Spolupředsedové německých Zelených Annalena Baerbocková a Robert Habeck (6. října 2021) | foto: Reuters

Němečtí Zelení chtějí jednat o „semaforové“ koalici s SPD a FDP, ta je pro

  • 34
Němečtí Zelení si přejí vytvořit společnou vládu se sociální demokracií (SPD) kancléřského kandidáta Olafa Scholze. Navrhli svobodným demokratům (FDP), aby tato trojice stran v sondážních rozhovorech o vzniku možné koalice dál vyjednávala společně. Liberálové nabídku přijali. Se Zelenými a FDP by chtěl vládnout i lídr konzervativní CDU/CSU Armin Laschet.

„Nechceme komplikovat nepřirozené věci,“ řekl spolupředseda Zelených Robert Habeck, který je v médiích označován za budoucího vicekancléře.

Zelení se již před volbami netajili tím, že mají programově blíže k SPD než k unii CDU/CSU. Annalena Baerbocková, která Zelené vedla do voleb jako kancléřská kandidátka, ale nyní Habeckovi ustoupila, uvedla, že strana navrhuje liberálům prohloubit jednání s SPD.

FDP nabídku Zelených přijala, oznámil následně její šéf Chsritian Lindner. „Zelení a FDP se i přes vzájemné rozdíly v uplynulých dnech intenzivně radili,“ řekl Lindner. „Dalším krokem je společná výměna postojů tří stran,“ řekl. Lindner rovněž oznámil, že se Scholzem telefonicky jednal a že první sondovací schůzka SPD, Zelených a liberálů se bude konat ve čtvrtek.

Lindner nicméně dodal, že varianta koalice s unií nebyla definitivně zavržena a že je to stále jedna z možností. Zároveň ale ujistil, že strany nepovedou žádné souběžné rozhovory s SPD a CDU/CSU. Podobný názor mají i Zelení, kteří ale kritizují únik podrobností z důvěrných rozhovorů s unií do médií. „Důvěra znamená, že ne vše se dostane do novin,“ řekla Baerbocková.

Německé spolkové volby 2021

Lindner před volbami hovořil o blízkosti k CDU/CSU, po volbách ale jednal jak s unií, tak se sociálními demokraty. Liberálové se také opakovaně sešli se Zelenými, aby si ujasnili priority.

Obě menší strany jsou klíčové pro vznik budoucí německé vlády, bez jejich podpory se Laschet a ani Scholz v cestě do kancléřství neobejdou. Teoreticky možné je i pokračování stávající velké koalice SPD a CDU/CSU, to se ale nyní nejeví jako pravděpodobné.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně v nich zvítězila SPD Olafa Scholze s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila CDU/CSU Armina Lascheta s 24,1 procenta hlasů. Analytici očekávají, že vznik vlády potrvá dlouhé týdny až měsíce, takže dosluhující kancléřka Angela Merkelová by mohla zemi vést i do Vánoc. Merkelová po 16 letech v kancléřství odchází z politiky.

26. září 2021

Baerbocková řekla, že možný vznik vládní koalice ze třech politických subjektů vyžaduje vážnost, což si Zelení podle ní dobře uvědomují. Stejný názor měl i Habeck. „Možné programové průniky jsme změřili,“ řekl.

Laschet navrhl svého nástupce

Kancléřský kandidát CDU/CSU Laschet mezitím navrhl svého nástupce v křesle premiéra Severního Porýní-Vestfálska. Ukázal na tamního zemského ministra dopravy Hendrika Wüsta.

Návrh Wüsta na premiérský úřad se očekával. Média na konci září krátce po spolkových volbách spekulovala, že Wüst by mohl Lascheta nahradit v Severním Porýní-Vestfálsku výrazně dříve, než se předpokládalo. Rychlou výměnu CDU ale následně odmítla.

Překvapivý není ani Laschetův odchod z čela zemské vlády. Podle zemské ústavy Severního Porýní-Vestfálska Laschet, který byl v zářijových parlamentních volbách zvolen spolkovým poslancem, musí premiérský úřad opustit nejpozději do ustavujícího zasedání nového Spolkového sněmu, které bude 26. října. Laschet chce Wüstovi předat také post zemského šéfa CDU, spolkovým předsedou strany ale zůstává.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video