to zítra půjde i s člověkem,“ dodal.

Právě manipulace s lidským vědomím prostřednictvím sofistikované technologie a nejnovějších poznatků neurověd začíná děsit vědce i politiky. 

Vědci úspěšně využívají skenů mozku k predikování možnosti spáchání kriminálního činu. Čínské firmy již v minulosti monitorovaly mozkové vlny zaměstnanců ke čtení jejich emocí.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video